Adófórum

Adózási és számviteli információk

Garantált bérminimum kire vonatkozik?

Tb, munkaügy, bérterhek

Garantált bérminimum kire vonatkozik?

HozzászólásSzerző: nemethjudi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Kérlek segítsetek az alábbi kérdés eldöntésében, mert vitába kerültem valakivel ezzel kapcsolatban:

A garantált bérminimum mindenkire vonatkozik, vagy csak a közalkalmazottakra? 

Ugyanis, a 316/2005. (XII.25.) Korm.rendelet rendelkezik a garantált bérminimumról. E rendelet 1§-a szerint: 

1. § A rendelet hatálya kiterjed minden munkáltatóra és munkavállalóra.

Ezek alatt én azt értem, hogy mindenkire vonatkozik.

Viszont a 6.§ szerint: 

6. § (1) Ez a rendelet 2006. január 1-jén lép hatályba, rendelkezéseit első ízben a 2006. január - a 4. §-ába foglalt szabályt első ízben a 2006. július - hónapra járó munkabérek megállapításánál kell alkalmazni.

(2) E rendelet alkalmazásában

a) munkáltatón a költségvetési szervet,

b) munkavállalón a közalkalmazottat és a közszolgálati jogviszonyban állót,

c) személyi alapbéren közalkalmazottak esetében illetményt, közszolgálati jogviszonyban állók esetében az alapilletmény és az illetménykiegészítés együttes összegét is érteni.

 

Tehát munkáltatón csak a költségvetési szervet kell érteni? Kft.-t, Bt-t nem, csak az állami szerveket? 

De hát a közalkalmazottaknak ott van a rájuk vonatkozó bértábla? Nekik nem az a kötelező szakképzettségük, és gyakorlatuk alapján?

Én értelmeztem volna félre a törvényt?

Várom válaszaitokat,  hogy ti mit tartotok igaznak!

Köszönöm:

J

nemethjudi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Garantált bérminimum kire vonatkozik?

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » szer. dec. 10, 2008 12:42 pm

Szia,

természetesen érteni kell a Munka Törvénykönyve alapján létrejött minden jogviszonyt az 1. § szerint, és a 6.§  még azzal egészíti ki, hogy a közalkalmazottakat és köztisztviselőket IS. A 6.§  megfogalmazása nem válik éppen a jogalkotó dicsőségére, de azért nyelvtanilag helyes.

 

Mondjuk engem az is érdekelne, hogy mi lesz 2009. január 1-től, mert  a kormányrendeletben foglaltak csak év végéig érvényesek.  

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Garantált bérminimum kire vonatkozik?

HozzászólásSzerző: Panni49 » szer. dec. 10, 2008 12:52 pm

Szia,

 Természetesen minden munkáltatóra vonatkozik.A 6§ tételesen felsorolja,hogy a MT.kívül,még kire vonatkozik.Üdv.Panni

Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Garantált bérminimum kire vonatkozik?

HozzászólásSzerző: bibor » hétf. jan. 05, 2009 9:00 am

Mennyi lett 2009-ben a minimálbér (2008 69 000,-)

(sehol sem találom neten)

bibor
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Garantált bérminimum kire vonatkozik?

HozzászólásSzerző: moncsa » hétf. jan. 05, 2009 9:12 am

71 500 lesz a minimálbér, a szakképesítéssel rendelkezőknek meg egységesen 87 000, nem számít, hogy 2 évnél több vagy kevesebb gyakorlattal rendelkezik-e.

Ja, és 07.01-től ez növekszik kemény 500 forinttal!

moncsa
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Garantált bérminimum kire vonatkozik?

HozzászólásSzerző: bibor » hétf. jan. 05, 2009 9:15 am

Köszönöm!
bibor
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Garantált bérminimum kire vonatkozik?

HozzászólásSzerző: Cininéni » hétf. jan. 05, 2009 10:34 am

A minimál járulék alapnál viszont remélem nem számit a szakképesités, tehát pld. egyéni vállalkozónál?

Vagyis náluk 143000után kell járulékozni.???

Cininéni
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Garantált bérminimum kire vonatkozik?

HozzászólásSzerző: pongracz131 » szomb. jan. 10, 2009 8:00 am

És mi van az építőipari bérminimummal? Az kötelező?
pongracz131
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Garantált bérminimum kire vonatkozik?

HozzászólásSzerző: nistvan1128 » szomb. jan. 10, 2009 9:18 am

Sziasztok!

Az előbb valószinű kidobott a rendszer. Akkor ismétlek. Az új rendelet MK.190. száma 321/2008.(XII.29.) Korm rendelet, hatályon kívül helyezi a régi.

Az új 2.§ (2) bekezdése értelmében csak azoknál kell a garantált bérminimumot alkalmazni, mely munkakörre a végzettség előírásra kerül.

Az hogy egy munkakör betöltéséhez milyen végzettség szükséges, ezt a munkaadó tudja eldönteni, illetve a munkaszerződésben ha nincs kikötve a végzettség, akkormeg nem kötelező ennek az alkalmazása. Ha a kormány nem ad támogatást a magasabb bérfizetéshez, és nem létezik szerintem központi bérszabályozás, akkor miről szól a mese? Állítólag az APEH is ellenőrizni akarja ezt a kérdést és a különbözetet, mint adóhiányt akarja bevasalni. De ha én nem tudok több bért fizetni, mint amit szerződésileg rögzítek, (mert ez a szentírás, vagy nem?), akkor nem is fizetünk több járulékot. Vagy marad a régi jól bevált módszer, "fekete alkalmazás".

Köszi, hogy meghallgattál. Üdv Pista

nistvan1128
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Garantált bérminimum kire vonatkozik?

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » szomb. jan. 10, 2009 9:43 am

Szia Pista!

Érdekes, amit írsz. De szerintem ez nem adójogi, hanem munkajogi probléma lehet inkább. És majd ha a munkaügyi bíróság megállapítja, hogy a dolgozónak több járt volna, mint amennyit kapott, akkor léphet képbe az APEH. De addig nem. Legalábbis nagyon remélem. :(

Mondjuk erről az jutott eszembe, amikor nyár végén az APEH sorban ellenőrizte a március havi bérfizetéseket. Az ellenőr elmondása szerint azért is vizsgálták, mert tudni akarták, miért nem fizeti meg a cég a minimálbér dupláját. De semmit nem tudtak tenni, ők nem állapíthatnak meg a szerződésben és a jogszabályokban rögzített bérnél magasabb összeget.

Andulka

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég