Adófórum

Adózási és számviteli információk

Váll.-ban lévő szgk. - költségek

Egyéni vállalkozók

Váll.-ban lévő szgk. - költségek

HozzászólásSzerző: brachna » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumtársak!

Végigolvastam jó néhány választ ehhez hasonló kérdéseknél, de belegabalyodtam. Segítene valaki?

EV.  szgk. vállalkozásban, törlesztő részlet kamata, tőke elszámolva havonta, az écs. 20% elszámolva, cégautó adó és eho havonta megfizetve, km.nyilvántartást vezet, ez alapján Apeh normával és árral elszámolom az üzemanyagot. Kérdésem: a kopás 9,-ft/km-t elszámolhatom? A javításról nem hoz számlát. És az adó megfizetése miatt úgy tudom a casco, KGFB, súlyadó is elszámolható.

Örömmel venném segítő válaszaitokat, hogy kitaláljak a káosz erdőből. Üdv. Pál

brachna
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Váll.-ban lévő szgk. - költségek

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » pén. okt. 17, 2008 9:56 am

Szia! A fennt leírtak alapján elszámolhatod a 9.- Ft-ot kilóméterenként, de ebben az esetben semmi más egyéb kgt nem számolható el, vagy ktg számlák alapján a ténylegesen felmerült költségket így a jvítás, a CASCO A KGFB stb Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Váll.-ban lévő szgk. - költségek

HozzászólásSzerző: brachna » pén. okt. 17, 2008 10:00 am

Kedves Mária!

Nem vitatkozni szeretnék veled, csak bizonytalan vagyok: ugyanis az Apeh ügyintéző szerint a 9 ft mellett a fent leírt esetben a biztosítás, súlyadó elszámolható. Nekem kicsit gyanús volt, mert a 9 ft /km hivatott ezen kiadások fedezésére is többek között. Ezért is tettem fel a kérdést. Már máskor is "megvezetett" az Apeh ügyintéző félretájékoztatása.  Üdv. Pál

brachna
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Váll.-ban lévő szgk. - költségek

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » pén. okt. 17, 2008 10:12 am

Szia Pál! Én így tudom, hogy a 9.- Ft alkalmazásánál semmi más ktg.t nem lehet elszámolni, de megpróbálom keresni, hogy mire alapozom, lehet, hogy más addig megerősít, vagy cáfol. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Váll.-ban lévő szgk. - költségek

HozzászólásSzerző: validitas » pén. okt. 17, 2008 10:23 am

Sziasztok!

Egyetértek Máriával, ha 9 Ft/km-t számol el, akkor mást nem ktg-et nem érvényesíthet, csak az üzemanyagot. Az SZJA tv. 11.sz. melléklet III. fejezet (járművek költségei):


6. Saját tulajdonú személygépkocsi esetében az üzemanyagköltségen kívül az 5. pontban foglaltak helyett és minden más költség (pl. fenntartás, javítás, felújítás) címén 9 Ft/km (általános személygépkocsi-normaköltség) elszámolása választható.
  

A minden más költségbe beletartozik a casco, a súlyadó is. A példaként felhozott fenntartási költségbe is, tehát sztem elég egyértelmű, hogy vagy 9 Ft/km, vagy számlák, bizonylatok.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Váll.-ban lévő szgk. - költségek

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » pén. okt. 17, 2008 10:24 am

Szia Pál!

A tv-t nézd meg!

11. számú melléklet az 1995. évi CXVII. törvényhez

A vállalkozói költségek elszámolásáról

III. A járművek költsége

1. A saját tulajdonú - ideértve a továbbiakban a házastárs tulajdonát is - kizárólag üzemi jármű üzemanyag-felhasználása, továbbá számlával (bizonylattal) történő igazolás alapján a jármű fenntartásának, javításának és felújításának költsége számolható el, valamint a II. fejezetben foglaltak szerint érvényesíthető értékcsökkenési leírás. Üzemanyag-felhasználás címén vagy

a) az üzemanyag-fogyasztási norma és az állami adóhatóság által közzétett üzemanyagár,

b) a számlával (számlákkal) igazolt üzemanyag-vásárlás vehető figyelembe, azonban a számla alapján figyelembe vett üzemanyag-mennyiség nem lehet több, mint az üzemi használatra az üzemanyag-fogyasztási normával számított mennyiség,

azzal, hogy a magánszemély az adóév egy negyedévén belül a negyedév első napján választott üzemanyag-felhasználással összefüggő költségelszámolási módszertől nem térhet el. Nem alkalmazható az a) pont rendelkezése, ha az egyéni vállalkozó az Áfa-törvény szabályai szerint az üzemanyag általános forgalmi adóját levonásba helyezi.

2. Az olyan személygépkocsi esetében,

a) amely az egyéni vállalkozói tevékenység tárgyát képezi (pl. bérbeadás), és azt az egyéni vállalkozó sem a személyes munkavégzésével, sem személyes használattal összefüggésben nem üzemelteti,

b) amely után a vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó választása szerint a cégautó adót megfizette,

a költségek a - 3-4. pontban említettek kivételével - az 1. pont szerint érvényesíthetők, azzal, hogy a cégautó adó alóli mentesség és kivétel esete nem számít a cégautó adó megfizetésének.

3.

4. Ha az egyéni vállalkozó a cégautó adót az év egy részében nem fizeti meg, akkor az értékcsökkenés (figyelemmel a 3. pont rendelkezésére is) olyan arányban számolható el, amilyen arányt a ténylegesen megfizetett cégautó adó összege a vonatkozó adótétel tizenkétszeresében képvisel. Ilyen esetben más költségek egész évben csak az üzemi használattal arányosan számolhatók el.

5. A saját tulajdonú nem kizárólag üzemi célú jármű - kivéve a személygépkocsit - beszerzési árával szemben a II. fejezet szerint átalányban érvényesíthető értékcsökkenési leírás. A 2. pontban nem említett személygépkocsi esetén az átalány szerinti elszámolás a következő módon érvényesíthető: a II. fejezetben említett nyilvántartás vezetése mellett az éves bevételnek 1 százaléka, de legfeljebb egy személygépkocsi beszerzési árának a 10 százaléka vehető figyelembe, illetőleg a hivatkozott pontban meghatározott átalány címén egyébként elszámolt költség ezzel az összeggel növelhető. Egy adott személygépkocsi értéke alapján csak egy ízben, a használatbavétel évében vehető figyelembe ez az átalány. Más költségek az üzemi használattal arányosan számolhatók el az 1. pont vonatkozó rendelkezése szerint.

6. Saját tulajdonú személygépkocsi esetében az üzemanyagköltségen kívül az 5. pontban foglaltak helyett és minden más költség (pl. fenntartás, javítás, felújítás) címén 9 Ft/km (általános személygépkocsi-normaköltség) elszámolása választható.

7. A nem saját tulajdonú, kizárólag üzemi célra használt jármű (kivéve a személygépkocsit) esetében elszámolható az üzemi használatra eső

a) igazolt bérleti vagy lízingdíj (ez alól kivételt képez a személygépkocsi bérleti vagy lízingdíja),

b) az 1. pont szerinti üzemanyag-fogyasztás,

c) számla szerinti egyéb költség, amennyiben azok a bérleti szerződés alapján a bérbevevőt terhelik.

8. A személygépkocsi bérleti vagy lízing díja címén a költségként figyelembe vehető összeg több személygépkocsi esetén sem haladhatja meg a vállalkozói bevétel 1 százalékát, egyébként ilyen címen az egyéni vállalkozó költséget nem számolhat el. Az utóbbi rendelkezés alól kivételt képeznek a 2. pontban említett személygépkocsik, amelyek esetében a bérleti díj, illetőleg a vonatkozó rendelkezés szerint a lízing díja elszámolható a 3. és 4. pont rendelkezéseiben foglalt korlátozások értelemszerű alkalmazásával. A nem saját tulajdonú személygépkocsi üzemi célú használata esetén elszámolható az üzemi használatra eső

a) 1. pont szerinti üzemanyag-fogyasztás,

b) számla szerinti egyéb költség,

amennyiben az a szerződés alapján az egyéni vállalkozót terheli.

9. A költségelszámolás bármelyik módjának alkalmazásánál szükséges járművenként - az 5. számú melléklet II. 7. pontjában meghatározott - külön útnyilvántartás vezetése, továbbá abban járművenként az év első és utolsó napján a kilométeróra állásának a feljegyzése. Költség kizárólag az e pont szerint igazolt üzemi célú futásteljesítmény után számolható el, kivéve azt a futásteljesítményt, amelyre nézve az egyéni vállalkozó magánszemély munkáltatója egyébként kiküldetési rendelvény alapján hivatali, üzleti utazás címén bevételnek nem számító költségtérítést fizetett. Az olyan személygépkocsi esetében, amely után az éves cégautó adótételt az egyéni vállalkozó megfizette, az év első és utolsó napján rögzített kilométeróra-állás különbözete számít üzemi célú futásteljesítménynek, csökkentve azon futásteljesítménnyel, amelyre nézve az egyéni vállalkozó magánszemély munkáltatója egyébként kiküldetési rendelvény alapján hivatali, üzleti utazás címén bevételnek nem számító költségtérítést és/vagy saját gépjárművel történő munkábajárás címén költségtérítést fizetett.

10. Az egyéni vállalkozónak az 1. és 6. pont szerinti költségelszámolási módszerek közötti választása valamennyi általa használt személygépkocsira és a teljes adóévre vonatkozik. Amennyiben a személygépkocsi mellett más járműveinek költségeit is elszámolja, az nem zárja ki, hogy az összes személygépkocsijára egységesen alkalmazza a 6. pont szerinti elszámolási módszert. A 7-8. pont szerinti személygépkocsi-használat utáni költségelszámolás esetén a saját tulajdonú személygépkocsira vonatkozóan sem választható a 6. pont szerinti elszámolás.

11. A 9. pontban foglaltaktól eltérően, az egyéni vállalkozó az útnyilvántartás vezetése helyett havi 500 kilométer utat számolhat el átalányban a személygépkocsi használata címén a költségek 6. pont szerinti figyelembevételével, függetlenül az üzemeltetett személygépkocsik számától. Ezt az elszámolási módszert is csak a teljes adóévre - illetőleg az adóéven belül az egyéni vállalkozói tevékenység teljes időtartamára - lehet alkalmazni.

12. Az egyéni vállalkozó a saját tulajdonú gépjármű tulajdonjogát e törvény bizonylatmegőrzésre vonatkozó szabályainak betartásával, a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás befizetését igazoló szelvénnyel igazolja.

 

 

 

Kizárólag üzemi célú?

Cégautó adót fizetsz? Ezektől függ a ktg elszámolás módja, az écs, a lízingdíj (vagy hitel és kamata).

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Váll.-ban lévő szgk. - költségek

HozzászólásSzerző: brachna » pén. okt. 17, 2008 10:32 am

Huh! Lányok, ti aztán gyorsak vagytok, amit külön köszönök nektek.

Szóval... 9ft/km-t elszámolok és ez fedezi a kopást, cascot, KGFB-t, súlyadót, javítást. Eddig teljesen érthető és világos, nektek köszönhetően.

A jelen esetben (szgk., saját tulajdon, cégautó adót fizet utána) az écs. besz.árx20% vagy csak éves bevételnek 1 százaléka(de legfeljebb egy személygépkocsi beszerzési árának a 10 százaléka) vehető figyelembe. Az én esetenben melyiket kell alkalmaznom?

Elnézést, ha kicsit értetlen és toporgó vagyok, de ti, mint profik talán nem csodálkoztok egyamatőr kérdésein. Üdv. Pál

brachna
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Váll.-ban lévő szgk. - költségek

HozzászólásSzerző: validitas » pén. okt. 17, 2008 10:45 am

Azért jó lenne, ha elárulnád, hogy a gk. a saját tulajdonod-e, vagy csak bérled, lízingeled. A törlesztésből úgy gondolom, hogy saját tulajdon, csak hitelre vásároltad. Mert a ktg.elszámolás attól függ, hogy saját-e a gk. Ha nem saját lenne a gk, akkor a költségek csak és kizárólag számla, adókivetés, egyéb bizonylat alapján, az üzleti célú km-ek arányában lennének elszámolhatóak, nem lehetne a 9 Ft/km. Én úgy értettem a kérdésedből, hogy saját tul. a gk.

Szóval ha saját, akkor écs. címén az éves bevétel 1%-ának, de legfeljebb a besz.ár 10%-nak megfelelő összeg vehető figyelembe.De ezt is csak egyszer, a használatbavétel évében lehet figyelembe venni. Hát nem egyszerű kihámozni, az biztos :-))

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Váll.-ban lévő szgk. - költségek

HozzászólásSzerző: brachna » pén. okt. 17, 2008 12:10 pm

Hitellel egyenlítettem ki a szgk. vételárát és havonta törlesztem a tőke + kamat összegét a banknak. Viszont kétségbe vagyok esve, mert tavaly évvégén vettem a gk-t és alig számoltam el rá écs-t. Ezek szerint buktam jó nagyot, mert az idén már nem számolhatok el rá écs-t. Nincs megoldás, gondolom, mert akkor ti már említettétek volna. Köszönöm. Pál
brachna
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Váll.-ban lévő szgk. - költségek

HozzászólásSzerző: validitas » pén. okt. 17, 2008 12:51 pm

<>Kedves Pál!

Még nem szomorodj el, ennek a dolognak még alaposabban utánanézek, mert úgy emlékszem, hogy a cégautó adót megfizeted, akkor személygk-ra is elszámolható az écs, de még utánanézek.

Üdv:Böbe 

Nos, utánasilabizáltam, és bocs a korábbi tájékoztatásért, de a cégautó adó megfizetésére nem koncentráltam, szóval a 20%-os écs elszámolható akkor, ha a cégautó adót annak rendje s módja szerint megfizeted.

Részlet az apeh tájékoztatóból (a gépjárművek költségelszámolásával kapcsolatban):

 

További speciális szabály az, hogy amennyiben az egyéni vállalkozó a gépjármű után megfizeti a cégautó-adót, akkor útnyilvántartás vezetésére nem köteles, és az éves futásteljesítmény egésze hivatali célúnak minősül. Ezen túl, a cégautó-adó megfizetése esetén az egyéni vállalkozó a személygépjármű értékcsökkenési leírását az szja-törvény 11. számú mellékletének II. pontja szerint, azaz öt év alatt számolhatja el.

 

Üdv:Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 22 vendég

cron