Szia Ygan! Akkor itt Te és a feleséged eladjátok a saját üzletrészeteket, ahhoz is, hogy az üzletrészek eladási értéke azért körülhatárolható legyen mindenképpen össze kellene állítani egy mérleget (piaci értéken, de lehet a könyvszerinti értéken is). A társasági szerződés módosítást egyben kellene megoldani, egy taggyűléssel, aminek az eleje az, hogy a tulajdonosok eladják az üzletrészüket és az ügyvezető lemond az ügyvezetőségről/illetve a taggyűlés felmenti, majd pedig már az új tulajdonosok taggyűlésével folytatódik a taggyűlés, ahol már az új tulajdonosok megválasztják a cég új ügyvezetőjét. Nyilván a taggyűlési jegyzőkönyvben azért határozni kell arról, hogy mennyi időn belül kerül sor a tételes átadás-átvételre a két ügyvezető között. Ennek az átadás átvételnek tárgya az összes céges irat, úgy a könyveléses, mint a szerződések, társasági szerződések, taggyűlési határozatok, végzések, egyéb irattári anyagok (levelezés,stb.), munkaügyi iratok, szigorúszámadású nyomtatványok nyilvántartása ellenőrzötten a szigorúszámadúsú nyomtatványokkal, eszközökkel, tételes leltárral,stb..szállító, vevő tartozás követelés analitikával, engedélyekkel, stb.. A folyamatban lévő ügyek, kiemelten az a könyvelésben nem szereplő vállalt kötelezettség...
Ha az ügyvezető munkaviszonyban állt a céggel és a munkaköre is ügyvezető volt, akkor az ügyvezetői felmentésével a munkaszerződését is meg kell szüntetni, tehát ha az ügyvezetőség változása közös megegyezéssel történt, akkor a munkaviszony megszüntetése is mehet közös megegyezéssel, amiről meg kell írni a Megállapodást a közösmegyezéssel történő munkaviszony megszüntetésre, mely munkaviszony megszűnhet azonnali hatállyal, de későbbre tolt dátummal is....
Attól, hogy Ti a cégben lévő üzletrészeteket eladjátok, attól a cégnek nyilván van könyvelője, béres-munkaügyese, vagy saját vagy külső, s ha az megkapja a munkaviszonymegszüntetésére vonatkozó megállapodást, akkor annak tartalma alapján a munkvaszony megszüntetésről a bejelentést 09T1041 elkészíti, akár el is küldi az akinek van ügyfélkapus jogosultsága erre. A megszűnés napjáig járó bért leszámfejti, leszámolási iratokat elkészíti, s a munkaviszony megszüntetési megállapodásban szereplő meghatározott napig azt a cég ki kell, hogy adja és fizesse. A munkaviszony megszüntetésére vonatkozó dokumentumot a munkáltató részéről és a leszámolási iratokat az kell, hogy aláírja, aki munkáltatói jogkörgyakorlással rendelkezik a munkaviszony megszűnésének napján.
Az Mtv. úgy szól, hogy alapesetben a munkavállalónak az utolsó munkában töltött napon a leszámolási bérét és leszámolási iratait meg kell, hogy kapja. S mivel egy azonnali hatályú megszűnésnél ennek teljesítése azért nem olyan egyszerű, szerintem nem sért törvényt, ha a megszüntetéses megállapodásban a leszámolási bér és leszámolási iratok átadására vonatkozóan olyan dátumot határoznak meg, ami a munkaviszony megszűnést követő 8-ik, vagy valahanyadik nap, mert a felek közösen megállapodhatnak.., s akkor szerintem még a munkáltató/KFT nem sérti meg a törvényt.
A munkaviszonyban áló munkavállaló a munkaviszonya megszűnésekor, a munkaviszonyával kapcsolatos dolgokat, eszközöket,stb. köteles átadni a cég által (munkaviszony megszüntető értesítésben, megállapodásban ilyen személyként kijelölt átvevő személynek.
Ha a tulajdonos/tulajdonosok a cégben nem ügyvezetőként voltak munkaviszonyban, hanem mondjuk lakatos, vagy irodavezető, gazdasági ügyintéző, vagy valami, akkor önmagában az ügyvezetőség alóli felmentés még nem eredményezi a munkaviszony megszűnését is, tehát ilyen esetben már az új, vélhetően az új ügyvezető lesz az, aki a cég munkavállalói felett a munkáltatói jogokat gyakorolja, s már vagy ő mondja fel a munkaviszonyt felmondási idővel, vagy fel sem mondja és az továbbra is érvényben marad, vagy közös megegyezéssel megszüntetik, vagy a dolgozó mond fel.
Az is lehet, hogy a leendő üzletrésztvásárlók ragaszkodni fognak ahhoz, hogy könyvvizsgálóval ellenjegyzett leltárral alátámasztott mérleget kérnek, mielőtt a vételárban megegyeznének.
A majd 2008-ra vonatkozó adóbevallásokat, beszámolót, Nyenyit, IPA, stb-t majd a beküldéskor annak a képviselőnek kell aláírni, aki akkor képviseleti joggal rendelkezik, aki a cég nevében jognyilatkozatot tehet.
Az új tulajdonosok vélhetően nem váltanak azonnal könyvelőt, ha külső könyvelővel volt szerződésben a cég, akkor az a szerződés a külső könyvelővel mindaddig fennáll, míg azt valamelyik fél fel nem mondja, vagy közösen meg nem szüntetik, de abban az ügyben a cég az akkor aktuális képviselője és a külső könyvelő kell, hogy egyezkedjenek.
A cég válozásbejelentéseit már majd az új képviselő felelőssége bejelenteni szerintem: az ügyvezető változás, a tulajdonosok változása, stb. Az leköszönő üógyvezető azon bevallások, stb.bevallások határidőben történő teljesítettségéről addig a határidőig felel, amig ő a képviselője a cégnek. Az, hogy a tulajdonosoknak és az ügyvezetőnek is vannak felelősségei azon időszakra vonatkozóan, amikor ők jogosultan ténykedtek az egy más fajta felelősség.
Nem tudom segít-e valamit, de az ügyvéd a Gt. szerinti dolgokat biztos jól ismeri, a könyvelőd felkészültségével kapcsolatosan már lehetnek problémák, ha ilyeneket mondott neked.. Üdv.