Itt a fórumon már többször is foglalkoztunk a startkártya kérdéskörrel valamint több cikk is megjelent e témában. Nagyjából ezt kell tudni róla:
A START kártya egy olyan okirat, amely járulékkedvezmény igénybevételét biztosítja a munkaadó számára, ha olyan dolgozót vesz fel, aki rendelkezik vele.
a 2004. évi CXXIII. törvényt, a pályakezdő fiatalok, az ötven év feletti munkanélküliek, valamint a gyermek gondozását, illetve a családtag ápolását követően munkát keresők foglakoztatásának elősegítéséről,
továbbá az ösztöndíjas foglalkoztatásról, és a 31/2005 (IX. 29.) PM rendeletet.
A kedvezményre jogosító kártyát a leendő dolgozónknak a lakóhelye szerint illetékes adóhatóságnál (APEH) kell formanyomtatványon igényelni.
A START kártyával pályakezdő fiatalokat foglalkoztathatunk. A START Program szempontjából pályakezdő az a fiatal, aki a huszonötödik életévét, felsőfokú végzettségű esetén a harmincadik életévét még nem töltötte be, a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítéséhez szükséges feltételekkel, és - a munkába állást megelőzően - érvényes START kártyával rendelkezik. Csak olyan fiatalok vehetnek részt a programban, akik a tanulmányaik befejezése és a START Programba történő belépés között még nem dolgoztak, azonban az első munkahely megítélése szempontjából nem kell figyelembe venni a tanulói és a hallgatói időszak, illetve az iskolai szünet időtartama alatt létesített foglalkoztatásra irányuló jogviszonyokat, továbbá az iskola befejezését követő, alkalmi munkavállalói könyvvel végzett munkát.
Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény szerinti START kártya kiváltására az jogosult, aki
a) a huszonötödik életévét, felsőfokú végzettség esetén a harmincadik életévét még nem töltötte be, és
b) tanulmányait befejezte vagy megszakította, és
c) a tanulmányainak befejezését követően első ízben létesít foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt vagy ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszonyt, és e jogviszony létesítését megelőzően megbízási szerződés, vállalkozási szerződés alapján vagy egyéni vállalkozóként sem végzett munkát.
A START kártya kiváltására egy alkalommal van lehetőség, ide nem értve a START kártya elvesztése és megsemmisülése miatti új igénylését, valamint megrongálódása miatti cseréjét. A pályakezdő fiatal foglalkoztatására tekintettel kedvezményt érvényesítő munkáltató, a kedvezménnyel érintett foglalkoztatás időtartama alatt köteles a START kártyát megőrizni, és a foglalkoztatásra irányuló jogviszony megszűnésekor a pályakezdő fiatal részére visszaszolgáltatni.
A pályakezdő fiatal foglalkoztatása után a munkaadót járulékkedvezmény illeti meg a következők szerint:
a) a tételes egészségügyi hozzájárulás alóli mentesség,
b) a három százalékos munkaadói járulék és a huszonkilenc százalékos társadalombiztosítási járulék együttes összege helyett,
- a foglalkoztatás első évében a bruttó munkabér tizenöt százalékának,
- második évében huszonöt százalékának megfelelő fizetési kötelezettség.
A munkaadó a b.) pontban meghatározott kedvezményt alap- és középfokú végzettséggel rendelkező vagy végzettséggel nem rendelkező pályakezdő fiatal esetében legfeljebb a minimálbér másfélszeres, felsőfokú végzettségű pályakezdő fiatal esetében a minimálbér kétszeres összegének megfelelő járulékalap után érvényesítheti.
Tehát a felső korlátot szem előtt tartva, a foglalkoztatás első évében 17% a kedvezmény, valamint a tételes EHO. A második évben 7% a kedvezmény, és a tételes EHO.
A munkaadó számára egy másik kedvezményes lehetőség, a START PLUSZ kártyával történő foglalkoztatás. A gyermekgondozási segély, gyermekgondozási díj, gyermeknevelési támogatás, valamint ápolási díj folyósításának megszűnését követő foglalkoztatás, a gyermekgondozási segély folyósítása melletti foglalkoztatás, valamint a tartósan álláskeresők foglalkoztatása esetén alkalmazhatók, az ezzel a kártyával rendelkező dolgozók felvétele esetén a törvény által meghatározott kedvezmények. Tehát ebbe a körbe tartoznak azok a kismamák is, akik a gyerek egyéves korának betöltését követően a gyes mellett szeretnének munkát vállalni. Más munkahelyük azonban nem lehet. Ilyen esetben a kártya csak egyszer váltható ki.
Az érvényes START PLUSZ kártyával rendelkező személy foglalkoztatása után a munkaadót a járulékkedvezmény a következők szerint illeti meg:
a) mentes a tételes egészségügyi hozzájárulás alól,
b) a munkaadói járulék és a huszonkilenc százalékos társadalombiztosítási járulék együttes összege helyett
- a foglalkoztatás első évében a bruttó munkabér tizenöt százalékának,
- második évében huszonöt százalékának megfelelő fizetési kötelezettség terheli.
A munkaadó a b) pontban meghatározott kedvezményt legfeljebb a minimálbér kétszeresének megfelelő járulékalap erejéig érvényesítheti. Ha a munkavállaló munkabére a minimálbér kétszeresét meghaladja, az azt meghaladó összeg tekintetében az általános járulékfizetési szabályokat kell alkalmazni. A munkaadó a kedvezményre abban az esetben jogosult, ha a foglalkoztatás időtartama a harminc napot meghaladja és a munkaidő legalább a napi négy órát eléri.
A munkaerőpiacon halmozottan hátrányos helyzetben lévő álláskereső személy az adózás rendjéről szóló törvény szerinti START EXTRA kártya kiváltására jogosult, ha
a) az ötvenedik életévét betöltötte, vagy
b) életkorra való tekintet nélkül legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik. Mivel ezek a személyek a koruk vagy a végzettségük miatt az átlagosnál is nehezebben találnak munkát, ezért hívjuk őket hátrányos helyzetű álláskeresőknek. Tartósan álláskereső az a személy, akit az állami foglalkoztatási szerv a START PLUSZ, illetve a START EXTRA kártya igénylésének időpontját megelőző 16 hónapon belül legalább 12 hónapig, - az Flt. 58. §-a (5) bekezdésének k) pontjában meghatározott pályakezdő álláskereső esetében 8 hónapon belül legalább 6 hónapig, - álláskeresőként nyilvántartott.
Ha a START kártya, valamint a START PLUSZ kártya tulajdonosa a kártya érvényességi idején belül START EXTRA kártyára válik jogosulttá, kérelmére az érvényességi időtartamból hátralévő időre START EXTRA kártyát kell részére kiadni. Az öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig a START EXTRA kártya - a feltételek fennállása esetén - többször is kiváltható.
Az érvényes START EXTRA kártyával rendelkező hátrányos helyzetű álláskereső személy foglalkoztatása esetén, a munkaadót a következők szerint illeti meg járulékkedvezmény:
a) A munkaadót a tételes egészségügyi hozzájárulás megfizetése alóli mentesség illeti meg.
b) Az a) pontban foglaltakon túlmenően - a foglalkoztatás első évében a munkaadó mentesül a munkaadói járulék, valamint a huszonkilenc százalékos társadalombiztosítási járulék megfizetése alól, (ez 32% kedvezményt jelent,)
- a foglalkoztatás második évében pedig a munkaadói járulék, valamint a huszonkilenc százalékos társadalombiztosítási járulék együttes összege helyett, a bruttó munkabér tizenöt százalékának megfelelő járulékfizetési kötelezettség terheli.
Mindegyik START kártyát a leendő munkavállalóknak kell igényelni. A dolgozónak a munkaviszonyát megelőző napon már rendelkeznie kell a kártyával, vagy az adóhatóságtól erre vonatkozóan kapott igazolással.
Üdv: P.Zsuzsa