Adófórum

Adózási és számviteli információk

Munkáltatói feladatok 2008. évről

Adatszolgáltatás

Munkáltatói feladatok 2008. évről

HozzászólásSzerző: baloghnehajni » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok fórumozók!

 

Segítségeteket szeretném kérni:

1. valahol olvastam (de most nem találom a törvényi hivatkozást) hogy év végén a munkáltatónak minden dolgozója felé ki kell adnia igazolást a levont járulékokról, ráadásul 2 pld-ban, mert egyet aláírva meg kell őriznie. 

2. Van 10-20 év közben érkezett dolgozó, akik voltak munkanélkülin, esetleg dolgoztak is 1-2 hónapot máshol a céghez való belépés előtt. Mivel a munkanélküli ellátásról még nem kaptak igazolást, én kiadhatom-e az M30-ast csak a cégnél szerzett jövedelem adatokkal? Van néhány ember, aki hozott jövedelemigazolást. de az pl. csak 03-04 hóról szól. Januártól márciusig nincs adatom.

3. az APEH honlapon már megvan a 0853NY, de más nyilatkozatot nem is kell kitöltetni velük? NY30?

Varrodáról van szó, óriási a fluktuáció. Októberben vettem át.

 

Hajni

baloghnehajni
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Munkáltatói feladatok 2008. évről

HozzászólásSzerző: sati1 » szer. jan. 21, 2009 9:09 am

Szia!

Nem is tudsz másról kiadni igazolást csak arról amit nálatok kapott. Mindehonnan ahonnan "kilépet" kellett, hogy kapjon (esetleg 01.30-ig fog) egy elszámolást arról , hogy mit vontak tőle, fizettek utána, jogosultsági hónapok, stb. Ezeket kell összesíteni és ez alapján megcsinálni az éves bevallást, ami szerintem nem biztos, hogy a Te feledatod. (de hát emből vagyunk mi is)

Nekem a legtöbb eddig évi huszon valahány cég volt akinél egy illető dolgozott. Jó sport volt össze adogatni. Amire igazán vigyázni kell, hogy az adójóváírás csak arra hónapra jár amikor volt munkaviszonya.

Attila

 

sati1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Munkáltatói feladatok 2008. évről

HozzászólásSzerző: baloghnehajni » szer. jan. 21, 2009 11:13 am

Szia  Attila!

 

Köszönöm a megerősítést. És mi a helyzet a levont járulékokról szóló igazolásal? Valóban mindenkinek ki kell adni? (Eddig csak a leszámoló dolgozók kapták)

baloghnehajni
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Munkáltatói feladatok 2008. évről

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. jan. 21, 2009 11:52 am

Szia Hajni!

Az un. járulékigazolás kiadási kötelezettség már jó ideje létezik.... Beteszem neked, ami előírja:

1997. évi LXXX. törvény

47. § (1) A 46. § (2) bekezdése szerinti nyilvántartást a nyilvántartásra kötelezett havonta lezárja, archiválja és arról az Art. 31. §-ának (2) bekezdésében meghatározottak szerint az állami adóhatósághoz bevallást, a Tny. 97. §-a (2) bekezdésében előírtak esetén a nyugdíj-biztosítási igazgatási szervhez adatszolgáltatást teljesít.

(2)

(3) A foglalkoztató a jövedelemigazoláshoz csatoltan a tárgyévet követő év január 31. napjáig köteles a nyilvántartás adataival egyező igazolást kiadni a biztosított részére a tárgyévben fennállt biztosítási idő "tól-ig" tartamáról, a levont járulékok (tagdíj) összegéről, a foglalkoztató által megfizetett egészségbiztosítási járulék összegéről és azok alapjáról. A biztosítással járó jogviszony év közben történő megszűnése esetén az igazolást soron kívül kell kiadni.

Üdv.

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Munkáltatói feladatok 2008. évről

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. jan. 21, 2009 11:58 am

Kiegészítésként még annyit az M30-as igazolással kapcsolatban: ha a munkavállaló leadta (előírásszerűen le kellett, hogy adja) a korábbi munkaviszonya alapján kapott Adó adatlapot  (ez a felvevő cégnél a dolgozó hozott adata, a különböző adó,járulék tekintetében sem lényegtelen a hozott adat)  Elméletileg minden munkáltató az évközi Adó adatlapot január 01-től halmozottan kellene, hogy kiadja (előző által közölt+saját kifizetés), az M30-ast pedig (aki dec.31-én munkaviszonyban, közreműködő tagi jogviszonyban áll a céggel) ezek alapján szintén halmozott adatokkal (hozott+saját) kellene, hogy kiadja.

Legalább is ez szerepel a "leszámolási" adó Adatlap és az M30-as kitöltési útmutatójában is.  Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Munkáltatói feladatok 2008. évről

HozzászólásSzerző: MonokiM » szer. jan. 21, 2009 12:18 pm

Sziasztok!

Az M30-assal kapcsolatban, bár nem szorosan a témához kapcsolódik: én a javas keretprogrammal töltöttem ki az M30-t és a mentéskor hibaüzenetet küldött a cégnév filemaszkjával kapcsolatban, nem tudtam elmenteni. Mailban bejelentettem az apehnak és ma egy hölgy hívott tőlük. Azt mondta, hogy több bejelentés van az M30-as hibaüzeneteivel kapcsolatban, folyamatosan próbálgatják javítani. Úgyhogy, türelem, ha valakinél felmerül ilyesmi. Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Munkáltatói feladatok 2008. évről

HozzászólásSzerző: Vicuska741 » szer. jan. 21, 2009 2:06 pm

Szia Hajni,

Járulékigazoláshoz Melcsi már jogszabályi hivatkozást adott, ha jól értem te az szja bevallásokkal kapcsolatban is tanácstalan vagy. Én a dolgozót a 08NY 29 nyomtatványon nyilatkoztatom január 31-ig, hogy kíván-e munkáltatói adóbevallást készítettni (így lefedem magam, ott kristálytisztán bejelöli, hogy kíván-e vagy nem, ha kéri én el szoktam készíteni), valamint 08M30-on igazolod jan. 31-ig az előző évben elért keresetét. Elvileg a hozott jövedelmekkel együtt kell szerepeltetni a nálad szerzett bért, amennyiben van elfedetlen időszak, én szoktam kérni tőlük írásos nyilatkozatot, amelyben büntetőjogi felelőssége tudatában kijelenti, hogy az időszakban szja bevallási kötelezettség alá eső jövedelme nem volt (ez akkor érdekes, ha valóban én készítem el az adóbevallását). Aki önadózó és nem hoz az előző időszakról adatot, ott kiadhatod az M30-at csak a nálad szerzett bérrel, a nyomtatványon van lehetőség bejelölni, hogy tartalmaz-e nem tőled származót a főlap jobb oldali részén lévő négyzetben (korábbi munkáltatóáltal kiállított adatlap jövedelme is szerepel az igazolásban 1-igen, 2-nem).

A 0853NY-t a munkáltató saját elhatározásából jogosult benyújtani az APEH-felé bevallása elkészítése egyszerűsítésére. Szia: Vicuska

Vicuska741
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Munkáltatói feladatok 2008. évről

HozzászólásSzerző: baloghnehajni » szer. jan. 21, 2009 3:19 pm

Köszönöm a segítséget!

 

 

baloghnehajni
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Adatszolgáltatás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég