Szia!
A 0653-as kitöltési útmutatójában talász választ a kérdésedre. Bérjövedelemként kezelendő az a borravaló és hálapénz is,amely a munkáltatóhoz folyik be és azt bérként számfejtik. Amennyiben a borravalót, hálapénzt nem a munkáltató osztja fel, azt egyéb jövedelemként a 16.sorba kell szerepeltetni. Nem itt, hanem a 13. orba kell feltüntetni a vendéglátó üzlet felszolgálójaként a fogyasztótól közvetlenül kapott borravaló összegét Mária.
Kedves Valterjozsefne!
Kérdésem az lenne: Egyéni vállalkozó kapja a borravalót, nincs alkalmazott. Nem lett pénztárgépbe beütve / mert akkor afat kellene utána fizetni, ami nem jogos/
A fentiek alapján: hol kell szerepeltetni az adóbevallásban és utána milyen adókat kell fizetni?
Kedves Winzol megértem jogos indulataidat, de adózni ezek után is kellJ
Válaszokat előre is köszönöm
A borravaló, ( ne keverjuk össze a felszolgálási díjjál) ,adóterhet nem viselő járandoságnak minősül. Az összevont adóalapba bele kell számítani. Utána csak 15% nyu.bizt.járulékat kell fizetni APEHnak.Ha pl: 1 000Ft borravaló, akkor nyu.biz.j.alapja: 870 Ft, ez után 15% nyu.biz.járulék:130Ft.A pénzt a gépbe nem kell beütni, mert akkor az már nem borravaló, hanem felszolgálási (szerviz) díj lesz, melyek után más képpen kell adózni.Borravaló után nem kell fiz. mag.nyugd.pénzt.tadíját se.Bevallani az 0653-on 13 sorba (870 Ft) +0653-08lapon 250 sor. Nem része az ev-ból származó jövedelemnek se.A TB nyugellátás megállapítása során a bevallot borravaló összegnek 81%-át nyugdíjalapotképező jövedelemként veszik figyelembe.
Borravaló- felszolgálónak a vevő által közvetlenül adott kp.Kötelezően fizetendő járulék ugyanis a borravaló után nincs. A felszolgáló ( ez lehet vállalkozó) az így szerzettt jövedelme után saját elhatározásából fizethet 15% nyu.bizt.járulékot.
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 20 vendég