Adófórum

Adózási és számviteli információk

EVA-s egyéni vállalkozó - őstermelésből bevétel

EVA

EVA-s egyéni vállalkozó - őstermelésből bevétel

HozzászólásSzerző: PromaxConto1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Üdvözlet. Tanácstalan lettem picit. EVÁ-s egyéni vállalkozóm őstermelői cuccot adna el, fevásárlási jegyre. Mivel komp.felárra nem jogosult, ezért kiállítható komp.felár nélkül is felé a felvásárlási jegy, vagy számlát kell neki kibocsátani a vevő felé? Egyébként meg az áfa is érdekes, ugyanis nem választott semmit az év végi 08TAFA-E mizéria környékén, tehát Ő csak EVÁ-s EV, evás adószáma van. Az a gyanúm, hogy így meg nem kellene tőlle vásárolni, mert ha nem is EVA-s az őstermelői bevétele, de mivel nem választott alanyi mentességet a komp.felárra való jogosultságról való lemondás mellett, ezért az általános szabályok alapján még a végén 20% áfa-ba kerül neki az eladás.  Szerinte jobb lenne neki januárban eladni, és a jövő évre megtenni a szükséges bejelentéseket. Láttatok már ilyet?

Köszönettel: Tibor

PromaxConto1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

EVA-s egyéni vállalkozó - őstermelésből bevétel

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » kedd dec. 02, 2008 3:39 pm

Szia! Én is úgy gondolom, hogy évvégén le kellene ezt rendeznie, mivel az Eva-s nem élhet a kompenzációs felár lehetőségével, így az őstermelői tevékenységére az alanyi mentességet kellene választania. Ebben az esetben pedig neki kell az eladó felé a számlát kiállítani. Remélem más is elmondja véleményét, ha van más jobb ötlete. De mit jelölt évelején a 08TAFA-n ? Az Apeh hogyan dolgozta föl, a törzsadataiban mi van? Ha nem jelölt semmit, nem szólították föl hiánypótlásra? Lehet, hogy nem jól emlékszem , de az jutott eszembe, hogy akiknek áthúzódott 2008-ra ez a bejelentés  nem a 08101-en kellett jelölni, meg kellene nézni . Szerintem a törzsadatot kellene megnézni.  Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA-s egyéni vállalkozó - őstermelésből bevétel

HozzászólásSzerző: PromaxConto1 » kedd dec. 02, 2008 6:47 pm

Szia-) De mit jelölt évelején a 08TAFA-n ? Semmit. Állitólag beadták neki, de most kiderült, hogy nem. Törzsbe csak evás egyéni vállalkozó. Igen, a 08T101E adatmódosítót néztem én is, elvileg elfogadják, gondoltam hogy 12.01-től bejelentem az alanyi mentességet a komp.felárra való jogosultságról való lemondás mellett. Aztán akkor akár még decemberben is számlázhat. Ebben az esetben felvásárlási jegyet nem állíthatnak ki neki. Mert azt akarnak, komp.felár nélkül. Egy termelőszövetkezet. Ez a sok szép átlátható szabályozás-)

Köszi: Tibor

PromaxConto1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

EVA-s egyéni vállalkozó - őstermelésből bevétel

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » kedd dec. 02, 2008 8:04 pm

Szia Tibor!

Tájékozódtam az Apeh-nél, ez alapján visszavonom előző válaszomat.

A következő információt kaptam

Eva-s e. vállalkozó őstermelői tevékenységét illetően, amennyiben e tevékenység nincs a vállalkozói igazolványban.

Kompenzációs felárra és alanyi adómentességre nem jogosult tekintettel, hogy nem alanya az áfának. Eva tv. 17.& ( 4) bek. alapján az Szja szabályai szerint adózik, figyelembe véve az Szja tv.9/A & -ban előírt nyilvántartási kötelezettséget. E & (7.) pontja alapján olyan bizonylatot állít ki,

amelyre vonatkozóan az áfa tv. rendelkezést nem tartalmaz.

A lényeg,  értékesítésnél a 20%-os áfát felszámítja és ezzel együtt lesz az őstermelői tev. bevétele és annak adózására vonatkozó szabályokat érvényesítheti. Áfa bevallásra azonban nem kötelezett.

Tanulság, Eva-s e. vállalkozónak nem célszerű őstermelőnek lenni, mert az áfával megemelkedett termékára nem biztos, hogy piacképes .

Javaslat , ha van rá mód, a család más tagja váltson őstermelőit, akire nem vonatkoznak ezek a kedvezőtlen szabályok. Remélem sikerült érthetően leírnom. Bízom abban, hogy más is elmondja véleményét, akinek van tapasztalata a gyakorlatban, esetleg más megyében másképpen értelmezik ezt a témát, nem először fordulna elő. Főleg örülnénk, ha megosztanád velünk Te mire jutottál.

Mária

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EVA-s egyéni vállalkozó - őstermelésből bevétel

HozzászólásSzerző: PromaxConto1 » pén. dec. 05, 2008 8:15 am

Szia-)

Na most vettek ki az észből. Beadtam a 08T101E adatmódosítót a biztonság kedvéért, melyben lemondtam a komp.felárról és alanyi mentességet kértem, ami tudom nonszensz de hátha-)

Most hívtak telefonon az APEH-től és közölték, nem kell adatmódosító, nyugodtan számlázhat, hiszen az értékesítése EVA ALÁ TARTOZIK!!! Kértem, hogy ugyan magyarázza meg miért, de azt mondták, ők igy járnak el, ez a belső leirat. Felháborító.

Őstermelői tevékenység az EVA adószám miatt EVA alatt adózik. Pedig sok helyen olvastam. hogy a kettő külön kezelendő. Hát most legünk okosak-) Ez egyébként az Észak-alföldi APEH.

Szerintem ez hülyeség. Szerinted?

Tibor

PromaxConto1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

EVA-s egyéni vállalkozó - őstermelésből bevétel

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » pén. dec. 05, 2008 8:58 am

Szia! Ez a felháborító, hogy megyénként is máképpen értelmezik ezt a témát, de tőlünk elvárják helyesen járjunk el. Én továbbra is kitartok az mellett, hogy amennyiben nincs benne az váll.igazolványban ez a tevékenység, akkor ez a kevés kivételek közé tartozik és nem Eva bevétel. Előző válaszomban is hivatkoztam az Eva tv. 17 & (4.) bekezdésére, Szja szerint adózik ebben az esetben. Ha nem megoldható, hogy a család más tagja legyen őstermelő, én kérnék írásban állásfoglalást, csak az a baj annak minimum egy hónap az átfutási ideje sajnos. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég