Adófórum

Adózási és számviteli információk

Egyéni vállalkozó mínuszos pénztára

Egyéni vállalkozók

Egyéni vállalkozó mínuszos pénztára

HozzászólásSzerző: duduci » pén. jan. 19, 2007 10:09 am

Igen, nekem is van egy ügyfelem, aki ebben a cipőben jár, de ott 3,5M ft a minusz, vagyis tett be kölcsönt, de hát azt is vissza kell fizetni. Mindez azért, mert tizen évvel ezelőtt a frankó kis könyvelője nem figyelmeztette, hogy 11M-val minuszos a pénztár......aztán szépen göngyölődött. Ilyenkor lehet azt mondani, hogy pld. azért minuszos, mert pld. 1,5M ft az árukészlet, aminek az ellenértéke még nem érkezett be, mert még el sem adta, meg vannak a kiegyenlítettlen vevő számlák? Vagy tényleg ilyenkor mi a fene van? Mert csak szépen, lassan lehet lecsepegtetni, amikor a pénztár és a bank engedi. Én még ekkora összegnél is frászban vagyok, nemhogy akkoránál mint amit fennt irtak.....
duduci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozó mínuszos pénztára

HozzászólásSzerző: Rozalinda » pén. jan. 19, 2007 10:54 am

Ez  érdekes  amit  irsz  winzol.   Ha  az  EV-nak  nem  kell  vezetnie  pénztárkönyvet, akkor  nekem  miért  kell  bevinnem  az  APEH-ba.  Ugyanis  a  vizsgálat  alkalmával  kérik  ám.....  minden alkalommal. Vagy nyugodtam  tagadjam  meg  a kiadást,  mert   törvényellenes.   Rozalinda!
Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyéni vállalkozó mínuszos pénztára

HozzászólásSzerző: Rózsa72 » pén. jan. 19, 2007 11:00 am

Sziasztok!

 

Rozalinda!

 Picit félreolvashattad, bocsi a kiegészítésért!

Pénztárkönyvet kell vezetni, csak a házipénztárt nem kötelező !

Szerintem Winzol is erre gondolt!

 

ildi

Rózsa72
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyéni vállalkozó mínuszos pénztára

HozzászólásSzerző: szedlacsek » pén. jan. 19, 2007 12:40 pm

 

Még csak a pénztárkönyv sem kötelező. Elég a bevételi- és költségnyilvántartás is. 

 SZJA Tv. 5. sz. melléklet:

1.1. Alapnyilvántartás a naplófőkönyv, a pénztárkönyv, a bevételi és költségnyilvántartás, valamint a bevételi nyilvántartás, továbbá az őstermelői igazolvány részét képező értékesítési betétlap (az alapnyilvántartás típusai).
1.2. Alapnyilvántartást vezet az egyéni vállalkozó és a mezőgazdasági őstermelő. A magánszemély más (egyéni vállalkozói tevékenységnek vagy mezőgazdasági őstermelői tevékenységnek nem minősülő) önálló tevékenysége tekintetében csak akkor vezet alapnyilvántartást, ha az e tevékenységből származó bevételével szemben az adóelőleg vagy a jövedelem meghatározásakor költséget (ide nem értve a jövedelem meghatározásakor e törvény rendelkezései szerint igazolás nélkül elszámolható elismert költséget) számol el vagy az adóévben nem (nem csak) kifizetőtől szerez ilyen bevételt. A magánszemély nem önálló tevékenysége tekintetében csak akkor vezet alapnyilvántartást, ha az e tevékenységből származó bevételnek minősülő költségtérítéssel szemben az adóelőleg vagy a jövedelem meghatározásakor költséget (ide nem értve a jövedelem meghatározásakor e törvény rendelkezései szerint igazolás nélkül elszámolható elismert költséget) számol el, vagy az adóévben nem (nem csak) kifizetőtől, munkáltatótól szerez nem önálló tevékenységből származó bevételt. Az előző rendelkezések szerint alapnyilvántartás vezetésére nem kötelezett magánszemély a más önálló tevékenységből, illetve a nem önálló tevékenységből származó bevételével összefüggő nyilvántartási kötelezettségét a kifizető által kiállított igazolás megőrzésével teljesíti.
1.3. A magánszemély egyéni vállalkozói tevékenysége, őstermelői tevékenysége, más önálló tevékenysége és nem önálló tevékenysége tekintetében külön-külön - választása szerint a négy tevékenység esetében akár eltérő típusú - alapnyilvántartást vezet. Tételes költségelszámolás esetén a más önálló tevékenységre vonatkozó alapnyilvántartást úgy kell vezetni, hogy az önálló tevékenységből származó jövedelem tevékenységenként megállapítható legyen.
1.4. Az alapnyilvántartás típusát a magánszemély adóévenként határozza meg, és e választását az adóévben saját elhatározásból később sem változtathatja meg. Ha a magánszemély e törvény rendelkezései szerint az adóév során veszíti el az általa választott alapnyilvántartás vezetésének a jogát, akkor a változás napját megelőző nappal köteles az addig vezetett alapnyilvántartást lezárni, és a lezárt alapnyilvántartásban összesített adatokat az új alapnyilvántartásba nyitó adatként bejegyezni. E rendelkezés nem mentesíti a magánszemélyt a lezárt nyilvántartással és az azt alátámasztó bizonylatokkal összefüggő megőrzési kötelezettsége teljesítése alól.
   

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyéni vállalkozó mínuszos pénztára

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. jan. 19, 2007 1:09 pm

Szia!

Azért, hogy kerek egész legyen érdemes elolvasni a 4.1-es részt is a mellékletből. Ez ugyanis a bevételi és költségnylvántartás vezetését két fontos alapfeltételhez köti. Még pedig, hogy az illető nem vonhat le ÁFÁ-t és az IPA során az egyszerűsített módon határozza meg az alapot.

Így azt mondhatjuk, hogy alapesetekben és nagy általánosságban az egyéni vállalkozónak legalább a pénztárkönyvet vezetni kell, ahova köteles a kölcsönügyleteket is nyilvántartani!

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Egyéni vállalkozó mínuszos pénztára

HozzászólásSzerző: winzol » pén. jan. 19, 2007 1:46 pm

Rozalinda!Nem azt írtam hogy p.könyvet nem kell vezetni , hanem napi pénztárjelentést.A kettő nem ua.Winzol
winzol
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Előző

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég