Adófórum

Adózási és számviteli információk

Egyéni vállalk||Kft tag hol fizet?

Tb, munkaügy, bérterhek

Egyéni vállalk||Kft tag hol fizet?

HozzászólásSzerző: hordos » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Segítségeteket kérem:

Most alakult egy társaság Kft. 80%-20% tulajdonosi arányban. A két tag eddig

A 80%-os tag főfoglalkozású egyéni vállalkozó, a havi vállalkozói kivétje 100.000.- Ft ,

A 20 %-os tag heti 20 órás munkaviszonyban van bejelentve(a 80%-os tulajdonos tag egyéni vállalkozásában)

A társasági szerződésben nem határozták meg ki , milyen jogviszonyban kap juttatást, annyi van benn hogy mindketten ügyvezető igazgatók, mindketten önállóan jegyezhetik a céget, csak az eredmény felosztása lesz a betét arányában.

A kérdésem a fizetési kötelezettségekre irányul:

80%-os tag 1./ 100000 Ft-tal maradhat-e főfoglalkozású egyéni vállakozó és a kft-ében csak az 1950 Ft-os EHot fizetjük meg. vagy      2./ a Kft-ében fizetünk csak , nyilatkozik a kfének, hogy ott fizeti meg a járulékot, ekkor lehet a 100000 Ft után fizetni, vagy akár 69000 Ft után is és mint egyéni vállalkozó már semmit nem fizet, még ehot sem?

20%-os tag 1./ A kft-ében lenne csak ügyvezető igazgató és kilépne a munkaviszonyából, így a kftében fizethetné-e a 69000 Ft után a járulékot. 2./ Átmenne 8 órás munkaviszonyba , akkor a kfgtében már még ehot sem kellene fizetnie?

A tagnak milyen nyilatkozatot kell adni a társaság felé, van erre valamilyen nyomtatvány vagy csak leírja, hogy a társaságnál fizeti a járulékot?

A 08T1041-es bevallást, a járulék kezdete mikortól él, akkor ebben az évben már a társasági szerződés keltétől ?

Várom a segítségeteket, a dupla minimálbér kötelezettség is zavaró, hogy meg kell-e mindenképpen fizetni a tag||egyénivállalkozónak, vagy nem?   hordos

hordos
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Egyéni vállalk+Kft tag hol fizet?

HozzászólásSzerző: hordos » csüt. jún. 05, 2008 4:03 am

Kiegészítő adatként a kft. társasági szerződés kelte: május 16. , tanusítvány május 20, bejegyezve május 26.     hordos
hordos
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Egyéni vállalk+Kft tag hol fizet?

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. jún. 05, 2008 7:31 am

Az ügyvezetőség (képviselet ellátása) önmagában nem keletkeztet személyesen közreműködő tagi jogviszonyt.

Azt írod, hogy a többségi tulaj után, aki egyébként egyéni vállalkozó is -  a KFT fizet havi tételes ehó-t!??

Ha a többségi tulaj nem személyesen közreműködő tag, s ekkor főfoglalkozású egyéni vállalkozó - akkor a KFT-nek csak akkor kell bármit fizetni az ügyvezető után, ha ügyvezetői díjazást (nem önálló tev.jöv.) kap, s annak megfelelő mértékeket, hogy ez a díjazás biztosítottá teszi-e ezen jogviszonyára, vagy nem. (eléri-e a minimálbér 30%-át a díjazása, vagy nem).  

Nagy mértékben előre lendítené a válaszokat, hogy egyáltalán valamelyik tag, vagy mindkettő a társaság tevékenységében személyen közreműködik-e, vagy sem.

A másik (20%-os) tulaj, azt írod, hogy munkaviszonyban van, heti 20 órában, nem igazán értelmezhető a "20%-os tag 1./ A kft-ében lenne csak ügyvezető igazgató és kilépne a munkaviszonyából, így a kftében fizethetné-e a 69000 Ft után a járulékot.

2./ Átmenne 8 órás munkaviszonyba , akkor a kfgtében már még ehot sem kellene fizetnie?"

   Hol van 20 órás munkaviszonyban, ebben a KFT-ben, ahol tulajdonos, vagy máshol?

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyéni vállalk+Kft tag hol fizet?

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. jún. 05, 2008 8:21 am

Járulékfizetés több biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony egyidejű fennállása esetén

31. § (1) Több biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony egyidejű fennállása esetén a járulékalap után mindegyik jogviszonyban meg kell fizetni a társadalombiztosítási járulékot, a nyugdíjjárulékot (tagdíjat) és az egészségbiztosítási járulékot.

(2) A nyugdíjjárulékot (tagdíjat) a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyokban és a 26. § (1) bekezdésében említett ellátások után együttesen legfeljebb a járulékfizetési felső határig kell megfizetni. A nyugdíjjárulékot (tagdíját) a naptári év folyamán addig kell levonni, amíg a biztosított nem nyilatkozik arról, hogy a nyugdíjjárulékot (tagdíjat) a járulékfizetési felső határig megfizette. Nyugdíjjárulék-túlfizetés esetén a foglalkoztató a túlfizetés igazolását követő 15 napon belül köteles a járulékot visszafizetni a biztosítottnak.

(3) Ha a biztosított legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonnyal rendelkezik, az egyidejűleg fennálló, biztosítási kötelezettség alapjául szolgáló további jogviszonya alapján nem fizet a 19. § (3) bekezdésében meghatározott pénzbeli egészségbiztosítási járulékot. A heti 36 órás foglalkoztatás megállapításánál az egyidejűleg fennálló munkaviszonyokban előírt munkaidőt össze kell számítani.

(4) A társadalombiztosítási járulék, az egészségbiztosítási járulék és a nyugdíjjárulék (tagdíj) alapja a ténylegesen elért járulékalapot képező jövedelem, eva adózó egyéni vállalkozó esetében az Eva tv.-ben meghatározott adóalap 4 százaléka, átalányadózó egyéni vállalkozó esetében az átalányadó alapját képező jövedelem, ha

a) az - átalányadózónak nem minősülő - egyéni vállalkozó, a társas vállalkozó legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban is áll, vagy

b) az egyéni vállalkozó, a társas vállalkozó közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytat tanulmányokat.

A heti 36 órás foglalkoztatás megállapításánál az egyidejűleg fennálló munkaviszonyokban előírt munkaidőt össze kell számítani.

(5) Amennyiben a társas vállalkozóként biztosított több gazdasági társaság személyesen közreműködő tagja, a 27. § (1) bekezdésében előírt legkisebb összegű járulékot - évente egy alkalommal történő választása szerint - egyszer kell figyelembe venni. A társas vállalkozó e választásáról a tárgyév január 31-éig nyilatkozik a társas vállalkozásnak.

(6) Annak az egyéni vállalkozónak, aki egyben társas vállalkozóként is biztosított, egyéni vállalkozói járulékfizetési kötelezettsége a 29. § (1) bekezdése, illetőleg 29/A. § (1) bekezdése szerint áll fenn. Ez esetben a társas vállalkozásnál fennálló járulékfizetési kötelezettség alapja a ténylegesen elért, járulékalapot képező jövedelem. Az egyéni vállalkozó a társas vállalkozás részére a tárgyév január 31-éig tett nyilatkozat alapján évenként az adóév egészére választhatja, hogy a minimálbér kétszerese, illetőleg - az Art. 31. § (2) bekezdésében meghatározott bevallásban tett bejelentés esetén - legalább a minimálbér után történő járulékfizetési kötelezettséget társas vállalkozóként teljesíti. E választása alapján az egyéni vállalkozásában, illetőleg a további tagsági jogviszonyában a (4) bekezdésben említett járulékalap után kell a járulékot megfizetni.

                                         --------------------------------

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Egyéni vállalk+Kft tag hol fizet?

HozzászólásSzerző: hordos » csüt. jún. 05, 2008 8:47 am

Szia Melcsi! Jelenlegi felállás szerint, van egy egyéni vállalkozó, aki a vállalkozásából havonta 100.000.- Ft vállalkozói kivétet vesz ki. Alakított a gyermekével közösen egy Kft-ét, amiben ő 400.000.- Ft törzstőkét tett be. A gyermeke (a 20%-os tag)a heti 20 órás foglalkoztatott a jelenleg meglévő egyéni vállalkozásában. A gond ott kezdődik, hogy eredetileg az volt a terv, hogy a 20%-os tulajdonosi részesedésű (100000 Ft törzstőke betét )gyermek lesz a Kft-ének az ügyvezető igazgatója , ami majd a társasági szerződésben benne lesz, de nincs benne. Így most mind a ketten egyenlő jogokkal indulnak, ebből a helyzetből kellene a legkedvezőbb járulékfizetést összehozni, mert lehet a gyermeket 8 órába is átjelenteni az egyéni vállalkozásban, akkor a kft-ében nem fizetnek utána semmit, lehet ekkor a többségi tulajdonos tag a kft-ében főfoglalkozású tag és a vállalkozásában tagi jogviszony melletti. A személyes közreműködés nincs kikötve, de az a terv, hogy a Kft-é felépül és a vállalkozás megszűnik. De felvetődött az a kétségem,  hogy ha a tagi jogviszonyban átmegy , de egyéni vállalkozóként még működik , akkor 100.000.- Ft-os tagi kivét elegendő lenne-e neki, ekkor lehetősége lenne-e arra, hogy az egyéni vállalkozásában járulékot nem fizet semmit. A gyermek meg átmenne 8 órásba és maradna az egyéni vállalkozásban egyenlőre. Ez a kettős kötelezettség zavar, mert a hvg táblázat azt írja, ha egyéni vállalkozóként fizet, a társaságból csak a kivét alapján kellene járulékot fizetni, de az 1950 Ft-os ehot nem köti feltételhez, úgy tűnik azt akkor is meg kell fizetni, ha egyéni vállalkozóként marad főfoglalkozású.

Nem tudom, így már sikerült-e valamennyire érthetően leírnom.

Tény arra nincs pénz, hogy minimálbér kétszerese és a 8 órás alkalmazotti is egyszerre járulék szinten növekedjen. De ha a terveik összejönnek, akkor már ez nem lesz gond, de most még igen. A Kft-é jelenleg szerződéskötés előtt áll még, de tárgyalnak a munkákról.

hordos

hordos
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Egyéni vállalk+Kft tag hol fizet?

HozzászólásSzerző: hordos » csüt. jún. 05, 2008 8:56 am

Szia Mazsi5!  Igen olvastam ezt, leírtam Melcsinek a kérdésére ami igazán zavar. Két éve még a Kft-ében is és az egyéni vállalkozásban is ki kellett fizetni minimum a minimálbért, most a minimálbér kétszereséről beszélnek, kivéve ha a 31§(2)..., nem tudom lehet-e nem fizetni az egyéni vállalkozásban, nyilatkozni a társaságnak csak ott fizetünk és ott viszont csak a bttó 100.000.- Ft-ot kivenni, ráadásul, melyik dátumtól lehetne(május 16,20,26? 08T1041), ha lehet, ha minimálbér kétszeres jönne, akkor a kevesebb tulajdonosi részesedésűt kellen betenni, a 69000 Ft-al személyesen közreműködőnek. Annyira keresem a kedvezőbb megoldást, hogy már elveszek benne. Mivel később jött minden papír még a 15 napba is éppen, hogy belefértünk az Apeh kötelezővel, itt a járulék szerinti rendezés már mindenhogy csúszik. Ha elolvasod a Melcsinek írottakat, talán érthető lett a dilemmám. hordos
hordos
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Egyéni vállalk+Kft tag hol fizet?

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. jún. 05, 2008 9:42 am

Tehát van egy apa és mondjuk fia, az apa egy egyéni vállalkozó, ahol a saját fiát jelenleg részmunkaidős mukaviszonyban alkalmazza.

Csináltak egy KFT-t 2008.évközben, amit már be is jegyeztek. A létrejött KFT-ben mindketten ügyvezetők, a papa a többségi tulaj.

Nem tudni az egyéni vállalkozós jövedelem hogy alakul, de mivel az egyéniben azért az adózás durvább, mint a társas vállakozásnál, ebben az évben célszerű a papának főfoglalkozású egyéni vállalkozónak maradni (ebben az esetben az ezzel kapcsolatos költségek az e.vállalkozásnál jelennek meg, gonodolom az ev. nem EVA szerint adózik!)  Attól függően, hogy hogyan néz ki az ev. meggondolhatjátok, hogy a fiú az ev-nél maradjon alkalmazott, vagy a KFT-nél. 

Azt valószínűleg tudod, hogy van bizonyos adókedvezmény lehetőség, aminek feltétele, hogy legalább 1 fő átlagos statisztikai álományi létszáma legyen a cégnek, olyannak, aki után min. a minimálbér 1,5 szeres,stb. után járulékot fizetett........

Azt mondod, hogy a társasági szerződésben nem szerepel, hogy a tagok személyes közreműködésre kötelezettek-e, vagy ez kizárt,stb.  Arról sem rendelkeztek, hogy a képviselő milyen jogviszonyban látja el a képviselőséget: munkaviszony, megbízásos...

Még az alakuláskor egyébként én szívem szerint azt ajánlottam volna, illetve akár társasági szerződés módosítással azt ajánlanám, hogy a társasági szerződésben az szerepeljen, hogy mind két személy munkaviszonyban látja el feladatait. A többségi tulajnál az mindenképpen fontos lenne, hogy társasági szerződés rendelkezzen arról, hogy munkaviszonyban áll a társasággal (a többségi mivolta miatt!).

Azt is lehetne, hogy a fiú megmarad az ev-ban alkalmazottként akár részmunkaidőben, a KFT-ben személyesen nem működik közre, az ügyvezetőséget ingyen látja el. A KFT-ben ekkor sem kellene utánna fizetni semmit.

A munkaviszonyos foglalkozás előnyösebb, mint a tagi közreműködés - itt ugyebár még egyenlőre van adójóváírási lehetőség (jövedelem korlát!), kaphat olyan juttatásokat, amelyeket csak munkavállaló kaphat adó és járulékmentesen (étkezési utalvány,stb.), továbbá a saját gépkocsi használatot is a munkábájáráson kívül (üzleti utazás) kiküldetés alapján számolhatja el, ami ha jogszabályi mértékkel van térítve, akkor az a magánszemélynek nem bevétele, szemben a tagi közreműködővel, akinál bevételnek számít, havonta a kifizetőnek bevallást kell róla adni, a magánszemélynek évesen szintén és még lehetne sorolni.

Ha a társaságban apa és fia olyan munkát is végez, ami nem tartozik a képviseleti feladatok ellátásába, akkor sajna a társaság tevékenységében munkájukkal személyesen is részt vesznek, s ha azt nem munkaviszony keretében végzik, akkor a tagi közreműködés áll fenn. Amit, mint biztosítottságot be kell jelenteni, akár kapnak érte díjazást, akár nem.

Ha a tagi közreműködés mellett döntötök, akkor a többségi tulaj papa maradhat főfoglalkozású ev és 2008-ban ott fizet minden járulékot (minimum kötelező járulékot), a fiúnál választhattok, de ha az ev-ben marad munkaviszonyos, akkor ott célszerű a heti munkaidjét legalább heti 36 órásra tenni. Ha fiú eként lesz biztosított, és a KFT-ből nem vesz fel sem a tagi közreműködésért díjat, sem megbízásos ügyvezetői díjat, akkor a KFT nem fizet utánna semmit.

Nem néztem meg, hogy mennyire szentírás, hogy január 31-ig választhat teljes adóévre vonatkozóan a többes egyéni vállalkozás melletti társasvállkozó, többes társas vállalkozó -, hogy melyik jogviszányában akar  járulékfizetés tekintetében főfoglalkozásúnak minősülni, de gyanítom, hogy most nem választhat, tehát az ev-ben 2008-ban főfoglalkozású ev, a társasvállakozásban pedig legfeljebb egyéni válalkozás melletti társasvállalozó (ha a tagi közreműködés mellett maradtok és nem variáljátok át a társ.szerződést, hogy munkaviszonyos legyen a társaságban.)

Mazsi által betett részből:  "Az egyéni vállalkozó a társas vállalkozás részére a tárgyév január 31-éig tett nyilatkozat alapján évenként az adóév egészére választhatja, hogy a minimálbér kétszerese, illetőleg - az Art. 31. § (2) bekezdésében meghatározott.."

Egyébként, ha az ev egyidejűleg főfoglalkozású társas vállalkozó lenne, akkor az egyéni vállalkozásában nincs tételes eho, járulékot pedig kötelezően csak a vállalkozói kivétje után kellene fizetni.

A tételes eho-t egy helyen egy jogviszony alapján kell megfizetni.

Ha a társaságban személyen nem működnének közre, csak képviseletet látnának el - akár ingyen -, akkor a KFT-nek nem lenne utánuk kötelező járulákfizetési kötelezettség. Az ev meg fizetné azokat, amiket eddig is.

Sok féle a lehetőség és sok a ha, minden lehetséges verziót nem lehet itt részletesen kifejteni, főleg nem ismerve a szándékot és a vállalkozás és ev. bevételi, nyereség terveit, valamint az apa és fia érdekeltségét a tekintetben, hogy minnél kevesebb járulékot akarnak fizetni (cél vezérelt), vagy megosztani az esetleges személyi költségeket az ev és KFT között, de szeretnének jó nyugdíjalapot,stb.. sok-sok szempont létezhet, ami alapján számolni kell és latolgatni hogy ki hol legyen és milyen jogviszonyban. 

Ha tagi közreműködés van/lesz, azt be kell(ett) jelenteni a 08T1041. Mivel minden bizonnyal ezt a cég alakulásakor nem tettétek meg, s a társasági szerződés nem rendelkezik a kötelező közreműködésről, akkor legalább egy taggyűlési határozatot kell hozni, hogy a tulajdonosok mikortól, milyen feladatokat ellátva személyesen közreműködő tagként tevékenykednek, nyilván valamit a díjazásukról, a nem önálló tevékenység végzése során keletkezett költségtérítésekről, stb., s ennek megfelelően bejelenteni őket a tagi közreműködés megkezdését megelőző napon, vagy az napon. 

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyéni vállalk+Kft tag hol fizet?

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. jún. 05, 2008 9:54 am

Ha az egyéni vállakozásban megmarad főfoglalkozású, akkor a társas vállalkozásban, akkor sincs kötelező járulék fizetése, ha tagként személyesen közreműködik. (de csak a képviselet ellátása, az nem személyes közreműködés). Az ügyvezetés ellátása, ha az nem munkaviszony, akkor megbízásos (vagy lehet ellátni a tagi közreműködés keretében is) PTK-s, ami akár ingyenes is lehet, de ha díjazásos, akkor attól függően van utánna különböző járulék fizetés, hogy ez által biztosítottá válik e.

Amit írzs, hogy kevesebb összeg után akarsz fizetni, hirtelenjében most ez a cél, akkor maradj az ev-ben főfoglalkozású ev., a KFT-be bemehetsz ingyenes megbízottként csak ügyvezetőnek, vagy ingyenes díjazásért személyesen közreműködő tagnak -, s akkor amagad után ugyanúgy fizetsz, mint eddig.

A gyereknél dönthettek, hogy teljesen átmegy a kFT-be munkaviszonyba, akár részmunkaidősnek, s az ev-től leszámol, vagy az ev-nél marad alkalamazott részmunkaidőben és  a KFT-ben személyesen nem működik közre, csak ingyenes megbízással a képviseletet látja el,  vagy ha muszály közremáködőnek lenne (mert olyan munkákat végezne a KFT-ben, ami nem csak ügyvezetés és esetleg van lebukási lehetőség munkaügyi ellenőrzésnél), akkor az Ev-nél legyen legalább heti 36 órás alkalmazott, a KFT-ben személyesen közreműködő tag ingyenesen. Ezekben az esetekben a KFT nem fizetne utánna semmit, ha díjazása sincs.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Egyéni vállalk+Kft tag hol fizet?

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » csüt. jún. 05, 2008 10:37 am

Sziasztok! Olvasva a válaszaitokat valóban többféle lehetőség közül lehet választani. A hordos által emlegetett hvg-ben az eho fizetési kötelezettség az egyidejűleg főfoglalkozású egyéni vállalkozó esetében nem egyértelmű a táblázat alapján, hogy nem kellene fizetni, ebből tényleg úgy tűnik mintha fizetni kellene, mint a közép-vagy felsőfokú oltatási intézményben tanulók után ois, ha nincs kivét akkor is, ez úgy tűnik mint a nyugdíjasok 4350 Ft-os fizetése + 1950 Ft-os ehoja.? A 08T1041-es bejelentés az előtársaság a társasági szerződés ellenjegyzése, közokiratba foglalásának napján, ha a társasági szerződés 05.16-án kelt, és az ügyívéd ellenjegyezte, akkor ettől a naptól kezdődően van bejelentési kötelezettség, ha van. De ahogy én értelmezem ki a helyzetből, úgy néz ki, hogy igen mert a személyes közreműködés ténye megvalósul, ha nincs semmi kizáró ok. Melcsivel egyetértek, hogy jó lett volna a társasági szerződésben szabályozni , hogy munkaviszonyban láthatják el a feladatukat. Ha ennek az egésznek az a célja, hogy a vállalkozás megszűnjön jogutód nélkül és egy Kft-é alakul és nem akarjátok a vállalkozást a továbbiakban hosszú távon működtetni, akkor az ev. is átmehet főfoglalkozású tagnak, a kevesebb részesedésű pedig alkalmazott marad amíg megy a vállalkozás, de szerintem fontos ott is hogy min.heti 36 órás legyen, mert mivel nincs szabályozva semmi a társasági szerződésben járulékot a kft-ében meg kellene fizetni.

Szerintem hiába van január 31-i határidő a jelentéshez, ha év közben válik valaki többes jogviszonyú vállalkozó, akkor is választhat, mert ezt januárban még nem tudhatta, hogy így lesz, ha jól emlékszem ilyenkor 15 napja van a választásra, amit az új társaság felé kell megtennie , tudomásom szerint erre külön nyomtatvány nincs.

Üdv: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyéni vállalk+Kft tag hol fizet?

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » csüt. jún. 05, 2008 12:05 pm

Sziasztok! Rákérdeztem az APEH 40-es számára és Melcsi és Mazsi válaszát erősítették meg, az egyénivállalkozó fizesse tovább a járulékot, mint válallkozó és nincs lehetősége év közben választani, hogy hol fizeti meg a járulékot, legközelebb csak jövő januárban, de a társasági szerződést célszerű lenne rendezni, hogy minden egyértelmű legyen. Üdv: Márti
viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Következő

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron