Adófórum

Adózási és számviteli információk

könyvelés naplófőkönyvben

Egyéni vállalkozók

könyvelés naplófőkönyvben

HozzászólásSzerző: Vivus » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Üdvözletem!

Naplófőkönyvben könyvelek kézzel, most lesz egy ügyfelemnek ellenőrzése és sos segítségre lenne szükségem.

Először is remélem,hogy értékhatártól függetlenül lehet kézzel is könyvelni a naplófőkönyben egyéninek.

Másik, mivel egy főkönyvben több év is van, viszont most csak egy évet néznek, ezért nem túl jó ötlet talán bevinnem az egész naplófőkönyvet, van erre valami ötletetek?

Kell-e külön áfa analitikát vezetni? Hiszen a naplófőkönyvben eleve van egy sora a fizetendő és levonandó áfának, ahol szépen sorban ellenőrizni lehet a szintén szépen sorban lefűzött számlák alapján.

Várnám a segítséget, amit köszönök. Vivus

Vivus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

könyvelés naplófőkönyvben

HozzászólásSzerző: andulka » pén. jún. 13, 2008 7:19 am

Szia!

 

Egyéni vállalkozónál nincs értékhatárhoz kötve a naplófőkönyv vezetése, tehát nyugodtan könyvelhetsz abban.

 

ÁFA analítikát viszont vezetni kell külön, hisz a naplófőkönyvben nincs lehetőség ÁFA-kulcsok szerinti elkülönítésre, továbbá a ki nem fizetett számlákat sem tartalmazza.

 

Ha beviszed az egész naplófőkönyvet, akkor is csak az adott évet fogják vizsgálni. Ha te csak egy évet viszel be, akkor is dönthetnek úgy, hogy több évre kiterjesztik a vizsgálatot.

Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

könyvelés naplófőkönyvben

HozzászólásSzerző: validitas » pén. jún. 13, 2008 7:27 am

Szia Vivus!

Lehet értékhatártól függetlenül könyvelni egyéni vállalkozónak, sőt pénztárkönyv is elég lenne, nem szükséges feltétlenül a naplófőkönyv.

Szerintem vidd be az eredeti, egész naplófőkönyvet, de az aktuális évről csinálj egy másolatot (ha lehet használhatót, mert baromi hosszú, de talán kicsinyítéssel megoldható), és kérd meg a revizort, hadd maradjon a másolat nála. Hasonlítsa össze az eredetivel, szignálja le, de ki tudja meddig tart az ellenőrzés, nem szeretnél elmaradni a munkával. Erre hivatkozva, talán meg lehet kérni, hogy a másolat maradjon.

Külön Áfa-analítikát kell vezetni, hiszen a könyvelés mindig a pénzügyi kiegyenlítéssel egyidejűleg történik. Áfában azonban nem így működik, pl. a ki nem fizetett vevői számlák 30 nap után már áfában ott kell legyenek, de naplófőkönyvben bevételként nem, a levonható áfák is teljesítéskor, naplófőkönyvben pedig kifizetéskor. Ezért nem ugyanaz a kettő.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

könyvelés naplófőkönyvben

HozzászólásSzerző: Vivus » pén. jún. 13, 2008 2:06 pm

Most milyen áfa analítikár gondoltok,hogy újra minden sort irjak ki egy lapra, ami áfát érint? Nem jó egy olyan összesítés, ahol felvezetem a következőket: levonható áfa alap összesen természetesen áfa kulcsonként levonható áfa összesen fizetendő áfa alap összesen fizetendő áfa összesen határidőre nem fizetett vevőkről pedig egy külön feljegyzés: szla.száma nettó áfa bruttó szla.kelte fizetési hidő. És minden bevallási időszakra igy készítem el.
Vivus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

könyvelés naplófőkönyvben

HozzászólásSzerző: validitas » pén. jún. 13, 2008 9:44 pm

Igen, az áfa analítika vagy nyilvántartás külön van a naplófőkönyvtől. Vezetheted egy lapon is, de régebben lehetett kapni a nyomtatványboltokban áfa-nyilvántartást. Ez egy nagy alakú (nagyobb, mint az A4-es lap) füzet volt, külön a levonható és külön a fizetendő áfára. A következő rovatok voltak (és kellenek az analítikába):

Levonható: szállító megnevezése, számla száma, kelte, teljesítés dátuma, áfa alapja, áfa összege (több kulcs esetében több oszlop 5%, 20%, abba az oszlopba írom, amelyikbe tartozik) bruttó összeg, kiegyenlítés kelte.

Fizetendő áfánál ugyanez, csak vevő megnevezése.

Ezeket azért kell vezetni, mert pl. ha vásároltál anyagot januárban, de kifizetve csak márciusban lett a számla, a telj. idő január, és havi áfás vagy, akkor a jan.havi áfa-bevallásban kell benne lennie a levonható áfának, de a naplófőkönyvbe csak márciusban könyveled.  Vevő számla meg lehet olyan is, amit még félév múlva sem fizetnek ki, tehát nem is könyvelheted le addig, de az áfáját 30. napon a bevallásba be kell tenni. És az áfa-bevallásod adatait máris nem tudod a naplófőkönyvből levezetni, csak egy ilyen nyilvántartásból.

Gondolom, még ma is kapható ilyen áfa-nyilvántartás, de már régen számítógépen könyvelek, a program vezeti az analítikát is, úgyhogy már régen nem használok ilyet, azért nem tudom biztosan.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

könyvelés naplófőkönyvben

HozzászólásSzerző: bartane76 » kedd jún. 17, 2008 6:39 pm

Sziasztok!

Igen, lehet még kapni és beérkezett számlák, és kimenő számlák a két nyilvántartás neve.

Egyszerű, csak hát sokat kell benne kézzel összeadogatni.

Üdv. Zsuzsa

bartane76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

könyvelés naplófőkönyvben

HozzászólásSzerző: validitas » kedd jún. 17, 2008 7:15 pm

Köszi Zsuzsa! De jó, hogy tudsz ilyenről , így nem érzem annyira "őskövületnek" magam :-)) Üdv: Böbe
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég

cron