Adófórum

Adózási és számviteli információk

Cégautó adó 2009 járulékai

SzJA

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: MonokiM » szer. jan. 21, 2009 11:53 am

Szia!

Én sem tudom, de épp itt az adófórum hírlevélben volt egy írás, amiben ezt olvastam: "A február 1-től bevezetendő cégautóadó nem kapcsolódik a magánhasználathoz. Emiatt nem kell útnyilvántartást vezetni. Az már egy másik kérdés, hogy a vállalkozási tevékenységhez kapcsolódó költségek elszámolásának jogosságához, igazolásához nem célszerű-e az útnyilvántartás vezetése." /Kovácsné Álmosdy Judit/  Nem sokkal vitt előrébb. Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: validitas » szer. jan. 21, 2009 12:11 pm

A cégautó adó esetében már nem érdekes, hogy van-e magánhasználat, vagy nincs. Az SZJA törvény 70.§-ból hatályon kívül is helyezték a vélelmezett magánhasználat miatti természetbeni juttatást. Emiatt aztán nincs is mit kiszámlázni. A cégautó adót a vállalkozás tulajdonában lévő személygk-ra mindenképpen meg kell fizetni (néhány kivételtől eltekintve, spec.tevékenységek), a magánszemély tulajdonosnak meg akkor, ha ktget érvényesít a gk.használatával kapcsolatban.

Útnyilvántartás: egyéni vállalkozóknál az SZJA-tv. 11.sz.mellékletében leírtak alapján kötelező vezetni.

Társas vállalkozásoknál nem írja elő kötelező érvénnyel jogszabály, azonban a gk-ra elszámolt ktg. jogosságát  tudni kell igazolni (számvit.törvény értelmében). Emiatt legalább a havi km-óra állás nyilvántartásban való rögzítése szükséges, hogy az üzemanyagfelhasználást pl. kiszámítani, ellenőrízni, alátámasztani lehessen.

Üdv: Böbe

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: tau_ba1 » szer. jan. 21, 2009 12:23 pm

De társas vállalkozás esetében akkor ha a gk-ra költséget számol el, akkor nincs jelentősége annak, hogy használta-e magáncélra is az autót, ill. milyen arányú volt a magánhasználat?
tau_ba1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: validitas » szer. jan. 21, 2009 12:36 pm

A cégautó adó szempontjából nincs. Társasági adó szempontjából viszont van, hiszen adóalap növelő tétel minden olyan költség, ami nem a vállalkozás bevételszerző tevékenysége érdekében merült fel. Ezért mondja a legtöbb szakértő, hogy ugyan nincs kifejezetten előírva az útnyilvántartás, de mégis szükséges, hiszen a vállalkozás érdekében felmerült használatot csak azzal lehet bizonyítani. Ha magánhasználat van, akkor annak értéke sztem a társ.adóban adóalap növelő tétel kell legyen, vagy megfizeti. De ezt csak abból lehet levezetni, hogy az SZJA-tv-ből kikerült a magánhasználat miatti természetbeni juttatás (ami a megfizetett járulékaival együtt elismert ktg. volt a tao-ban), ill. a társ.adó tv. 3.sz. melléklete írja a nem a vállalkozás érdekében, ill. a váll.érdekében felmerült költségeket.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: tau_ba1 » szer. jan. 21, 2009 12:53 pm

Köszönöm szépen. Erre vonatkozóan van egyébként hivatalos állásfoglalás APEH (PM) részről, vagy leginkább a megjelent törvényekből való kiokoskodás?
tau_ba1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: validitas » szer. jan. 21, 2009 1:11 pm

Szivesen. Állásfoglalást még nem láttam - sztem nem kétséges, hogy majd lesz. Egyelőre a megjelent törvényekből való kiokoskodás.
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: geleeva » hétf. jan. 26, 2009 5:46 am

Sziasztok! Azt hiszem most már kezd tisztulni mindenki számára a cégautóadó. De a vállalkozóaknak is! Azt mondják, hogy csak az év utolsó hónapjában számol el költséget és akkor csak egy hónapra fizet, és levonja a súlyadót! Nos? Egyébként az egyéni vállalkozó egy évben a saját gépjárműhasználat elszámolását nem változtathatja meg! Januárban még útnyilvántartás alapján számolt el költséget, de februártól már nem, de decemberre igen, így csak decemberre kell fizetnie.(ha kell!!) Mit szóltok??

geleeva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: miki7508 » hétf. feb. 09, 2009 2:58 pm

Én nem értem ezt az "akarok-nem akarok" elszámolni gépkocsi költséget. Legalábbis cégeknél mindenképp. Ha jól olvastam a törvényt, a költségek közt benne van az értékcsökkenés is, azt meg a számviteli törvény miatt nem fojthatom el. Azaz szerintem nincs olyan, hogy van cégautó, de "nem számolok el költséget".

Miki

miki7508
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. feb. 09, 2009 3:03 pm

Szia Miki!

Cégeknél ha számol el költséget, ha nem, mindenképpen meg kell fizetni a cégautó adót, ha a cégnek van szgk-ja.

Max.ev-nél lehet az, hogy nem számol el ktget, de van gk-ja. Akkor neki nem kell fizetnie.

Üdv:Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: miki7508 » hétf. feb. 09, 2009 3:06 pm

Aha:) Más világ nagyon ez az ev világ...
miki7508
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

ElőzőKövetkező

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 3 vendég