Sziasztok!
Úgy gondolom, ha az adófizetési kötelezettségét sem 2003-ban, sem 2004-ben nem érinti, önellenőrizni a bevallását nem tudja, mert a kötelezettség csökkenés illetve növekedés ebben az esetben nem vezethető le az önellenőrzési bevalláson. Szerintem csak jegyzőkönyvezésre van lehetőség.
Azonban meg kell nézni, a 2003-as szja a veszteségelhatárolásról mit ír. Nem lehet, az előző könyvelő azért nem állította be az écs-t mert a veszteség olyan mértékű lett volna, aminek az elhatárolásához adóhat. engedély lett volna szükséges?
Véleményem egyezik a többiekével a tekintetben, hogy egyik évben el nem számolt écs-t a következő évben duplán érvényesíteni. Az écs elszámolására vonatkozó kitételekből ez egyértelműen következik.
„ A tárgyi eszköz, és nem anyagi javak écs leírása e fejezet rendelkezései szerint számolható el vállalkozói költségként.” A tv tételesen felsorolja, hogy egyes eszközök tekintetében milyen mértékű écs számolható el évenként.
11 .sz.melléklet:
II. Az értékcsökkenési leírás szabályai
2. A kizárólag üzemi célt szolgáló saját tulajdonú tárgyi eszköz, nem anyagi javak értékcsökkenésének elszámolásaa) Értékcsökkenési leírás a 3. pontban meghatározott leírási kulcsok jegyzéke szerint számolható el. A leírási kulcsok jegyzékében az adott tárgyi eszköz, nem anyagi javak mellé rendelt százalékarány az egy naptári évben érvényesíthető leírási kulcsot tartalmazza. Ha ugyanazon tárgyi eszközre több szabály is alkalmazható, akkor a módszerek között választani lehet, de a választott és egyszer már alkalmazott módszertől a későbbi években nem lehet eltérni. Az 1997. év előtt megkezdett értékcsökkenési leírást a megkezdett módszerrel kell folytatni a teljes elszámolásig.
Nem értek egyet azzal a módszerrel, hogy kidobáljuk a vállalkozó költség számláit, nem számoljuk el azért, hogy ne legyen veszteséges (már több helyen is olvastam). Természetesen mindenkinek szíve joga ezt a módszert követni. Ha egy esetleges revízió kapcsolódó ellenőrzést rendel el, nagyot lehet bukni ezen. Amit nem számolok el anyagot, árut, egyéb költséget, azt is ki kellett fizetnem valamiből. Ez pedig azt támasztja alá, hogy jövedelemeltitkolás van, a vállalkozó számla, nyugatadás nélkül értékesít. Dolgoztam anno egy könyvelőirodában, ahol előszerettel alkalmazták ezt a módszert főként éves bevallóknál. Meglepetés akkor érte az egyik vállalkozót, amikor a partnercégtől (dohány és szesz esetében gyakori az ilyen) bekérték a számlalistát. Több millió ft-os bevétel eltitkolást állapítottak meg.
Üdv:Nelly