Igen, az áfa analítika vagy nyilvántartás külön van a naplófőkönyvtől. Vezetheted egy lapon is, de régebben lehetett kapni a nyomtatványboltokban áfa-nyilvántartást. Ez egy nagy alakú (nagyobb, mint az A4-es lap) füzet volt, külön a levonható és külön a fizetendő áfára. A következő rovatok voltak (és kellenek az analítikába):
Levonható: szállító megnevezése, számla száma, kelte, teljesítés dátuma, áfa alapja, áfa összege (több kulcs esetében több oszlop 5%, 20%, abba az oszlopba írom, amelyikbe tartozik) bruttó összeg, kiegyenlítés kelte.
Fizetendő áfánál ugyanez, csak vevő megnevezése.
Ezeket azért kell vezetni, mert pl. ha vásároltál anyagot januárban, de kifizetve csak márciusban lett a számla, a telj. idő január, és havi áfás vagy, akkor a jan.havi áfa-bevallásban kell benne lennie a levonható áfának, de a naplófőkönyvbe csak márciusban könyveled. Vevő számla meg lehet olyan is, amit még félév múlva sem fizetnek ki, tehát nem is könyvelheted le addig, de az áfáját 30. napon a bevallásba be kell tenni. És az áfa-bevallásod adatait máris nem tudod a naplófőkönyvből levezetni, csak egy ilyen nyilvántartásból.
Gondolom, még ma is kapható ilyen áfa-nyilvántartás, de már régen számítógépen könyvelek, a program vezeti az analítikát is, úgyhogy már régen nem használok ilyet, azért nem tudom biztosan.
Üdv: Böbe