Szia!
Jól érted Te, csak kissé hihetetlennek tűnik. A 4 % különadót a 200 e ft után elfelejtetted számolni! ( a 16 illetve a 4 %-ra negyedévente előleget kell fizetned!)
Bevétel
- költségként elszámolható kiadás
- egyéni vállallkozónál nem könyvelt költségként megjelenő tételek (pl. écs)
- adóalapcsökkentő tételek (pl. tárgyévben megfizetett IPA)
|| esetleg növelő tételek
= adóalap
A 300 ezer ft költség után nem kell szja-t fizetned. Mennél több a költségd, annál kevesebb adót kell fizetned. Arra azonban ügyelni kell, hogy ezek a költségek a vállalkozási tevékenységed érdekében merüljenek fel bizonyíthatóan.
Écs:
100 e ft alatti eszközökre választhatod az egyösszegű költségkénti elszámolást, vagy akár leírhatod 2 év alatt, vagy 3 év alatt (33 %-os kulccsal)
200 e ft alattiakat melyet az szja tv felsorol akár két év alatt írható le
a vállalkozásodban a legtöbb eszköz látni fogod a tv-ben egy, két ill. 3 év alatt fog amortizálódni (sztech berendezések)
Nem fontos csak év végén leadóznod az összes jövedelmed, év közben lehet vállalkozói kivéted ( nem vagy kötelezett legalább a minimálbér után megfizetni a járulékokat, mert nappali tagozatos diák vagy), saját belátásod szerint vehetsz ki jövedelmet, ez után azonban meg kell fizetned az szja-t, és a járulékokat. A kivét és a Tb járulék és Eho költségként számolható el, amely csökkenti az év végi adóalapodat. Számításokat igényel, hogy célszerű- e és mennyi jövedelmet kivenned év közben.
Ha még ne volt munkaviszonyod, és nem vagy magánnyugdíjpénztár-tag, erről ne feledkezz meg, be kell lépned.
A vállalkozások közül az egyéni vállalkozás jár a legkevesebb induló költséggel ( és működővel is, könyvelési díj ált kevesebb, közzétel nincs, ha nem vagy áfa-körös bankszámlát nem kötelező fenntartanod stb) , a megszűntetése is egyszerűbb.
Hátránya az, hogy év végén nem választhatsz, mindenképpen le kell adóznod a fenti mértékkel, míg társaság esetén dönthetsz úgy is, hogy amegfizeted a társasági és különadót, (16+4 %), és nem veszel osztalékot, a nyereséget a cégben hagyod. Viszont ha osztalékra is igényt tartasz, akkor kb. ugyanott vagy.
A másik kérdezőnek említettem, ha túltette magát az APEH információs füzeten, esetleg folytathatja az Szja tv-nyel.
Persze, ha kedvet érzel hozzá:
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99500117.TV&kif=szem%E9lyi||j%F6vedelemad%F3r%F3l#xcel
X. Fejezet
A VÁLLALKOZÓI SZEMÉLYI JÖVEDELEMADÓ, AZ ÁTALÁNYADÓZÁS ÉS A TÉTELES ÁTALÁNYADÓZÁS
5. számú melléklet az 1995. évi CXVII. törvényhez
Az adónyilvántartásokról
10. számú melléklet az 1995. évi CXVII. törvényhez
Az egyéni vállalkozó bevételeinek elszámolásáról
11. számú melléklet az 1995. évi CXVII. törvényhez
A vállalkozói költségek elszámolásáról
Üdv:Nelly