Adófórum

Adózási és számviteli információk

Helyes e a két számla kiállítása így?

Számlázás

Helyes e a két számla kiállítása így?

HozzászólásSzerző: katilonka1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Konferenciát szervezünk belföldön, melyre közösségen belüli parnereket is várunk a szomszédos országokból. A konferencia költségét számukra euro-ban határoztuk meg, az összeget így kifizetik, a kiállított számlát euro-ban kérik, de a számlázási rendszerünk csak forintban tudja kiállítani a számlát és mivel belföld a teljesítés helye, így az áfás számlát forintban állítanánk ki nekik. A megjegyzés rovatba feltüntetjük, hogy az adott összeg mennyi euro-nak felel meg, mi az átváltási árfolyam. Ugyanezen partnerek reklámot is elhelyeznek a rendezvényen, az arról szóló számálát is ugyanígy állítanánk ki. Helyesen járunk el?

Köszönöm

katilonka1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Helyes e a két számla kiállítása így?

HozzászólásSzerző: csesztike » csüt. szept. 04, 2008 11:24 am

Szerintem nyugodtan kiállíthatjátok így a számlát, a vevő pedig fizethet devizában, nem tiltja semmi, a számlakiegyenlítésnél egy esetleges árfolyamveszteség kockázatával kell számolnotok. Az árfolyamra vigyázz, mert az MNB-t csak akkor használhatod, ha bejelented az Apehnak.

Üdv: Eszter

csesztike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Helyes e a két számla kiállítása így?

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. szept. 04, 2008 8:59 pm

Sziasztok!

Szerintem meg nem, mert a számlát abban a pénznemben kell kiállítani amiben fizetik. Amennyiben a programotok nem tud ilyet, akkor azt a program készítőjével meg kell beszélni és alkalmassá kell tenni arra, hogy tudjon "ilyet". Abból, hogy valaminek a teljesítési helye belföld nem következik egyenesen, hogy csak forintban állítható ki a számla.

Egy régebbi állásfoglalás, de most is igaz:

Devizában lehet forint számlát fizetni? 

A gazdálkodó szervezetek egymás közötti gazdasági kapcsolatát jellemzően írásban megkötött szerződések alapozzák meg. Az értékesített vásárolt és saját termelésű készletek, valamint a teljesített szolgáltatások ellenértékéről a számlát a szerződésben meghatározott feltételek szerinti teljesítés alapján, a szerződés szerinti teljesítés időszakában kell kiállítani, a vevő által elismert, elfogadott értékben.

A számlában foglaltak (beleértve az ellenértéket is) helyességét csak a szerződésben szereplő feltételekkel összevetve lehet ellenőrizni. Ha a szerződésben az ellenértéket forintban határozták meg, akkor azt forintban kell számlázni is. A számlában szereplő ellenértéket kell pénzügyileg rendezni. Így a pénzügyi rendezésnek csak akkor lesz az Szt. szerint elfogadható bizonylata a számla, ha az azon szereplő ellenérték kerül kifizetésre, akár készpénzben, akár az elszámolási betétszámláról. Ha a számlát forintban állították ki, akkor azt forintban kell kiegyenlíteni.

Természetesen fordítva is igaz, a devizában kiállított, elfogadott számlát devizában lehet kiegyenlíteni.

Amennyiben a szerződő felek a szerződés megkötését követően, de még a teljesítésről szóló számla kibocsátása előtt "meggondolják", és úgy döntenek, hogy az ellenértéket nem forintban, hanem meghatározott devizában (vagy nem a szerződésben meghatározott devizában, hanem forintban) akarják rendezni, akkor ennek megfelelően módosítani kell a szerződést, a módosított szerződés alapján kell a számlát kiállítani (forint helyett devizában), és a számlán szereplő ellenértéket a számlán szereplő devizában kell átutalni.

Az előbbiek figyelembevétele azért is fontos, mert ezen számlák jellemzően a belföldiek egymás közötti kapcsolata során keletkeznek. A belföldiek egymás közötti értékesítését, szolgáltatásnyújtását pedig áfa terheli. Mivel a fizetendő, illetve a levonható áfa bizonylata a számla, a forintszámlán az áfa is forintban kerül meghatározásra. Ha a forintszámlát devizával egyenlítik ki, felmerülhet a kérdés, az áfa alapját a fizetett deviza vagy a forintszámla alapján kell meghatározni (a két módszer eltérő eredményre vezethet!). Mivel a forintszámla devizaértéke szerződéssel nincs alátámasztva, joggal kifogásolható a fizetendő áfa, a levonható áfa helyessége is.

Összefoglalóan: már 2001-től nincs akadálya annak, hogy a belföldiek egymás közötti kapcsolataik ellenértékét devizában (vagy devizaalapon) határozzák meg. Ez esetben azonban devizában kell szerződni, devizában kell számlázni, a számlát pedig devizában kell kiegyenlíteni. Amennyiben a szerződést forintban kötötték meg, de az ellenértéket devizában kívánják kiegyenlíteni, akkor a szerződést kell ehhez módosítani, a szerződésben kell az ellenértéket devizában meghatározni, majd devizában számlázni, devizában fizetni.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Helyes e a két számla kiállítása így?

HozzászólásSzerző: csesztike » pén. szept. 05, 2008 6:03 am

Sziasztok!

Volt már olyan esetünk, hogy mi számláztunk forintban és devizában egyenlítették ki, és olyan is, hogy forint számlát mi fizettünk euroban. Még soha egyetlen partner sem kifogásolta meg, az árfolyamkülönbözetet felkönyveltük/felkönyvelték és kész. Ha a szerződésben benne van, hogy fizethet euroban, akkor nincs akadálya. Az áfát különben sem érinti, mivel ha (euro alapon) forintban, vagy ha euroban állítod ki, akkor is a teljesítés napján érvényes választott árfolyammal állapítod meg az áfát is és az alapot is, ez mindkét esetben ugyanannyi forint lesz. A kérdés az, hogy a külföldi vevő mit tud kezdeni egy forintban kiállított számlával, még ha rajta is van az euro összeg. Ha a vevőnek így jó, akkor nyugodtan kiállíthatod. A könyvelésben semmilyen eltérés nem lesz ebből.

Üdv: Eszter

csesztike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Helyes e a két számla kiállítása így?

HozzászólásSzerző: katilonka1 » pén. szept. 05, 2008 6:04 am

Kedves Zsuzsa!

Köszönöm a segítséget. Az állásfoglalás amit küldtél elérthető még valahol?

Még annyit tennék hozzá, hogy a reklámmal kapcsolatos számlát nettó módon számlázzuk ki, csak a konferencián való részvételi díj az áfás.

Ica

katilonka1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég

cron