Adófórum

Adózási és számviteli információk

Átalányadó, kivét (EV nappalis diák)

Egyéni vállalkozók

Átalányadó, kivét (EV nappalis diák)

HozzászólásSzerző: zsmbr » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A következők a paramétereim: nappalis diákság melletti kieg egyéni vállalkozó, 850 ezer bevétel, 390 ezer elszámolható költség, és 60 ezer forint igénybe vehető tandíj utáni adókedvezmény. Ebből szeretném kihozni a 2007-es SZJA-bevallásban, amit lehet. Két konkrét kérdésem van:

1. kérdés: adózhatok-e átalányadó szerint, ha csak most ikszelem be, vagy ezt előre jeleznem kellett volna a tavalyi bevallásban? Ha igen, adózhatok, akkor csak átalányadó || tételes eho (1950/hó) van? És tudom érvényesíteni az adókedvezményt?

2. kérdés: ha nem adózhatok átalányadó szerint, akkor osztalékalap után 35% || 14% eho, és még az adókedvezményt sem tudom érvényesíteni, ezt jól látom?

Ebben az esetben van értelme késedelmesen kivétet bevallani decemberre (ezt, ha jól értem, január 12-ig kellett volna), hogy legalább az adókedvezményt legyen miből érvényesíteni? Azaz, lehet-e egyáltalán késedelmesen kivétet kivenni technikailag, számíthatok-e bírságra, és van-e értelme egyáltalán, vagy az így az adókedvezmény révén megtakarított pénzt egyből el is viszik a kivétre eső járulékok?

3. Kivét vagy osztalék után kell különadót fizetni?

 

Előre is nagyon köszönöm mindenkinek, aki 15-én veszi a fáradságot...

zsombor 

zsmbr
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Átalányadó, kivét (EV nappalis diák)

HozzászólásSzerző: M.Éva » pén. feb. 15, 2008 7:30 am

Nyugdíjas is vagy, hogy ebben a kérdésben kieg.-es EV-nak paraméterezed magad?
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Átalányadó, kivét (EV nappalis diák)

HozzászólásSzerző: mifer2 » pén. feb. 15, 2008 8:14 am

Hát Zsombor tényleg nem az utolsó napon kellett volna ezt megkérdezned és engedelmeddel hozzá tenném, hogy évközben már kellett volna egy könyvelő tanácsadását igénybe venni - ez nem kidobott pénz!.

Először is hogy lehetsz nappalis diák és kieg. tev. ev (vagyis nyugdíjas - lehet hogy inkább téves meghatározás ez nálad).  Átalányadósnak a az előző évi bevallásban kellett volna nyilatkozni ill. a bejelentkézéskor választani. Milyen vállalkozási formát választottál egyáltalán?  Átalányadós formára az szja tv.korlátokat határoz meg. Szerintem marad a vállalkozói jöv. szerinti adózás nálad. Ha kivétet szerettél volna elszámolni, akkor annak a bevallási hat. ideje jan. 12-e volt, ez már csak késett bevallásként mehetne el, és mulasztási bírság a vonzata. (ami az art. szerint 200 eFt)

A különadó alapja az egyéni vállalkozásból származó jövedelem (bevét-költségek) ezt a különadó tv-ben kell megnézni, itt viszont veszteséget nem veheted figyelembe. 

mifer2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:10 am

Átalányadó, kivét (EV nappalis diák)

HozzászólásSzerző: zsmbr » pén. feb. 15, 2008 9:59 am

Kedves M.Éva,

nem, valóban nem vagyok kieges, csak óvatlanul használom a fogalmakat -- úgy értettem, nem főállású. Nem vagyok könyvelő, nincs számviteli végzettségem (csak évente egyszer küzdök meg ezzel a szörnnyel, amit adórendszerrel hívunk), így talán megbocsátható. 

 

Kedves mifer2,

a tanulságok levonásán én is túl vagyok... :) Nem főállású egyéni v. vagyok több éve, évről évre osztalékot szoktam fizetni, kivét nélkül, osztalékalap után, de a főiskolám idén adókedvezmény-igazolást postázott számla helyett, amit tegnap sikerült észrevenni, amikor kibontottam, és ez némiképp megborítja a költségoldalt. 400 ezer forint után már nem fizetek jó szájízzel 35+14+4 százalékot, emiatt teszek fel egyáltalán ilyen kérdéseket, hogy átalányadó vagy bírságot bevállalva kivét. Köszönöm a választ!

És külön nagyon köszönöm a különadóra vonatkozót, ezt ennyire egyszerűen és egyértelműen leírva még sehol olvastam. 

 

Zsombor 

zsmbr
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Átalányadó, kivét (EV nappalis diák)

HozzászólásSzerző: mifer2 » pén. feb. 15, 2008 10:11 am

Bocs Zsombor, nem kioktatni vagy megbántani akartalak. Remélem azért minden kérdésedre kaptál választ, ha mégis van hiányérzedet, nyugodtan kérdezz amennyiben még bizonytalan vagy valamelyik kérdésköröddel kapcsolatban.
mifer2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:10 am

Átalányadó, kivét (EV nappalis diák)

HozzászólásSzerző: M.Éva » pén. feb. 15, 2008 10:19 am

Szia Zsombor!Nem szemrehányás volt a kérdésem, de így ismeretlenül lehettél volna olyan rokkantnyugdíjas, aki éppen továbbtanul (mert olyan jellegű a rokkantsága),és másképpen adózna!Erre irányult a kérdésem.Bocs,ha félreértetted!Üdv:Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Átalányadó, kivét (EV nappalis diák)

HozzászólásSzerző: zsmbr » pén. feb. 15, 2008 10:23 am

mifer2,

látom, ebben a fórumban a kioktatásnak tűnéstől valamiért nagy a félelem :)

Engem nyugodtan ki lehet, évről évre azt gondolom, hogy két tandíjszámla, egy újság- és egy mobilelőfizetés mellett képes vagyok egyedül is kitölteni egy adóbevallást, és előre sejteni, milyen összeg lesz a végeredmény. Évről évre csalódnom kell, de most a felhasználható számla helyetti használhatatlan adókedvezménnyel különösen vidám a helyzet.

Attól tartok, ennyi volt a kérdés -- zseniális meglátásokat persze, amik kicsit visszább húznak ebből az 51 százalékos adókulcsból, örömmel fogadok.

Zsombor

 

 

zsmbr
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Átalányadó, kivét (EV nappalis diák)

HozzászólásSzerző: zsmbr » pén. feb. 15, 2008 10:25 am

M. Éva,

nem vettem szemrehányásnak, jaj, nagyon udvarias az élet ebben a fórumban :) 

zsmbr
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Átalányadó, kivét (EV nappalis diák)

HozzászólásSzerző: mifer2 » pén. feb. 15, 2008 10:32 am

Én úgy gondolom, hogy nagyon diplomatikusankell kezelni a kérdést és válaszokat, mert volt már olyanra precedens, hogy a laikus kérdezőnek adott válaszra - véleményem szerint szakmabeli - reagált, hogy kioktató válasz kapott a kérdésfeltevő, és nem a kérdező reagált rá, hogy bántó lett volna számára. Ezek a pontosítások is, mint jelen esetben, csak azért történnek, hogy a válasz még pontosabb és kielégítőbb legyen. Természetesen üdvözítőnek találom az ilyen hozzáállást, mint a Zsomboré.

 

mifer2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:10 am

Átalányadó, kivét (EV nappalis diák)

HozzászólásSzerző: zsmbr » pén. feb. 15, 2008 11:29 am

Tárgytalan, megértettem. 

 

Attól tartok, megint elszállt egy kérdésem.

Szóval volna egy technikai, a 0753-17-en a 6-7. sorba mit kell írni aránynak, ha végig vállalkozó voltam, azaz a naptári és a vállalkozóként töltött napok száma egyezik? 1-et írtam, de ez torz számokat szül, a napok számát viszont nem tudom beírni.

Zsombor

zsmbr
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 125 vendég

cron