Adófórum

Adózási és számviteli információk

második baba után járó TGYÁS, GYED- GYES-ről

Tb, munkaügy, bérterhek

második baba után járó TGYÁS, GYED- GYES-ről

HozzászólásSzerző: kaboci1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Jelenleg GYES-en (2008.dec.óta) az első gyermekkel, GYES kezdete óta vissza munkahelyre 8 órás munkaidőben. Közben 2009.okt-ben érkezik a második baba. Érdeklődöm, hogy hogyan számítódik a 2. baba után járó tgyás és GYED (Jelenleg bruttó 140.000 Ft jövedelem), ha közben táppénzre kell menni és nem lett kivéve az első baba után járó szabadság.

1. Újra kell min. 180 nap a szülés előtt-ahhoz, hogy max.GYED legyen majd?

2. min. 180 napot kell dolgozni, majd első baba után járó szabi, majd táppénz (akkor apuka igényli meg a GYES-t)? vagy fordítva

3. először szabi, 180 nap, majd táppénz?

A táppénz összege vagy az első baba után járó szabadság mindkettő beleszámít a 180 napba, azaz a tgyás és GYED kiszámításába?

(Nem vagyok szakértő, mint látszik:) Előre is köszönöm a segítséget!!!

kaboci1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

második baba után járó TGYÁS, GYED- GYES-ről

HozzászólásSzerző: kaloczy » csüt. márc. 12, 2009 12:54 pm

Szia!

Hát, sajnos max gyeded 140 ezer forintos fizetés mellett már nem lesz. Ugyanis a minimálbér emelkedése miatt ahhoz 143.000 Ft kellene.

Ezzel a 140 ezer forinttal nem kell 180 napra hajtanod. Ha nem mész táppénzre, akárhány napot is dolgozol, a béred után kapod majd a tgyást és a gyedet. 

Ami miatt esetleg nem mindegy, hogy mikor mész táppénzre, az az, hogy a táppénz első 15 napját betegszabadságnak hívják, a béred 80 %-ával fizeti a munkáltató, és ez a 80 %-os bér beleszámít abba az átlagba, ami után ketteskére kapod majd a tgyást és gyedet. A táppénz már nem fog számítani.

De miután Te már hónapokat dolgoztál, nem lesz olyan vészes ez az átlagrontó hatás, mert már most van kb 100 nap teljes béres napod, és ehhez jön majd esetleg 15 nap 80 %-os.

Tehát minél tovább dolgozol 100 %-os bérrel, annál magasabbra jön majd ki az átlagod.

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

második baba után járó TGYÁS, GYED- GYES-ről

HozzászólásSzerző: kaboci1 » csüt. márc. 12, 2009 1:04 pm

Kedves Zsuzsa!

Bíztam benne, hogy olvasod a kérdésemet, mert visszaolvasva láttam, milyen sok embernek írtál már hasznos választ:)

Nagyon köszönöm a választ! Még annyit kérdeznék:

- a mhelyemen nagyon rendesek, szeretnének segíteni, akár úgyis, hogy felemelik a béremet az Általad említett 143.000 Ft-ra.  Tehát a lényeg, ha tényleg felemelik akkor az, hogy a szülés előtt (a GYES alatt) meglegyen a 180 napon átlag bruttó 143.000 Ft- ugye jól értem, ahhoz, hogy max. legyen a GYED. Táppénz nem fog beszámítani, csak az első két hét a táppénzből. 

- Egyébként, ha jól értem, nem kellett volna visszamennem dolgozni, mert akkor, maradt volna minden a régi és az első babánk után járó max. GYED lett volna az alap a második babánál, ugye?. De úgy hogy elkezdtem dolgozni, már csak az új bér számít, igaz? Ami le is rontja a második baba után járó GYED összeget..Jól értem, hogy ez már csak úgy korrigálható a max. GYED-et szeretném a második babával, hogy meglegyen a jeelnlegi béremmel az átlag 143.000 a 180 napra?

Válaszodat előre is köszönöm!!!

kaboci1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

második baba után járó TGYÁS, GYED- GYES-ről

HozzászólásSzerző: kaboci1 » csüt. márc. 12, 2009 1:10 pm

Kedves Zsuzsa!

Még egy dolgot elfelejtettem. Az első babánk után járó szabadságot még kivehetem? És az is beleszámít- a szabadság alatt kapott bérbe) a második baba után járó GYED összegbe?

 

kaboci1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

második baba után járó TGYÁS, GYED- GYES-ről

HozzászólásSzerző: kaloczy » csüt. márc. 12, 2009 1:30 pm

Ne bánkódj, hogy nem maradtál otthon. Akkor sem lett volna max. gyeded. A gyed maximuma mindíg a minimálbér emelkedésével együtt emelkedik. Ha a Te kereseted mondjuk két éve az akkor minimálbér kétszerese felett volt mondjuk 5 ezer forinttal, akkor max. gyedet kaptál. És egészen addig max. volt a gyeded, míg a minimálbér kétszerese nem lett több, mint az a kereseted, ami után a gyededet megállapították. Abban a pillanatban már kevesebbet kaptál, mint a max, mert a béred már nem tette lehetővé. Érted?  Ha a béred a minimálbér kétszerese alatt volt, máris nem kaptad a max. gyedet.

A béremelés jó ötlet. De nem kell 180 napnak lenni. Ha csak mondjuk 120-at dolgozol, meg 15 nap betegszabadság, akkor a 135 nap átlaga legyen 143000 Ft körül. Ahány bérezett napod van, annyiból számolnak átlagot. (Betegszabadság is bérezett napnak számít, meg a szabadság is. Nyugodtan kiveheted az első gyerek után járó szabadságot is. Általában egyébként úgy szokták, hogy azzal kezdenek gyes mellett. És csak utána dolgoznak ténylegesen.)

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

második baba után járó TGYÁS, GYED- GYES-ről

HozzászólásSzerző: kaboci1 » csüt. márc. 12, 2009 1:52 pm

Igen, kezdem érteni:) Tehát nálam a 180 nap nem számít, mivel volt az első baba előtt munkaviszonyom és az nem szünt meg és ezért a GYES alatti munkámból mindegy mennyi bérezett nap volt (10 vagy 200), a lényeg a max. GYED-hez, hogy meglegyen a 143.000 körüli átlag. Hogy a 10/200/esetemben kb. 150 nap után szabin leszek vagy táppénzen a TGYÁS vagy GYED szempontból mindegy. Ugye jól értem?
kaboci1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

második baba után járó TGYÁS, GYED- GYES-ről

HozzászólásSzerző: kaloczy » csüt. márc. 12, 2009 2:15 pm

Igen, jól értetted.

Még valamit fixáljunk: ha táppénzre mennél, mindenképpen előtte mondd le a gyest, és apuka igényelje meg. Mert ha nincs 180 gyes mellett ledolgozott 180 napod, (többször is előjön ez a fránya 180 nap, nem csoda, hogy laikusok belekeverednek),  akkor az a táppénznél visszaüt: csak a minimálbér után kapod. Ha gyest időben lemondod, akkor meg a béred után.

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

második baba után járó TGYÁS, GYED- GYES-ről

HozzászólásSzerző: kaboci1 » csüt. márc. 12, 2009 8:18 pm

Mindent nagyon köszönök, a táppénzre vonatkozó figyelmeztetést is! Így akkor célszerű lesz táppénzre mennem a 180 nap után, addig feltornázzuk a bért egy picit és utána a szülésig megkapm a jelenlegi bérem után a táppénzt-apuci pedig a GYEST. Ugye?:)

kaboci1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

második baba után járó TGYÁS, GYED- GYES-ről

HozzászólásSzerző: kaloczy » pén. márc. 13, 2009 6:08 am

Igen. De az sem lesz baj, ha nem jön össze a 180 ledolgozott napod. Arra csak annak kell hajtani, akinek a bére jóval magasabb, mint a Tied. 

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron