Adófórum

Adózási és számviteli információk

Cégautó adó 2009 járulékai

SzJA

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: mazsi5 » pén. dec. 05, 2008 1:14 pm

Sziasztok!  kerestem, de még ma sem látom Magyarközönyben megjelenve az adó törvények módosítását...  ezzel a gépjármű adóval kapcsolatban is érdekes lehet, hogy na ebbőől a szempontból mi minősül személygéőkocsinak??: a forgalmi szerinti, az ami korábban az SZJA szerint, vagy ami az ÁFA szerint..mert ezt azoknak a magánszemélyeknek is el kellene mondani, akikre ez majd már vonatkozik..

Az EVÁ-s ügyfeleim teljesen ki vannak akadva, velem együtt, --- nem kell ide pénzügyi válság, tönkre lehet itt tenni a gazdálkodókat anélkül is.  Megint úgy kell dec.20-ig nyilatkozatokat adni, hogy nem lehet tudni, mi a választási feltétel, mert a sok túlfizetettnek kevés az év 366 napja ahhoz, hogy a következő évre vonatkozó gazdálokodók minden napját érintő törvényeket időben meghozzák, időt hagyva nekik arra, hogy a hatálybalépés napjára legalább sejtsék, hogy mi mindennel kell számolniuk.... és mikortól, hogy módosítsák, módosíttassák a számlatükröt, nyilvántartó programokat, hogy már letesztelt formában kezdjék január 01-től az alkalmazását!  Mi lesz azzal a rohadt nagy egyszerűsítéssel, amitől egy könyvelőnek rögtön összeszorul a gyomra?? összevonják az egyes adónekemet befizetési szempontból, vagy nem??  

Nem tudom, hogy pld-ul a kötelező minimálbérről, garantált bérminimumról lehet-e már tudni valami konkrétat, vagy a bérbefagyasztás azt jelenti, hogy nem emelnek a jelenlegin?  Mire nyilatkozzon az EVÁ-s?

Azt a 0908-as  bevallás tervezetből már lehet tudni, hogy már a 2008-as évre vonatkozóan az un. tőke jövedelemnél osztaléknál nem lesz 35%-os SZJA csak a 25%, tehát lehet, hogy az EVÁ-sok is ha végiggondolják, hogy milyen költségeik lehetnének amiről számlát kell, hogy kérjenek, lehet hogy már sokaknak nem éri meg az EVA, főleg ha belegondolunk, hogy mivel fogja tudni bizonyítani az EVÁ-s, meg az átalányadós, hogy márpediglen neki csak annyi számlája van és nem több...  

Ha tudtok valamit, hogy hol jelent meg a hiteles törvénymódosítás (nem a PM-es második tervezet, mert az csak egy valami...) írjátok már meg...   Elnézést a kérdezőtől, Üdv. 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: MonokiM » pén. dec. 05, 2008 1:29 pm

Mazsi!

Gépjárműadóról szóló tv. (1991. évi LXXXII. 17/A-G.§) keretei között kerül újból megfogalmazásra. Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: garbo50 » pén. dec. 05, 2008 1:46 pm

Sziasztok!

Az 500 km-rel kapcsolatban: szerintem, bár még nem tanulmányoztam a törvényt, Böbe igencsak naprakész vagy benne, de épp a 9 # válaszodban írtak arra a következtetésre jutattak, hogy ez után nem kell fizetni, mivel kiemelten a tételes költségelszámolásról írsz. Az 500 km-re fizetett viszont nem tételes- hanem átalány.  Így én nem tartom beletartozónak, de ez még nem jelent semmit. Csak annyira az elején vagyunk, hogy még az sem biztos, hogy holnap a levegőt is ingyen vehetjük.

Üdv. Jutka

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: MonokiM » pén. dec. 05, 2008 1:52 pm

Szia Jutka!

A törvényben a "Költség elszámolásának időpontja" című részben található : a hónap első napján kell a költséget elszámoltnak tekinteni az 500 km-es útátalány elszámolása esetén is. Innen gondolom, hogy kell fizetniük cégautóadót. Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: mazsi5 » pén. dec. 05, 2008 2:13 pm

Köszönöm Margit!   Tudom, hogy a helyi adós tv. része lesz, attól függetlenül, hogy ezt nem a helyiadósokhoz, hanem az APEH-hoz kell fizetni, s hogy állítólag a "súlyadó" meg levonható lesz ebből a bizonyos magánszemélyeket is terhelő cégautó adóból.   De végig olvastam nov.27-től-dec.05-ig (168-172.sz.) Magyarközlöny tartalomjegyzékét, s egyikben sem találom, hogy akkor pontosan mit fogadtak el...Üdv.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: MonokiM » pén. dec. 05, 2008 2:19 pm

Mazsi! Én a Verzál honlapról vettem, kompletten az egész le van írva. Mivel fizetős, asszem erkölcstelen lenne idemásolnom a linket. A "súlyadó" levonhatóságát már írtam a #13-as beírásomnál. Ha van még kérdés, figyelek és ideírom. Üdv.: Margit
MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: mazsi5 » pén. dec. 05, 2008 2:32 pm

Nagyon kedves vagy.  Ők vajon honnan szedték a tutid, ha még ki sincs hirdetve... de mindegy is.. Annak kellene a nyomára bukkannom, hogy milyen gépjárműre vonatkozik.  Mint tudjuk vannak a forgalmie engdélybe való bejegyzések, ami szerint mondjuk teherautó és a súlyadónál, bocs Lóerő adónál helyiadótv.szerint a forgalmi engedélyben szereplő adatok a mérvadóak, több olyan érintett van, akinek a forgalmiban teherautó (így fizeti a kötelező biztosítást is), ha pedig mondjuk a jelenleg hatályos SZJA tv-ben nézzük, hogy mi minősül személyautónak, akkor az ebből a szempontból személyautó lenne.

Ugyanakkor ez az autós adó már  a heyiadó tv. keretén belül lesz és nem az SZJA-n belül, akkor vajon ide számít 2009-től, vagy nem.... Köszi előre is. Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » pén. dec. 05, 2008 2:42 pm

A gépjárműadó levonását, ahhoz a feltételhez köti, hogy be legyen fizetve !

 

Ezt még azzal egészíteném ki, hogy az előírt határidőig be legyen fizetve.

 

Andulka

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: validitas » pén. dec. 05, 2008 2:43 pm

Sziasztok!

Így van, ahogy Margit írja. Attól, hogy engedi a költség egyszerűsített elszámolási módját, attól még ő tételesen számol el költséget a bevételeivel szemben, azaz nem átalányadós ev. például.

A személygépkocsi alatt az SZJA-tv. szerinti személygépkocsit kell érteni. Valamelyik másik kérdésnél már beidéztem.

Mazsi, ne mérgelődj, csak a cukrod meg a vérnyomásod megy fel :-))) Egyébként jogos, egyetértek, sajnos csak az egészséged megy tropára, nem tudunk változtatni. Létre kéne hozni egy érdekképviseleti országos szövetséget, ami a mi érdekeinket képviseli, és kötelesek lennének figyelembe venni a javaslatainkat!

Általában nem jan.1-től lép hatályba, mert a kihirdetéstől jan.1-ig nem telik el 45 nap. Ezért a legtöbb febr.1-től lép hatályba, de van olyan is, ami még később. Pontosítások, néhány módosítás jan.1-től, vagy van, ami már 2008-ra is alkalmazható. 

Az elfogadott módosító tv-t itt lehet megtalálni, és pdf-ben le is lehet tölteni:

http://www.parlament.hu/irom38/06667/06667.pdf

Itt pedig ellenőrízhető, hogy milyen állapotban van, látszik, hogy elfogadott, sőt sürgős közzétételt is megszavaztak rá.

http://www.parlament.hu/internet/plsql/ogy_irom.irom_adat?p_ckl=38&p_izon=6667

Ezen a honlapon az irományok között lehet megkeresni a törvényjavaslatokat, és azok állapotát (tárgyalják, módosító indítványok vannak, szavaztak, elfogadták, stb.)

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautó adó 2009 járulékai

HozzászólásSzerző: validitas » pén. dec. 05, 2008 2:45 pm

Mazsi! A gépjárműadóról szóló tv.(módosított) szerint:

17/A. § (1) Adóköteles az a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (atovábbiakban: Szja tv.) szerinti személygépkocsi ide nem értve a kizárólag elektromoshajtómotorral ellátott személygépkocsit – (a továbbiakban, e fejezet alkalmazásábanszemélygépkocsi), amely nem magánszemély tulajdonában áll, továbbá az a személygépkocsi,amely után a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény szerint költséget, ráfordítást, illetve az Szja tv. szerint tételes költségelszámolással költséget, értékcsökkenési leírást (a továbbiakban költség, ráfordítás, értékcsökkenési leírás együtt: költség) számoltak el.

Üdv: Böbe

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

ElőzőKövetkező

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég