"jogutódlással" folytatott vállalkozói tevékenység
(2) Az egyéni vállalkozó özvegye, örököse; illetve cselekvőképességének elvesztése esetén a törvényes képviselője - ha megfelel a törvényben előírt egyéb feltételeknek - a vállalkozó elhalálozása, illetőleg cselekvőképességének elvesztése időpontjától számított három hónapon belül a szakigazgatási szervnek történő(Állami Adóhatóság) bejelentés alapján folytathatja a vállalkozást.
SZJA tv 49/A§ (7)-(9) bek.
A 2000. január 1-jével bevezetett módosítás jelentős hiányt pótol azzal, hogy egyértelmű rendelkezést tartalmaz arra az esetre, amikor az egyéni vállalkozó halála esetén a vállalkozást a tevékenység megszűntetése nélkül az özvegy vagy az örökös folytatja tovább.
A szabályozás lényege, hogy a vállalkozó halálakor a megszűnés szabályait nem kell alkalmazni, a bevételeket és költségeket folyamatosan kell tovább könyvelni. Az elhunyt egyéni vállalkozó által könyvelt vállalkozói kivét lesz csak az elhalt vállalkozó jövedelme, ez a kivét ugyanakkor a tevékenységet folytatónál költségnek tekintendő. Amikor az adóév végén a vállalkozói osztalékalap megosztása történik (25 és 35 százalékos részre), akkor a 25 százalékos adót viselő osztalékalapnál ezt a kivétet is figyelembe kell venni.
Ha az öröklés folytán a tárgyi eszközök és a készletek nem a tevékenységet folytató tulajdonába kerülnek, akkor ezen tárgyi eszközöket és készleteket úgy kell kezelni, mintha azokat a vállalkozásból kivonták volna.
Ha az egyéni vállalkozó tevékenységét cselekvőképességének elvesztését követően a nevében és javára törvényes képviselője folytatja, akkor nem kell a tevékenység megszűnésére irányadó rendelkezéseket alkalmazni.
Üdv: Judit