Adófórum

Adózási és számviteli információk

Teherautó áfájának visszatérítése

ÁFA

Teherautó áfájának visszatérítése

HozzászólásSzerző: komeri » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A tanácsotokra lenne szükségem!

Nővéremék tavaly áprilisban vettek egy kisteherautót. Azért áprilisban, mert a könyvelőjük azt mondta nekik, hogy addigra érik el a 2000000!!!! Ft árbevételt, és csak akkor válnak áfakörössé. Aztán egész évben valami olyannal érvelt, hogy azért nem tudják visszaigényelni a teherautó áfáját, mert az nem is teherautó. A nővéremék a gyártónál, a vámhatóságnál stb. mindenhol utána jártak, és mindenhol azt kapták, hogy márpedig az, és jogosultak a visszaigénylésre. Évvégén megegyeztek a könyvelővel, hogy az évet még fejezze be, aztán köszönik szépen a munkáját. Gondolták majd önellenőrzéssel másik könyvelővel visszaigénylik az összeget. Csak most tudták meg, hogy 4000000!!! FT árbevételt kellet volna elérniük az áfakörösséghez, amit viszont csak decemberre értek el. A régi könyvelő most módosítja a dolgokat, vagy valami hasonlót mondott, de az áfát már nem tudják visszaigényelni. Pedig akkor az autót sem vették volna meg, csak decemberben.

Kérdésem: Mit tudnak tenni, hogy az autó áfáját visszaigényelhessék, vagy már reménytelen az egész? Követelhetik-e esetleg a könyvelőn az összeget, ha igen mi módon?

 

Köszi előre is:

komeri

 

komeri
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Teherautó áfájának visszatérítése

HozzászólásSzerző: 3HInfo » szer. ápr. 02, 2008 7:11 am

Szia Komeri!

Ez nekem egy kicsit zavaros. Amennyiben áfakörös volt az ügyfél és tgk-t vásárolt számlára és pénzügyileg teljesítették is, akkor szerintem önrevízióval minden további nélkül vissza lehet igényelni az áfát. Természetesen kell mellé önrev-es jegyzőkönyv, mert azt azonnal kérik ha leellenőrzik a céget. Szerintem visszaigényelhető, hiszen ha csak göngyölítésbe tette az előző könyvelő, év végén akkor is visszaigényelhetővé vált. Már alkalmazható volt az új visszaigénylési rendszer. Én is ezt csináltam egy 2004-ben vásárolt autónál. Az akkori könyvelő nem igényelte vissza, göngyölítettbe rakta és göngyölgette. Én viszont 2007. év végén szépen visszaigényeltem. Persze "berángattak", leellenőrizték az autóvásárlást és 2004-től mindent (még a menetleveleket is tüzetesen!!) de mindent rendben találtam és visszaküldték az áfa összegét.

Szerintem ha a régi könyvelővel volt szerződése az ügyfélnek, akkor esetlegesen az összeg késedelmi kamatát lehetne rajta behajtani megállapodás alapján.

üdv

Tica

3HInfo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Teherautó áfájának visszatérítése

HozzászólásSzerző: patkaiilona » szer. ápr. 02, 2008 7:20 am

Nem alanyi mentesen kezdte a 2007 évet??
patkaiilona
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Teherautó áfájának visszatérítése

HozzászólásSzerző: andulka » szer. ápr. 02, 2008 7:30 am

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Teherautó áfájának visszatérítése

HozzászólásSzerző: validitas » szer. ápr. 02, 2008 7:36 am

Sziasztok!

Mónikával egyetértve, ha alanyi mentes volt, azt követően, amikor a határértéket átlépte, vált Áfa-körössé. Ezt adatmódosítón be kellett jelenteni, és onnantól kezdve vonhatja le a beszerzéseit terhelő áfát a bevételek áfájából, és igényelheti vissza. Ha a határérték átlépése később volt, mint a gk.beszerzés, akkor sajnos az Áfát nem igényelheti vissza.

Hogy a könyvelőn mit követelhet, az egyrészt a vele megkötött szerződéstől függ, másrészt a Ptk. vonatkozó előírásain. Ezt viszont célszerű ügyvédtől megtudni, az ő segítségét igénybe venni a kártérítési igény érvényesítésénél. Ha bizonyíthatóan a könyvelő hibája, nyilván érvényesíthető a kártérítési követelés.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Teherautó áfájának visszatérítése

HozzászólásSzerző: andulka » szer. ápr. 02, 2008 7:52 am

Eddig azon gondolkoztam, hogy vajon mennyire naprakész az előző könyvelő tudása. Hát semennyire...

Először 2003-ban változott 1 millióról 2 (nem ev.) ill. 4 millióra (ev.), az mg. 6 millió is akkor jött be.

De már a 2005. évi törvényben is a 4 milliós határ volt, nem változásként, tehát 2004-től élt ez a szabály.

Hihetetlen...

 

szerk.: ÁÁÁ, most olvasom a másik témánál, hogy 2006-ban indult a vállalkozás, és a törtidőszak alapján ha 2006-ban elérte volna a 2 milliót, akkor ÁFÁ-s lett volna... Tehát innen a 2 millió.

 

Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Teherautó áfájának visszatérítése

HozzászólásSzerző: alexa7201 » szer. ápr. 02, 2008 8:33 am

Csak egy ötlet. Szerintem a 4 milliót időarányosan kell nézni. Tehát, ha áprilisban 2 millió árbevétele volt be kellett volna jelentkeznie az áfa alá. Persze, hogy miért pont 2 milliót mondott én sem értem
alexa7201
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Teherautó áfájának visszatérítése

HozzászólásSzerző: kaloczy » szer. ápr. 02, 2008 8:40 am

Alexa! Az"időarányos" nem azt jelenti, amit Te gondolsz.

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Teherautó áfájának visszatérítése

HozzászólásSzerző: andulka » szer. ápr. 02, 2008 9:19 am

Alexa:

 

Az időarányosság akkor játszik, ha pl. 2006. júniusban kezdi a váll. tevékenységet. És akkor is csak 2006-ban, mivel 2007-ben már egész éve lesz.

Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron