Adófórum

Adózási és számviteli információk

Családi adókedvezmény élettárs esetén

SzJA

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: korati » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok, az lenne a kérdésem, hogy az élettársam az előző házasságából "hozott" két gyermeket és most születik a közös gyermekünk. ha jól értelmeztem a leírásokat, akkor, amíg a pici magzati állapotban van, addig én nem vehetem igénybe az adókedvezményt (az élettársam meg nem tudja, mert táppénzen van). Ha viszont megszületett a baba, akkor én is igénybevehetem, ha nyilatkozom róla, hogy nem részesülök családi pótlékban (azt az élettársam kapja a két gyerek után.)

Jól értem én ezt?

 A másik kérdés: számít e az, hogy a másik két gyerek, nem "vér szerinti", erről kell e valamilyen igazolást, hatósági bizonyítványt benyújtani?

Ennek a gyakorlati működése úgy folyik, hogy a munkáltatóhoz kell beadni a jogosultsági igényt és a benyújtási hónaptól kezdve már érvényesítik az adókedvezményt vagy hogy működik ez? (főállású közalkalmazott vagyok) 

 

köszi mindenkinek! 

korati
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: kaloczy » hétf. ápr. 07, 2008 7:21 am

Szia!

Mielőtt bármibe belebonyolódnánk: élettárs milyen családi pótlékot kap? Ugy nem az egyedülállókénti emeltet?

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: korati » hétf. ápr. 07, 2008 9:59 am

szia,

mivel már ketten vagyunk, ezért csak a "simát" kapja a két gyreek után. 

korati
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: kaloczy » hétf. ápr. 07, 2008 10:15 am

Szia! (Örülök, hogy Nálatok ez egyértelmű. Sok olyannal találkoztam, ahol az "egyedülálló"-t a "nem férjezett" szinonímájának gondolták :-))))

Nálatok az lesz a helyzet, hogy élettársi kapcsolat esetén szülés előtt valóban csak az anyuka jogosult a családi kedvezményre, szülés után pedig anyuka mindhárom gyerek után, Te azonban csak a sajátod után igényelheted :-((( Ha nem vagyok házasok, családi kedvezmény szempontjából a másik két gyerekhez "nincs közöd."

A családi pótlékos nyilatkozatot azt hiszem, kicsit félreértettétek. Ott arról kell nyilatkozni, hogy nem az emeltet kapjátok. 

Az igényt pedig valóban a munkáltatódhoz kell benyújtani. És a baba megszületésének hónapjára már jár a teljes 4000 Ft.

Azt tudod, hogy jár 5 "apa-nap" is? 

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: Rózsa72 » hétf. ápr. 07, 2008 11:11 am

Sziasztok!

 

Szja tv.: 40.§ családi kedvezmények

 

Nálam is volt hasonló eset!

A tv. az élettársat is teljes jogú kedvezményezettnek veszi és a magzati állapot 91 napjától , az évvégi bevallásban az élettárs is figyelembe veheti a kedvezményt egész évre! Ha senki nem igényli az egyedülállók családi pótlékát!!!!

 

Nyugodtan , mint apuka igénybe veheted a kedvezményt a 91. naptól!!!!!

 

 

Üdv:     Ildikó

 

Rózsa72
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: kaloczy » hétf. ápr. 07, 2008 11:19 am

Szia!

A magzati kedvezményt valóban, az év végi adóbevallásában, és csak a saját gyerekre érvényesítheti visszamenőleg. Ezt elfelejtettem. 

De "folyamatában", a még meg sem születettre nem. Arra csak anyuka lenne jogosult.

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: Rózsa72 » hétf. ápr. 07, 2008 11:26 am

Szia!

 

 

Apeh tájékoztatása szerint apuka is!

Már leadtuk a bevallást január hónapban, vissza is kapták az összeget!

A két megszületett gyermek adóazonosítója volt a hivatkozás, a magzat szerint a magzati állapotról kellett egy igazolást csatolni, nyilatkozat a családi pótlékról,a megosztás tényéről, stb..... !

A pici csak 2008. februárban született meg, de apuka -élettárs -- is megkapta a 2007. évre jutó kedvezményt, napra pontosan kiszámolva!

 

Ildikó

 

Rózsa72
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: kaloczy » hétf. ápr. 07, 2008 11:30 am

Rózsa! De most nem év végi adóbevallásról, hanem év közben, adóelőlegről van szó.

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: korati » hétf. ápr. 07, 2008 1:07 pm

Na kezdek összekavarodni, tehát:

 

van egyszer a magzati kedvezmény (nem is tudtam, hogy ilyen is van), akkor ezt utólag lehet igényelni, az év végi adóbevallásban ha jól értem?

 a másik dolog meg a családi adókedvezmény, ez a 4000ft-os, ami ha jól értem nevelt gyerek után nem jár, csak akkor ha házasok vagyunk (amit egy kicsit diszkriminatívnak érzek, mert a juttatás szempontjából mi a fene különbség van egy nevelt meg egy vér szerinti gyerek között? ugyanannyit eszik és ugyanannyit költi a pénzt:)))

(nekünk speciel van az önkormányzattól hatósági bizonyítványunk is arra nézve, hogy én vagyok "apai ágon" a nevelőszülő, de ha jól értem itt ez se számít.) 

korati
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Családi adókedvezmény élettárs esetén

HozzászólásSzerző: kaloczy » hétf. ápr. 07, 2008 1:22 pm

A magzati kedvezményt tudtad (mert hiszen a kérdésben azt írtad, hogy nem jár Neked), csak esetleg a nevét nem tudtad pontosan :-)))

Szóval igen, ezt év közben nem, de év végén, az adóbevallásnál majd visszaigényelheted, és a terhesség betöltött 91. napja után. (Kb 5 hónapot lehet visszakérni.)

Ami a nevelt gyereket illeti: a jogszabály úgy fogalmaz, hogy "családi kedvezményre jogosult, aki a CST szerint családi pótlékra jogosult, továbbá a várandós nó és vele közös háztartásban élő házastársa."

Ha a nevelt gyerekek után csp-re jogosult vagy, akkor családi kedvezményre is. Ha nem, akkor erre sem. Tehát szerintem nem diszkriminatív, hanem következetes.

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron