Adófórum

Adózási és számviteli információk

kiállított számla minimális példányszáma

Számlázás

kiállított számla minimális példányszáma

HozzászólásSzerző: mindvan » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

A számla kiállítást és egyéb adminisztrációt számítógépes programmal végzek. Hibát követek-e el, ha számítógéppel előállított számlát csak egy eredeti példányban készítek, és ha szükség van a papír alapú számlára, akkor nyomtatok egy "másolat" jelzővel ellátott példányt. Ez, hiteles másolatnak tekinthető-e? Az APEH elfogadja-e adóügyi bizonylat alapjául ezeket a programmal utólag nyomtatott "másolat" számlákat?

mindvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

kiállított számla minimális példányszáma

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. márc. 27, 2008 12:42 pm

Szia!  Szerintem két példányban azért mindenképpen kellene, 1 eredi a vevőé, a második pedig a számviteli bizonylatok közé lefűzendő. Nem tudom van-e rá konkrét jogszabályi hivatkozás, de kellhet a teljeskörű számviteli bizonylat egy könyvvizsgálónak, akár a tulajdonos, ha be akar tekinteni a dolgokba, vagy ha pld. készpénzes a számla, akkor mit kerül a pénztári dokumentációk közé? Én ezen nem spórolnék, egy esetleges azonnali ellenőrzésnél pedig nem hiszem, hogy az APEH, vagy más hatóság szívesen megvárná, még kinyomtatgatod.  Aztán ott van a Számviteli törvény (feltéve, ha nem vagy ev.), ahol azért le van írva, hogy mi a számviteli bizonylat.  A számítógépben lévő számlán valószínűleg nem szerepel az utalványozó,stb. ellenjegyzése, sem a könyvelőé, hogy hová könyvelte, mikor szignó, stb..  Üdv.
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

kiállított számla minimális példányszáma

HozzászólásSzerző: mindvan » csüt. márc. 27, 2008 1:45 pm

Köszönöm a választ. Azt valóban nem említettem, hogy adószámmal rendelkező természetes személyként ("szellemi szabadfoglakozású) végzem a tevékenységem, nem vagyok alanya az Áfa tv-nek. Csak pénztárkönyvet vezetek és SZJA szerint adózok.
mindvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

kiállított számla minimális példányszáma

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. márc. 27, 2008 2:03 pm

Ha a számlázó program a program  készítőjének nyilatkozata alapján megfelel a jogszabályban előírt követelményeknek, zárt rendszerű, stb, stb.., akkor a kinyomtatott másolat példányok megfelelőek, és nem muszáj kinyomtatnod. De azt mindenképpen biztosítanod kell, hogy az elévülésig bármikor kinyomtatható legyen. Azaz nem hivatkozhatsz arra, hogy nem tudod a papíralapú (vagy bármilyen) példányokat produkálni egy ellenőrzésnek, mert a program már nem működik, tönkrement, stb. Üdv: Böbe
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kiállított számla minimális példányszáma

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » csüt. márc. 27, 2008 4:16 pm

A pénztárkönyv adatait is bizonylat alapján kell vezetni. A számítógépeden levő számlázóprogram által készített, valamilyen fájlként tárolt állomány csak akkor felel meg ennek a kitételnek, ha fokozott biztonságú aláírással és időpecséttel van ellátva. Ha csak mondjuk egy pdf vagy kép típusú állomány, akkor ez nem valósul meg, tehát hiába "tudod, hogy mi a tartalma és ezt beírod a pénztárkönyvbe", ez nem elégíti ki azt említett követelményt. Természetesen húzhatod az időt azzal, hogy kinyomtasd a számlákat egyszerre "majd valamikor", de volt már a kezemben teljesen kékhalott számítógép, ami egy vírus miatt ment tönkre egyik percről a másikra, azóta is siratom a benne levő adatokat. Az adóellenőrt pedig nem fogod tudni meghatni egy működésképtelen szgéppel. Megoldást jelenthet, ha használható mentéseket készítesz rendszeresen, kéznél van a számlázóprogram telepítője és tudod is, hogyan kell a biztonsági mentésből helyreállítani az állományokat, de még jobb, ha van egy halom kinyomtatott papírod - legalább kétféleképp tárolod a bizonylatokat. Gondolva minden esetre.
aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

kiállított számla minimális példányszáma

HozzászólásSzerző: Napraforgó » csüt. márc. 27, 2008 4:23 pm

Szia! Az én véleményem szerint is a 2 példány a legcélszerűbb (ha többre nincs is szükség).  1-ső eredeti pld az ügyfélé, a 2.pld a te könyvelési példányod. Én a "másolati" példányt csak abban az esetben nyomtatom ki, ha az ügyfélhez valami oknál fogva nem érkezett meg, és ezt hitelesítve újraküldöm. Üdv:Napraforgó
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kiállított számla minimális példányszáma

HozzászólásSzerző: mindvan » csüt. márc. 27, 2008 5:01 pm

A válaszokat és a véleményeket köszönöm, a kérdésem igazán arra irányult, hogy a módszerem (attól függetlenül, hogy milyen veszélyt hordoz magában és ésszerű-e vagy sem) megfelel-e a törvényi követelményeknek? Tehát az  említett példát tekintve pénztárkönyv alapbizonylatának megfelel-e (az egyébként egy eredeti példányban készült) a számla másolat?

mindvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

kiállított számla minimális példányszáma

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. márc. 27, 2008 5:09 pm

Szerintem megfelel.
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kiállított számla minimális példányszáma

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » csüt. márc. 27, 2008 5:13 pm

Lehet, hogy nem értjük egymást. Kezdem azt képzelni, hogy valami mást jelent a "módszered", mint amit én értettem rajta.

Első kérdésem: nálad vagy a vevőnél lenne-e felhasználva a számlamásolat?

Nálad az a másolat lesz az alapbizonylat a pénztárkönyvhöz, amit az eredeti példány után kinyomtatsz. Ha a vevőnek szüksége van másolatra, azt is "másolatként" kinyomtathatod, és rá kell írnod (kézzel), hogy az eredetivel megegyező hiteles másolat, dátum, aláírás.

Vagy arra gondolsz, hogy eleve olyan papírt használnál, ami kétpéldányos, pl önátírós, és akkor ennek a második lapja, amin látszik, hogy másolat, lenne a te bizonylatod? Ez is megoldás egyébként. De teljesen jó  amásodik nyomat a saját magad számára. Ha jó a számlázóprogramod, akkor tényleg csak 1x fog olyat nyomtatni, ami ráírja azt is, hogy eredeti bizonylat. Hát próbálom kitalálni a gondolataidat.

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

kiállított számla minimális példányszáma

HozzászólásSzerző: mindvan » csüt. márc. 27, 2008 5:29 pm

Kedves aniko.varga2006

Természetesen a vevő kapja az 1 példányban készült eredeti számlát. A másolat az eredetitől eltérő időpontban kinyomtatott példány és nem önátírós. A programom a kiállított számla ismételt nyomtatása esetén azt is ráírja a számlára, hogy "másolat". Ezt akarom használni a pénztárkönyv alapbizonylatának, de csak akkor akarom kinyomtatni, ha tényleg szükség van rá. (pl. APEH ell.). Tehát az első felvetésed.

mindvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Következő

Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég