Adófórum

Adózási és számviteli információk

Mennyi lesz az eho?

Egyéni vállalkozók

Mennyi lesz az eho?

HozzászólásSzerző: sznéildikó » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok, egy egyéni vállalkozó, aki főállású apa, idén eddig még nem vett ki kivétet, bevallást sem adott be. Van három kis gyereke, egyedül neveli őket, havi 30.000 Ft gyet-et kap. Úgy gondoltam hogy könyvelnék neki párszázezer Ft kivétet, hogy az összevont jövedelme 1,7 M Ft alatt legyen majd.

Kérdésem, hogy mennyi eho-t kell mondjuk 1M Ft kivét után fizetni, ha szeptember 30-án egy összegben veszi ki? A többi járulék  úgy alakul mint egyébként (levonás 9,5% nyj, 6% ebj, 18% szja, utána fizetendő 24%nybj, 5% ebj, 4% vj)?  A vállalkozása nyereséges, tehát van miből kivenni. Eddig csak azért nem vett ki, mert nem főállású. Nem tudom hogy a tételes eho-t (1950 Ft-ot) kell csak fizetni, mivel ezt egy hónapban veszi ki, vagy valami százalékosat? Aki tudja, kérem segítsen. Köszi: Ildikó

sznéildikó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mennyi lesz az eho?

HozzászólásSzerző: markne » szer. okt. 08, 2008 10:02 am

Szia, Ildikó! Fizeti a tételes EHO-t , %-osat (14%) csak majd az éves eredményelszámolásnál a vállalkozói osztalékalap után kell fizetnie.

Üdv.

markne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Mennyi lesz az eho?

HozzászólásSzerző: sznéildikó » szer. okt. 08, 2008 10:31 am

Én is így gondoltam, de nem merem elhinni hogy csak 1950 Ft EHO-t kell fizetni 1 millió forint kivét után. Várok még megerősítést ebben.
sznéildikó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mennyi lesz az eho?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. okt. 08, 2008 10:36 am

Szia Ildikó!

A százalékos ehot (14 %) csak az év végi váll. osztalékalap után kell fizetni. A vállalkozói kivét után a szokásos járulékokat fizeted meg (nem elég???).

 

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Mennyi lesz az eho?

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. okt. 08, 2008 1:22 pm

Sziasztok!

csak egy kis hangos gondolkodás- Gyet mellett lehet aktív vállalkozó valaki? A dilemma a 4 órás munkavégzés miatt van bennem, utánna nem néztem, hátha ti kapásból tudjátok.

Üdv.Jutka

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mennyi lesz az eho?

HozzászólásSzerző: sznéildikó » szer. okt. 08, 2008 1:34 pm

Én így "kaptam" a vállalkozót, január 1-től könyvelek neki, igazság szerint ezzel nem foglalkoztam, gondoltam ez így van jól.  Ildikó

sznéildikó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mennyi lesz az eho?

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. okt. 08, 2008 1:54 pm

Sziasztok! Én is úgy tudom, ahogyan Jutka írja , főállású anya, ill. apa nem lehet e. vállalkozó. Munkavisznyban 4 órát dolgozhat, vagy otthon végzett munkánál nincsen idő meghatározva. Az e. vállalkozónak nincsen munkaidő meghatározva, de remélem mások kijavítanak, ha nem jól gondolom. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mennyi lesz az eho?

HozzászólásSzerző: kohnmari » szer. okt. 08, 2008 4:51 pm

Sziasztok!

A Tbj. 29.§.(4) bekezdése szerint: "Az egyéni vállalkozó az (1) bekezdésben említett járulékalap alapulvételével nem köteles társadalombiztosítási járulékot, nyugdíjjárulékot (tagdíjat) és egészségbiztosítási járulékot fizetni arra az időtartamra, amely alatt

a.) táppénzben, baleseti táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesül - kivéve, ha a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás, az ápolási díj folyósításának tartama alatt vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja...."

Ha a vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja a GYET, GYES időtartama alatt, akkor meg kell fizetnie legalább a minimálbér alapján a járulékait. Már volt róla szó itt a fórumon, hogy a vállalkozó munkaideje nem mérhető, rá nem vonatkozik a 4 órás korlátozás, sőt emellett még 4 órában vállalhat munkát is.

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mennyi lesz az eho?

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. okt. 08, 2008 6:03 pm

Sziasztok!

Nem hagyott nyugodni ezért megkerestem a vonatkozó jogszabályt, így jól gondoltam. Íme a tv-i hely:

1998. évi LXXXIV. törvény

a családok támogatásáról1

4§.d) kereső tevékenység: munkaviszonyban, közalkalmazotti, közszolgálati jogviszonyban bírósági, ügyészségi, igazságügyi szolgálati jogviszonyban, Magyar Honvédség, rendvédelmi szervek, polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos és szerződéses szolgálati jogviszonyában folytatott munkavégzésre irányuló tevékenység, továbbá szövetkezet tagjaként, vagy egyéni vállalkozóként, illetőleg társas vállalkozás tagjaként folytatott - személyes közreműködést igénylő - tevékenység;

24. § (1) A gyermeknevelési támogatásban részesülő személy kereső tevékenységet napi 4 órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés otthonában történik.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában napi 4 órát meg nem haladó időtartamban folytatott keresőtevékenységnek kell tekinteni, ha a gyermeknevelési támogatásban részesülő személyt a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény rendelkezései szerint a felek megállapodása alapján rendes munkaidőben kizárólag szombaton és vasárnap részmunkaidőben foglalkoztatják oly módon, hogy a rendes és rendkívüli munkaidejének együttes mértéke egy naptári héten a 20 órát nem haladja meg.

(3) A 27. § (1) bekezdésében foglaltakon túl nem jár gyermeknevelési támogatás annak a személynek, aki - kormányrendeletben meghatározott kivétellel - a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben [Gyvt. 41. § (3) bek.] helyezi el.

 Tehát mivel az egyéni vállakozási tevékenység ahogy Mari írta - kötetlen, azaz nem lehet 4 órába végezni, és a családjogi tv szerint keresőtevékenység, így a kettő együtt nem megy az én értelmezésem szerint.

Üdv.Jutka

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mennyi lesz az eho?

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. okt. 08, 2008 6:10 pm

Szia Mari! Köszönöm a helyes választ, a kérdezőtől pedig elnézést kérek. Mária  

Úgy gondolom, letisztult bennem a kérdés, végezhet a főállású szülő vállalkozói tevékenységet, amennyiben a vállalkozói igazolványában szereplő tevékenységet személyesen végzi, akkor meg kell fizetnie a kötelezettségeket. Méegegyszer elnézést a kérdezőtől, ha megingattam abban, amit helyesen gondolt. Mária 

 

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 97 vendég