Adófórum

Adózási és számviteli információk

lakás felujítási költég

Egyéni vállalkozók

lakás felujítási költég

HozzászólásSzerző: circa » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok, segítségeteket szeretném kérni!

Egy nyugdíjas házaspár lakást vásárol. E lakásnak egy részét raktárként és irodaként fogják használni az egyik fél egyéni vállalkozásához (könyvkereskedéssel foglalkozó egyéni vállalkozás). A megvásárolt lakás felújításra szorul, festés, mázolás, parkettázás, villanyszerelési munkálatokat kell elvégezni rajta.

Kérdés:

1,/Van-e lehetősége az egyéni vállalkozóként működő félnek arra, hogy a felújítási ktg terület arányos részét a vállalkozással kapcsolatban felmerült költségek között, a bevételeivel szemben elszámolja, akár költségként, akár beruházási kiadásként?  2,/Amennyiben a magánszemély egy szerződés keretében  ingyenesen vagy ellenérték fejében  az egyéni vállalkozás használatába adja a lakás egy részét, az e részre jutó felújítási költséget  elszámolhatja –e az egyéni vállalkozó a bevételeivel szemben , akár ktgként, akár idegen ingatlanon végzett felújításként? (A szja tvben idegen ingatlanon végzett beruházással kapcsolatos amortizációs kulcsot ( 6%) csak a kizárólag üzemi célú eszközöknél találok !) Van-e lehetősége egyáltalán ebben az esetben az egyéni vállalkozó félnek valamilyen felújítási költség érvényesítésére? 

3,/ Esetleg megoldás lehet-e az, hogy bérbe adja a saját vállalkozásának a helyiségeket és a felújítási költségek arányos részét továbbszámlázza megállapodás alapján a vállalkozásának?

Nagyon szépen köszönöm előre is a segítséget! 
circa
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

lakás felujítási költég

HozzászólásSzerző: adotanacs » pén. márc. 07, 2008 5:41 pm

Szia! Saját magának az egyéni vállalkozó nem adhatja bérbe az ingatlant. Idegen ingatlanon végzett beruházás akkor jöhet szóba, ha a bérleményen olyan beruházás valósul meg, melynek eredményeként létrejövő tárgyi eszköz a vállalkozás tulajdonába kerül, tehát ez sem igaz, mivel nem lehet bérlemény. Esetleg megoldásként szóba jöhet a számla alapján történő költségelszámolás. Ebben az esetben azonban valóban a raktár és iroda kialakításáról külön  részletes számlát kellene kérni, semmiképpen sem a területarányos megosztás a jó megoldás. A raktárt telephelyként is bejelenteném.   Arra is figyelni kell, hogy miután lakóingatlanról van szó, ÁFÁ-t nem lehet levonásba helyezni. Üdv. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

lakás felujítási költég

HozzászólásSzerző: ecoplussz » pén. márc. 07, 2008 6:13 pm

Sziasztok!

Aninak igaza van a bérbeadással és az idegen ingatlanon végzett beruházással kapcsolatban.

Én a felújítás költségként való elszámolását meggondolnám, mert az SZJA tv. 11. melléklete csak a kizárólag üzleti célt szolgáló eszközök esetében engedi meg a karbantartásra és felújításra fordított kiadások elszámolását. Mivel, ha jól értem ott is fognak lakni és az irodát, ill. raktárat műszakilag nem választják le a lakásról, ezért csak a 11. melléklet 12. pontja szerinti arányosan megosztott működési költségek elszámolása jön szóba.

Én nem kockáztatnám a felújítás elszámolását így, mivel az adott ingatlan nem is lesz a vállalkozásom eszköze, nem számolhatok el amortizációt, még korlátozottan sem, mint a nem kizárólagosan vállalkozási célra használt gép, berendezés után. Akkor meg min is végzem a felújítást? a saját lakásomon. A másik oldala ennek az, hogy elszámolom egyik oldalon a költségeket, ugyanakkor a másik oldalon értéknövelést hajtok végre és ez még a független magánszemélytől bérelt ingatlan esetében is jövedelemnek számít, ezért szokták úgy kötni a bérleti szerződéseket, hogy a kiköltözéskor a vállalkozó eredeti állapotában köteles az ingatlant visszaadni. Vagyis a végzett korszerűsítéseket visszacsinálni, a bépített dolgokat kiszerelni stb.

Azt hiszem maradnék a működési költségek elszámolásánál. Lehet, hogy túl "nyuszi" vagyok, de szerintem itt nagyon kilóg a lóláb, egy esetleges ellenőrzésnél nem hiszem. hogy átmenne.

Üdv.eco

ecoplussz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

lakás felujítási költég

HozzászólásSzerző: circa » pén. márc. 07, 2008 6:25 pm

szia!

nagyon szépen köszönöm a választ. sajnos nem vagyok képben az egyéni vállalkozók könyvelésével...

azt írod, hogy szóba jöhet a SZÁMLA ALAPJÁN TÖRTÉNŐ KÖLTSÉGELSZÁMOLÁS....ez azt jelenti, hogy a két helyiség festéséről, parkettázásáról, villanyszereléséről  az egyéni vállalkozás nevére kéri a számlát...( bejelenti telephelynek a lakást, bár gondolom ez lesz a székehlye az egyéni vállalkozásnak, ha oda költöznek), beteszi a könyvelésébe, mint KÖLTSÉG?! , de az áfáját nem igényli vissza ( egyébként havi áfa bevalló).Így "védhető" a költségelszámolás? a helyiségekre eső felujítási költség 2-300 ezer forint is lehet ......

Üdv és köszönet: Erzsi

circa
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

lakás felujítási költég

HozzászólásSzerző: adotanacs » pén. márc. 07, 2008 6:38 pm

Azért írtam hogy ha a raktárt telephelynek bejelentik, akkor el tudom képzelni hogy külön számla alapján a költségeket elszámolják. Nekem ügyvéd  ügyfelem alakitott ki a lakáson  irodát, ajtót,ablakot cserélt stb. ,  ÁFA ellenőrzésen is voltam ezzel kapcsolatban, költségnek  elfogadták./ÁFÁt nem ig.vissza erre/  Üdv. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

lakás felujítási költég

HozzászólásSzerző: circa » pén. márc. 07, 2008 6:40 pm

sziasztok

sajnos itt nem nyusziságról van szó, hanem kemény bírságokról, amiknek mértéke talán több is , mintha "benyelik" a saját zsebből történő felujítást.a borzasztó az egészben az , hogy valóban azért költöznek, mert nem fér el a sok könyv, és otthon szeretnének dolgozni, nem bérelni egy helységet valahol...

a teljesség kedvéért segítenétek abban is, hogy hogyan alakulna a helyzet, ha egy BT-RŐL VAGY KFT-RŐL VOLNA SZÓ? Sok tekintetben lsd. fenti. nehezebb egy egyéni vállalkozónak költséget érvényesíteni...vagy ebben az esetben mindegy volna?

köszönöm!

Erzsi

circa
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

lakás felujítási költég

HozzászólásSzerző: circa » pén. márc. 07, 2008 6:43 pm

Kedves Ani!

a telephely bejelentés esetében a kialakítást azonnal költségként számolnák el? mindegy , hogy benn elaknka és mindegy, hogy mennyi az a költség? ( egyébiránt 10 M ftos forgalmat bonyolít kb. egy évebn ez az egyéni vállalkozás...

üdv

Erzsi

circa
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

lakás felujítási költég

HozzászólásSzerző: adotanacs » pén. márc. 07, 2008 6:44 pm

ÁFÁT semmiképpen nem lehet visszaigényelni. Arra azért ügyelni kell, hogy mit számolok el költségként. Mondjuk egy raktár parkettázását nem fogadnám el. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

lakás felujítási költég

HozzászólásSzerző: gyorkosolga » pén. márc. 07, 2008 6:48 pm

.

gyorkosolga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

lakás felujítási költég

HozzászólásSzerző: adotanacs » pén. márc. 07, 2008 7:03 pm

Olga ilyen alapon senki nem vállalkozna, ha már induláskor a megszünésre gondolnának. Ne haragudj rám, de azzal kapcsolatban amit írtál egy mese jutott eszembe a káposztáskőről. Tudod, amikor még meg sem született a gyermek és már siratták a szülők,  hogy mi lesz ha lemegy a pincébe és ráesik a káposztáskő. Tudom hogy komoly dolgok ezek, mégegyszer kérlek ne haragudj rám, de én nem tudok megjavulni. Bocs, ird meg  hogy nem haragszol. Üdv. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 85 vendég

cron