Adófórum

Adózási és számviteli információk

Egyetemista lehet egyéni vállalkozó?

Egyéni vállalkozók

Egyetemista lehet egyéni vállalkozó?

HozzászólásSzerző: Monika66 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szervusztok!

Szeretnék tanácsot kérni az ügyben, hogy fiam 19 éves egyetemista és tanulmányai mellett szoftver fejlesztéssel foglalkozna, ha számlaképes lenne.

1.Milyen vállalkozási formát válasszon?(egyéni vállakozó,eva-s,alanyi mentes vagy valami más)

2.Mi az útja-módja annak, hogy ezt elintézze és körülbelül mennyi idő, mire adószámot kap, hogy számlát írhasson?(Esetleg segítenétek, hogy mi a nyomtatvány száma, amin az APEH felé jelentemi kell?)

3.Milyen terheket ró majd rá a vállakozás, úgy értem egyetemistának is kell havonta a minimálbér után járulékot fizetnie és mennyit?

Monika66
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Egyetemista lehet egyéni vállalkozó?

HozzászólásSzerző: melcsi62 » vas. márc. 16, 2008 8:53 pm

 Szia!  A kérdésedre könyvet is lehetne írni.

1. A vállakozási forma:  egyéni vállakozás, társas vállalkozás

1/a. az hogy EVÁ-s  az adózási mód, de ő abból mindenképpen kiesik, mert lagalább két adóév kell és más feltételei is vannak. Az, hogy alanyi mentes - az az ÁFA elszámolásnál/felszámításnál/levonásnál játszik-, egyrészt értékhatárhoz kötött Pl. évi 5 millió Ft árbevételig lehet kérni alanyi ÁFA mentességet, ekkor általánosságban:  nem igényelhet vissza ÁFÁ-t, de nem is számíthat fel külön ÁFÁ-t , tehát nem fizet ÁFÁ-t, s nem kell neki ÁFA bevallást, ÁFA analitikát vezetni.  De rögtön választhatja az ÁFA alanyiságot is az általános szabályok szerint, annak adminisztrációs és egyéb járulékos dolgaival együtt.

2. Az, hogy milyen nyomtatványon kell az APEH felé bejelentkezni függ attól is, hogy milyen vállalkozási formában akarja folytatni a választott tevékenysége(ke)t.  Ha egyéni vállalkozó akar inkább lenni, akkor először okmányirodában vállakozói igazolvány váltása (ehhez kell erkölcsi),  ha társaságot akar létrehozni (társasági szerződés) s ügyvéd segítségével a cégbíróság felé történik először , aztán jönnek az APEH bejelentések, változás bejelentők, stb.

Javaslom, egy ismerős, vagy közelben lévő könyvelővel átbeszélni, hogy milyen tevékenységet szeretne, várhatóan milyen bevétellel és költségekkel számolna, s akkor az a könyvelő/tanácsadó tud közvetlen tanácsot adni, arra vonatkozóan milyen vállakozási forma, milyen adózási mód, ÁFA-ban minek a választása lenne számára célszerű/gazdaságos. 

 Ettől függetlenül javaslom tájékozódni az APEH honlapon a 2008.Információs füzet olvasásával például.  Az egyéni válallkozókra vonatkozóan feltettem ide egy info-t:

4.

Az egyéni vállakozók járulékfizetésének alapvető szabályai

 

 Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyetemista lehet egyéni vállalkozó?

HozzászólásSzerző: andulka » vas. márc. 16, 2008 9:23 pm

Szia!

 

Ha nem rendszeres tevékenységről van szó, akkor talán érdemes lenne adószámos magánszemélyként végezni azt. Ebben az esetben nem kötelező a min.bér után járulékot fizetni.

Számlaképes lenne, csak nem mindegyik kifizető "szereti", mert szinte teljesen ugyanúgy adózik, mnt a munkabér, és a kifizetőnek is kell ugyanúgy járulékot fizetnie (Viszont a fiad is nyilván kevesebb összeget számlázna, mint ev-ként - gyk. a bruttó munkabérét).

Költségelszámolásra ugyanúgy lehetősége van, választhatja a 10%-os költséghányad szerinti elszámolást, illetve a tételes elszámolást (ebben az esetben gyűjtenie kell a költségszámlákat).

 

Tehát - feltételezve, hogy nem rendszeresen állít ki számlát, a tevékenységet csak időszakosan, egy-egy megrendelés alapján végzi - talán jobban járna adószámos magánszemélyként, mint ev-ként.

 

Üdv. Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Egyetemista lehet egyéni vállalkozó?

HozzászólásSzerző: kiseva » hétf. márc. 17, 2008 1:19 pm

 

SZia!

Egyetemista választhatja az átalányadózást is, ami  eléggé egyszerű , és amíg nappali tagozatos, addig csak a tételes EHO azaz 1950 Ft járulékot kell fizetnie havonta, negyedévente pedig az átalányadó előleget .

Üdv.Évi 

kiseva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyetemista lehet egyéni vállalkozó?

HozzászólásSzerző: madaraszne999 » szer. ápr. 16, 2008 8:01 am

Szia!

Mi is megfutottuk ezt a kört. Egyéni vállalkozói formát választottunk a lányomnak , hobby boltot nyitott.

Kellett erkölcsi bizonyítvány ( ez volt időben kb. két hét ), valamint az okmányiroda által adott adatlapot kellett kitöltenünk és a vállalkozói igazolvány megvolt egy nap alatt. Még az Apeh-hoz kellett a 07T101E lapon bejelenteni azt, hogy hol őrizzük az iratokat. ( Mivel bolt, kellett még az Önkormányzattól a működési engedély, ez kb. 1 hét volt)

A vállalkozói igazolvány kiváltásához igazolni kell a   végzettséget vagy a fiadnak, vagy alkalmazottnak, különben nem adják meg .

A terhek:

Közép, vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatos tanulói/hallgatói jogviszony melletti egyéni vállalkozónak nincsen járulékfizetési kötelezettsége mindaddig, amig nem realizál vállalkozói kivétet, azaz nem vesz ki saját célra a vállalkozásból. 

Amennyiben van kivét, a fizetési kötelezettség alapja a kivét, mely után fizetendő járulékok: 29% társadalombiztosítási járulék, 8,5% nyugdíjjárulék, 4% egészségbiztosítási járulék 1950.-Ft tételes egészségügyi hozzájárulás csak hallgatói jogviszony esetén.

Az hogy meddig  hallgató az más kérdés. Szerintem addig, amíg van tárgya , jár az egyetemre/főiskolára . Amennyiben  csak a szakdolgozat/diploma van hátra, már nem számít tanulónak.

Vállalkozói szja-t pedig nem kell fizetni még a törvény által előírt jövedelem minimum után sem a tevékenység megkezdése évében és az azt követő évben, amennyiben a tevékenység megkezdését megelőző 36 hónapban nem folytatott egyéni vállalkozói tevékenységet.

Már próbálkoztam a válaszadással pár perce, de valamit nem jól csinálhattam, mert nem tudom hova lett. Ha mégis kétszer tettem meg, bocsi

Zsuzsi 

 

madaraszne999
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 50 vendég