Adófórum

Adózási és számviteli információk

Teljesítés dátuma -folyamatos szolgáltatás

ÁFA

Teljesítés dátuma -folyamatos szolgáltatás

HozzászólásSzerző: andreano » csüt. feb. 14, 2008 7:31 am

Sziasztok!

Gyűjtőszámla esetében olvastam a válaszokból, hogy akkor tekinthető annak, ha vannak közben fizetések és egy számla készül a hó végén. Ezt hol találom leírva?                                                                                     

 Van valami irásos anyagotok arról, amiben a fizetést tekintve tesz különbséget a határozott idejü elszámolás és a gyűjtő számla között?

Amennyiben a 2008.01.01. előtt kelt szerződésekben úgy rendelkeztünk, hogy az elszámolás havonta történik és a fiz.hi. a hónapot követő 10-e, akkor ez egyértelműen határozott idejü elszámolásnak tekintendó 2008-ban is, és a fiz.hi=teljesités? Bármilyen termékértékesités és bármilyen szolgáltatás esetében? Akkor is ha terméket veszek tőle és van olyan hónap, amikor 5-ször, van olyan amikor 12-szer szállít, de előfordult már az is, hogy csak 1-szer szállított, de tartottuk magunkat a havi egyszeri elszámoláshoz és a hónapot követő 10-ig fizettünk. Tehát ez nem lehet gyűjtőszámla, aminek a telj.hi-je a hónap utolsó napja?

Mi voltunk egy előadáson, ahol a gyűjtőszámlát nem fogadták be az egyik hallgatónak, mert a tel=fiz.hi-vel, és az előadó egyértelműen azt válaszolta, hogy jogosan itélte meg a vevő, mert tel.=elszámolás utolsó napja. A fizetés szóba sem került. 

 

 

andreano
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Teljesítés dátuma -folyamatos szolgáltatás

HozzászólásSzerző: simke » csüt. feb. 14, 2008 7:57 am

Szia Andreano!

A gyűjtő számláról az áfa trv. 164 § (1) b.) ponjában olvashatsz. Én úgy értelmezem, bár már engem is néha összezavar a sok info innen-onnan, hogy a gyűjtőszámlának bele kell férnie a számlakibocsátó általi adófizetési kötelezettségének az időszakába. Tehát, ha valaki havi áfás, akkor le kell számláznia, és a teljesítési időnek meg kell egyezni az időszak utolsó napjával, hogy még beleférjen az áfa bevallásába, tudjon utánna fizetni adót.

Az időszakos elszámolásokról az 58 §-ban olvashatsz. Az hogy milyen termékértékesítés vagy szolgáltatás tartozik ide, az nincs meghatározva. Tehát bármi. Ez általában állandósult, folyamatos szerződéshez kötött irásos megállapodások. Persze a gyűjtőszámlához is kell kapcsolni valamilyen irásos dolgot. De ott véleményem szerint nem folyamatos dologról szól a számla tartalma, hanem esetenkéntiek a vásárlások.

Üdv Etus 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Teljesítés dátuma -folyamatos szolgáltatás

HozzászólásSzerző: andreano » csüt. feb. 14, 2008 8:51 am

Szia Etus!

A válaszoddal teljesen egyetértek. Én is úgy gondolom, hogy minenképpen bele kell férnie az adófizetési időszakba. És mit gondolsz arról, hogy ha több szállítás történt egy hónapban (de ez nem minden napos), de a hónap utolsó végén számlázok, a hónap utolsó napjának teljesitési dátumával, de hónap közben nem történt meg a szállítások alapján az áru ellenértékének megtéritése, akkor ez nem gyűjtő számla?

Pont a Te korábbi válaszodban láttam, hogy azt irod, "gyűjtő számla, amikor vannak közben fizetések és egy számla készül a végén".  Ezt a szabályt sehol nem látom, hogy a gyűjtőszámla esetében hónap közben pénzügyi teljesitésnek történnie kell.Mert, ha ez igy van, akkor egyértelmüvé válik előttem az is, hogy ez alapján is megkülönböztethető, hogy gyűjtőszámla vagy határozott idejü elszámolás.

 

andreano
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Teljesítés dátuma -folyamatos szolgáltatás

HozzászólásSzerző: andreano » csüt. feb. 14, 2008 8:54 am

 

Bocsánat, már megint elfelejtettem elköszönni és a válaszaidat  köszönöm.

Üdvözlettel: Andreano

andreano
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Teljesítés dátuma -folyamatos szolgáltatás

HozzászólásSzerző: simke » csüt. feb. 14, 2008 9:09 am

Szia!.

Törvényi hivatkozást nem találok erre, csak a jegyzeteimben szerepel igy: Gyűjtő számla = van fizetés közben. Időszakos elszámolás (nem egyenlő gyűjtőszámlával) nincs fizetés közben. Üdv

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Teljesítés dátuma -folyamatos szolgáltatás

HozzászólásSzerző: Cininéni » csüt. feb. 14, 2008 5:54 pm

Szeretnék csatlakozni a hozzászólásotokhoz, mert el vagyok keveredve:

egyéni vállalkozó esetén, aki eleve akkor fizet áfát és akkor von leg amikor neki is fizettek és ő is fizetett / tehát azon hónapra/ akkor mi volt a helyzet eddig és mi most a következőkre vonatkozóan:

számítógép karbantartást végez, havi fix összeggel havi rendszereséggel, ez átalánydijas karbantartás.

Fizikailag 02.10.-én teljesiti, a számlát is ekkor állitja ki, és

eddig /2008 előtt/ , fizetési határidő mondjuk 8 nap.

Helyenes állította ki a szlát ebben az esetben még 2008 előtt ha teljd ideje:02.10,szla. kelte:02,10,fizetési határidő:02.18????

Ugyanez esetre csak mondjuk 01.30 án teljesitett fizikailag, akkor pedig helyes volt-e hogy teljesités ideje:01.30,kelte:01.30,fizetési határidő:02.08?

Tudom, hogy a fentiek már nem jók 2008 januártól, tehát akkor a teljesités idejének meg kell egyeznie a fizetési határidővel.

Mi van viszont, ha januárban már kiállitottak olyan számlát is, melyen teljesités ideje: 02.10, kelte: 02,10, fiz.hatidő:02.15?

Ez azért érdekel, mivel itt hónapon belül vagyunk, nem csúszott át következő hónapra.

 

Cininéni
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Teljesítés dátuma -folyamatos szolgáltatás

HozzászólásSzerző: simke » pén. feb. 15, 2008 5:10 am

Szia Cininéni!

Nem csodálkozom, hogy meg vagy keveredve, hisz mindanyiunkra jellemző ez. Amennyiben ezekre a szolgáltatásokra irásos szerződés van: 2008 előtt jól állítottad ki a számlát, de ez évben véleményem szerint nem. Mondjuk úgy: mindegy, hogy mikor teljesít mert úgysem az a dátum fog szerepelni a szerződésen. Ha 01. 30-án teljesít és a fiz. hat.idő: 02.08, akkor ha alkalmazkodbs a trv-i előírásokhoz, a telj. időt is 02.08-ára kell kitölteni. A rosszul kiállított számlát módosítani kell. Üdv Etus

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Teljesítés dátuma -folyamatos szolgáltatás

HozzászólásSzerző: TBE » vas. feb. 17, 2008 11:47 am

Sziasztok!

Egyszerűen csak árubeszerzés számlák, de ugyanattól a szállítótól hetente többször is, az áruk mellett a szállítási költség van még feltüntetve. Minden alkalommal tételesen kiszámlázva, 30 napos fizetési határidővel.

Teljesítés 01.21.

Számla kelte: 01.24.

Fiz. határidő: 02.21.

Számla kiegyenlítése: 02.20.

A KFT. aki a számlát befogadta havi áfa bevallást nyújt be. A 2008. januári vagy februári időszakban igényelhető vissza ezen beszerzés áfája? A partnerek közötti megállapodásban csak a folyamatos értékesítés biztosítása és a 30 napos fizetési megállapodás szerepel. Ez egy megítélés alá eshet a folyamatos szolgáltatásokkal?

Köszönettel: Tariné 

TBE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Teljesítés dátuma -folyamatos szolgáltatás

HozzászólásSzerző: replia » hétf. feb. 18, 2008 1:28 pm

Sziasztok!

Azt hiszem, a biztos fogódzókat is kezdjük elveszíteni.....hogy még egy csavart tegyek bele. Evás vállalkozással kapcsolatban akkor mivel az adómegállapítási időszak egy-egy negyedév, szerintetek csak akkor állíthat ki gyűjtőszámlát, ha ezt negyedévente teszi? Vagyis ha könyvelési szolgáltatást számláz ki havonta, akkor az határozott időre szóló elszámolás és akkor teljesítés=fiz.határidő?

Kiadhatnának már egy tájékoztatót erről....lassan itt az ideje...

Köszi! 

replia
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Teljesítés dátuma -folyamatos szolgáltatás

HozzászólásSzerző: perfekt_saldo » csüt. feb. 21, 2008 8:01 am

Sziasztok!

Köszönöm mindenkinek a válaszokat!

Azért nem zártam még le a kérdést, mert várom, hátha valaki megdönthetetlen érvet tud hozni az értelmezése mellett. Én úgy értelmezem (mint a fórumon legtöbben), hogy ilyen esetekben a telj.dátuma=a fiz.határidővel, és ezt mondtam a vállalkozóimnak is. Volt olyan, akinél az üzleti partner levélben is kifejezetten kérte, hogy így számlázzon, ilyen pl. a Posta. A másik vállalkozómnál pedig visszadobták a számlát, hogy így nem tudják befogadni (rendszerkarbantartást végez fix díjért, havi elszámolással), állítsa ki úgy, hogy a hónap utolsó napja a teljesítés dátuma, mert különben nem fizetnek (milliós összegről van szó). Ja és ez is egy nagy állami cég (még).

Az Apeh-ot hiába kérdezem, válaszaik (ha vannak) nem túl meggyőzőek. Ezért úgy döntöttem minden ilyen jellegű tevékenységet folytató vállalkozómnál megkérem az állásfoglalást. Ahogy írásba adják, hogy mi lenne a helyes értelmezés szerintük, úgy fogok eljárni, így nem tudnak büntetni azért, ha netán pár év múlva mégis máshogy értelmeznék a dolgokat.

Üdv: Csilla

perfekt_saldo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

ElőzőKövetkező

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron