Szia Zoli!
Az, hogy ÁFA mentes vállalkozó vagy - ebben az esetben nem sok vizet zavar. Az egyéni vállalkozó is úgy számolja el a gépjárműhasználat költségeit mint bárki más, aki gépjárművet használ a munkavégzéshez. (a pontos szabályokat az SZJA tv-ben találod meg)
A saját tulajdonú jármű használatával összefüggésben az üzemi, hivatali használatra eső üzemanyagfelhasználást és az egyéb fenntartási, javítási költségeket el lehet számolni. A saját tulajdonú jármű a magánszemély vagy a házastársa tulajdonában lévő járművet jelenti. A tulajdonjogot a kötelező felelősségbiztosítás feladóvevényével kell igazolni.
Ha a magánszemély a saját tulajdonú gépjármű használat miatt költséget számol el, akkor ezeket a feladóvevényeket adóbizonylatként meg kell őríznie.
A járműhasználat költségelszámolásának alapja az útnyilvántartás, kivéve azt az esetet, amikor a vállalkozó a személygépkocsi után egész évben megfizeti a cégautó adót, illetőleg, ha a havi ötszáz kilométer "átalány-elszámolást" választja.
A járműhasználat költségeinek elszámolása mellett külön a kötelező úthasználati díj is elszámolható költségként az üzleti célú futásteljesítmény arányában.
Az üzemanyag-felhasználás elszámolásakor az üzemanyag áraként az Apeh által közzétett üzemanyagárat vagy számlák alapján a számla szerinti árat lehet figyelembe venni.
Ha a magánszemély az Apeh által közzétett üzemanyagárral számol, akkor nem szükséges az üzemanyagról számlát beszerezni. Üzemanyag-felhasználás címén az üzemanyag-fogyasztási norma és az Apeh által közzétett üzemanyagár vásárlását igazoló számlák alapján számol el költséget. (Ez utóbbi esetben figyelni kell arra, hogy a számla alapján figyelembe vett üzemanyag-mennyiség nem lehet több, mint az üzemi használatra jutó üzemanyag-fogyasztási normával számított mennyiség.)
A módszerek közötti választás negyedévre szól, azaz a negyedév első napján alkalmazott költség-elszámolási módszert kell alkalmazni az egész negyedévre.
Cégautóadó megfizetés mellett a magáncélú kilométereket is üzleti célúnak lehet tekinteni, vagyis a gk-val kapcsolatos valamennyi fenntartási költséget el lehet számolni a bevétellel szemben.
Az szja tv. szerint útnyilvántartás vezetése nélkül 500 km utat lehet elszámolni átalányban a szgk. üzemeltetése címén. Az átalány alkalmazása esetén minden költséget elszámoltnak kell tekinteni. Havonta elszámolható a kilométerenként 9 Ft és az 500 km-re eső üzemanyag árának összege. Ha ezt a költségelszámolási módot választja a vállalkozó, akkor ettől az adóévben eltérni nem lehet. Nem saját tulajdonú autóra ez a költségelszámolási mód nem alkalmazható.
A másik kérdésedhez: az, hogy mennyi a bevételünk egy-egy ügyleten nem befolyásolja azt, hogy az elérése érdekében hány km-ert autóztunk. Én nem látok összefüggést ebben. Az viszont mindenképpen elgondolkodtató lenne számomra, ha minden megkeresett forintomat a benzinköltség vinné el. Nyilván nem sokszor autóznék egy soha nem realizálódó bevétel érdekében. De kétségtelen: a valóságban léteznek ilyen utak. Szóval amit ténylegesen levezetsz és igazolni is tudsz az elszámolható.
Üdv: P.Zsuzsa