Kedves Trézsi!
Kérésedet vettem: Megválaszolom, de - egyéb bokros teendőim miatt - csak legkésőbb hétfőn (15-e) éjfélig vállalom, ha ez még Neked megfelelő.
Elöljáróban azért megjegyezném:
1. Ez az állítása aniko.varga2006-nak (#2), hogy „Számlázni nyilván nem fog senki, de a gyűjtésből származó tárgyakat legalább leltározni kellene, célszerűen jegyzőkönyvezni lehet, találás helyét, tárgy megnevezését, becsült értékét feljegyezni, ketten aláírják. Már van egy dokumentumuk.” - lényegét tekintve helytálló (most nem részletezem miért, majd visszatérek rá). Ámde következő állítása: „Innentől, ha már a határt dokumentáltan átlépte, akkor legális az áru.” - viszont egyáltalán nem. Nyilván egy holmiról a vámon lehet ugyan azt állítani, hogy az kidobott lom volt, tehát találták, ámde pusztán attól a ténytől, hogy a vámos ezt elfogadja, nem válik a magyar jog szerint (Ptk.) a dolog a birtoklója tulajdonává. Ismert példa erre a vámkezelt és a rendőrség által forgalomba helyezett használt azon autók értékesítése, melyről csak utóbb derült ki, hogy azok lopottak voltak, következésképp a vevőktől el is kobozták, hiába fizették meg a kereskedő által kért árat. De erre is még vissza fogok térni.
2. Azt írod, hogy a mai APEH-os előadáson „Pár kolléga is bekapcsolódott a dologba. Az egyik azt javasolta ne léptessem be az ÁFA körbe mert az túl bonyolult lenne, mivel a használt bútor kereskedelemnél szerinte fordított ÁFÁ-t kellene alkalmazni.” E kolléga állítása megalapozatlan, mert a használt bútor kereskedelmére a hatályos ÁFA.tv. XVI. fejezetének 1. és 2. alfejezetét kell, illetve lehet alkalmazni (213. - 227. §), ám semmi esetre sem a fordított ÁFA-ra vonatkozó 142. §-t. De ez az előadáson részt vett „kolléga” állítása érthetetlen is egyben, hiszen attól miért lenne bonyolult az EV vagy könyvelőjének a dolga, ha valóban - mint ahogy nem - fordított áfás lenne a használt cikk kereskedelmi értékesítése. Akkor pl. ezek szerint az exportértékesítés vagy a tárgyi áfamentes értékesítés is bonyolult, ahol a kibocsátott számlában szintén nincs ÁFA??! A kolléga valószínűleg nincs tisztában kellőképpen a fordított ÁFA mibenlétével. :) E kolléga ama állítása pedig, hogy: „A kereskedésnél pedig magasabb az ÁFA határ mint 5 millió, így maradhatna alanyi mentes.” - egyszerűen szamárság. Összekeveri az szja átalányadózással. Ez az ÁFA.tv. és az Szja.tv. kellő ismeretének hiányára utal. [A hatályos ÁFA.tv. 188. § (2) bekezdése szerint: „Az alanyi adómentesség választására jogosító felső értékhatár: 5 000 000 forintnak megfelelő pénzösszeg.”] Tanulság: nem minden jóindulatú kolléga és adóhivatalnok tanácsát lehet fenntartás nélkül elfogadni. A népi bölcsesség szerint: a pokolhoz vezető út is jóindulattal van kikövezve. Én viszont rosszindulatú vagyok. :)
Üdvözlettel:
Gulyás István
közgazdász, adószakértő
P.s.: Ja! És feltétlenül szükség lenne 2009-re vonatkozóan az EV által elérni szándékolt bruttó árbevétel éves várható összegére a precíz válaszhoz! GI