Szia!
Találtam egy anyagot a teljesítés napjának meghatározására vonatkozóan. Ajánlom szíves figyelmedbe, különösen az utolső mondatot.
Üdv: P.Zsuzsa
Teljesítés időpontja
Az áfa törvény 16. 17. 18. 19. 20.§-a tartalmazza a számlán szerepeltetendő teljesítési időpont szabályait.
pl.:
-állandó, megszakítás nélküli szolgáltatás, melyről időszakonként ismétlődően történik az elszámolás
A vonatkozó új, szabály:
- amennyiben a felek a szerződésben az elszámolás napját kikötik: az időszakonkénti elszámoláshoz kötött, vagy rendszeresen ismétlődő termékértékesítésnél, szolgáltatásnyújtásnál a számlán teljesítési dátumként a felek közötti elszámolás napját, vagyis a számla dátumát kell szerepeltetni!
-kisegítő szabály, hogy amennyiben a felek szerződésükben az elszámolás napját nem jelölik meg, akkor: a számla teljesítési dátuma a számlát kiállító adóbevallási időszakának utolsó napja. Ez azt jelenti, ha negyedéves áfa bevalló a számlát kiállító, akkor a számlán a negyedév utolsó napját kell feltűntetni! Ha havi áfa bevalló a számlát kiállító akkor, a hó utolsó napja lesz a teljesítés napja! Ha éves áfa bevalló, akkor az év utolsó napja a teljesítés napja!
Ha az elszámolás elmaradt, tehát az eladó/ szolgáltató nem állította ki időben a számlát, az áfa befizetési kötelezettsége akkor is fennáll, a fentiek szerinti teljesítési napra!
Az előző bekezdésekben leírtak miatt meg kell vizsgálni, hogy a folyamatos szolgáltatásokra kötött szerződésekben, meghatározták-e az elszámolás napját, és a jövőben annak értelmében kell a számlákat kiállítani, illetve a partnerrel egyeztetve módosítani lehet a szerződést, megjelölve az elszámolás időpontját, ha eddig az a szerződésben nem szerepelt!
Készpénzes számlákra továbbra is az a szabály vonatkozik, hogy a teljesítés időpontja nem lehet más, mint a számla kiállítási dátuma! Függetlenül attól, hogy a partnernek mi lenne jobb az áfa levonás szempontjából!