Adófórum

Adózási és számviteli információk

családi gazdálkodó egyéni váll. igazolvány alapján

Egyéni vállalkozók

családi gazdálkodó egyéni váll. igazolvány alapján

HozzászólásSzerző: eva1591 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Szeretném, ha segítenétek tisztázni a következő témát.

Adott egy családi gazdálkodónak bejegyzett egyéni vállalkozó (családi gazdaság összesen két főből áll). Az egyéni vállalkozói igazolvány szerinti tevékenységi köre: 1./ Gabonafélék termelése 2./ Mg. szolgáltatás. A 2008-as évben mg. szolgáltatásból kevés (~ 100 e Ft) bevétele származott. A többi bevétel (~ 20 millió Ft) növénytermesztési termékek értékesítéséből adódik. Az év folyamán 1.800 e Ft vállalkozói kivétet számolt el.

Véleményetek szerint a 0853 bevallás melyik lapján kell ezeket a bevételeket (a hozzá tartozó költségekkel együtt) szerepeltetni?

Én eddig úgy tudtam, hogy az egyéni vállalkozói igazolvánnyal rendelkező családi gazdálkodó az őstermelői tevékenysége tekintetében a közös őstermelői igazolvánnyal rendelkezőkre érvényes előírás szerint kell, hogy elszámoljon a jövedelmeiről. 

Ez alapján én úgy készíteném az adóbevallást, hogy az egyéni vállalkozói lapon bevételként 100 e Ft-ot szerepeltetnék. Ezen a lapon kéne megadni a vállalkozói kivét összegét (1.800 e Ft) is a járulékokkal együtt || az mg. szolgáltatás kapcsolódó költségeit.

Az őstermelői lapon pedig hoznám a 10 milliós (20 millió/2fő) bevételt és ennek a tevékenység költségeit.

Szerintetek jó ez így?

Azért bizonytalanodtam el, mert az APEH ügyfélszolgálatán ma teljesen más választ kaptam.

 

Előre is köszönöm a segítségeteket!

eva1591
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

családi gazdálkodó egyéni váll. igazolvány alapján

HozzászólásSzerző: eva1591 » kedd feb. 24, 2009 7:39 am

Sziasztok!

Ha lehet, nyilvánítsatok véleményt a témáról! Szorít az idő'

Éva

eva1591
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

családi gazdálkodó egyéni váll. igazolvány alapján

HozzászólásSzerző: solyome » kedd feb. 24, 2009 7:21 pm

 

Szia Éva ! 

Olvastam kérdésedet, én is hasonló problémával küzdök.Vártam a válaszokat, de hiába.

Keresgettem és ezt találtam. Adózási szempontból a családi gazdálkodó mg. őstermelő, 7 mill.

Ft-ig kistermelő.Keresd meg a KARDINA 07/19/08 kérdésire adott válaszokat ezen a fórumon.

A http://www.apeh.hu/data/cms41276/info_2008_6pdf.

Válaszolj, ha többet találtál. ha az infom nem jó.

Mama 

 

solyome
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

családi gazdálkodó egyéni váll. igazolvány alapján

HozzászólásSzerző: eva1591 » kedd feb. 24, 2009 8:36 pm

Szia Mama!

Nem tudom, hogyan keressem meg a hivatkozott kérdésre vonatkozó válaszokat (még eléggé új fórumozó vagyok).

Látom én is, hogy nem érint túl sok embert ez a téma. Én már meggyőztem magam, a bevallást úgy készítem el, mint eddig (ahogy egyébként leírtam). Az a vicc az egészben, hogy azokat az információkat, amik a főállású egyéni vállalkozó családi gazdálkodókra vonatkoznak,  csak összecsipegetni lehet.

Amit írtál, azzal egyetértek. A  családi gazdálkodó egyéni vállalkozó a mg-i tevékenysége vonatkozásában őstermelőnek minősül, ezt több helyen is leírják. Szerintem ebben az esetben evidens, hogy az őstermelőkre vonatkozó bevallási oldalakat töltöm ki.

Ha az őstermelésből (főként növénytermesztésből, állattenyésztésből) származó bevétele támogatások nélkül a 7 millió Ft-ot nem haladja meg, akkor a 40 % -os kistermelői költségátalányt is figyelembe veheti.  Ha több, akkor az őstermelésből származó jövedelme összevonandó jövedelem lesz, de a 100 e Ft-os őstermelői adókedvezmény  (egyéb feltételek fennállása esetén) igénybe vehető. Az összevonás alá eső őst. jöv. után 11 %-os eho-t kell fizetni.

Ha olyan tevékenységet végez a családi gazdálkodó egyéni vállalkozó, mint pl. mg. szolgáltatás (ami egyébként a váll. ig.-ban benne van), akkor ezzel az egyéni vállalkozói mivoltában  számol el. Ez a mg. szolgáltatás nem minősül őstermelésnek, de a családi gazdálkodó végezheti, mert az ún. kiegészítő tevékenységekben benne van.

A fő gondom nekem a váll. kivéttel volt. De mivel a főállású  egyéni vállalkozónak biztosítottnak kell lennie, így elég egyértelmű, hogy ezt csak az egyéni vállalkozói lapon hozhatom az adóbevallásban (főleg amiatt is, hogy csak innen kerül át az szja bevallás első lapjára).

Szóval, én ennél maradtam. Ha valaki máshogy tudja, kérem, hogy írja le.

Köszi!

eva1591
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

családi gazdálkodó egyéni váll. igazolvány alapján

HozzászólásSzerző: eszter101@netelek.hu » kedd feb. 24, 2009 9:10 pm

Szia Éva

Nekem is hasonló esetem volt, főállásu egyéni vállalkozó családi gazdálkodást folytató személy és az összes bevétele nem érte el a 43 mill ft volt, ebből 300 ezer ft volt azaza összeg, ami nemtartozott a családi gazálkodási őstermeői tevékenységi körbe 4 fő van benne, támogatás összege magas, tehát mg őstermelőkénti összes bevételéből ki kellett vonni a 3oo eft. összeget, és  felmerült összes kölsget mivel tételes elszámolásu volt ki kellett venni arányosan és ezt elszámolni az egyéni vállalkozói tevékenység keretében kellett elszámolni, az APEH tájékoztatása szerint, hivatkozott az őstermelői 2008 évi adóbevllás 69-7o oldalán található leirtakra.a 2.4 költségek elszámolására. Én igy arányositottam és a fennmaradó részt osztottam 4 fő részére. A 300 e ft. után számolt váll jöv adót,különadót,ehot. Én igy adtam be, kiváncsi leszek jó lesz e hibátlannak hozta ki a gép Üdv Eszter

eszter101@netelek.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

családi gazdálkodó egyéni váll. igazolvány alapján

HozzászólásSzerző: eva1591 » szer. feb. 25, 2009 5:54 am

Hello Eszter!

Tehát akkor a 300 e Ft-ot és a költségeit az egyéni vállalkozói lapon, a maradék (43 millió Ft - 300 e Ft) bevételt és annak költségeit pedig az (létszámmal osztva) őstermelői lapon számoltad el? Én is így gondoltam.

Köszi a választ!

eva1591
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

családi gazdálkodó egyéni váll. igazolvány alapján

HozzászólásSzerző: eszter101@netelek.hu » szer. feb. 25, 2009 8:20 am

Szia  Évike

 

Igen igy mivel az APEH tájékoztatása telefonon igy közölte velem hogy igy kell elszámolni az utmutató alapján.

Eszter

 

eszter101@netelek.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 91 vendég