Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bejövő deviza-számla árfolyamának meghatározása

Számlázás

Bejövő deviza-számla árfolyamának meghatározása

HozzászólásSzerző: Őstatu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Mostanáig mind a bejövő, mind a kimenő számlán, mind könyveléskor MNB-árfolyamot alkalmaztunk. Az új áfa-törvény előírásai szerint 2008.01.01-től alapszabály szerinti banki eladási árfolyamon számlázunk (mivel MNB-t nem választottunk) , és a számla így is kerül a könyvekbe. De mi lesz a bejövő belföldi és külföldi devizaszámlábal? Bank eladási árfolyama kell?

Ha továbbgondolom, egy belföldi szállító kiállít egy deviza számlát, és az áfa összegét az ő eladásiján tünteti fel. Ez az összeg hogy kerül a könyveinkbe? Gondolom a cél az, hogy az áfa analitikába pontosan annyi kerüljön, és annyit vonjunk le, mint amennyi a számlán szerepel.

Kösz, Őstatu
 

Őstatu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Bejövő deviza-számla árfolyamának meghatározása

HozzászólásSzerző: validitas » kedd jan. 22, 2008 4:24 pm

Szia!

A kérdés az, hogy mi van a számviteli politikátokban. Ugyanis az egy dolog, hogy az Áfa-tv. előírásai szerint milyen árfolyamot használtok a számla Áfa-tartalmának meghatározásához, de a számviteli tv., illetve a számviteli politikátok árfolyammal kapcsolatos előírása/választása a mérvadó.

Ha a számviteli politikában MNB árfolyam szerepel, akkor azon kell a könyvelésben, mérlegben is szerepelnie Ezért volt célszerű a nyilatkozatot úgy megtenni (vagy nem tenni), hogy a számviteli politikával azonos módon történjék a forintosítás.

A belföldi szállító által áthárított áfa összege az őáltal forintban megadottként szerepel az áfa-analítikában.

Az áfa-analítika szerinti és a főkönyvi könyvelés szerinti áfa összege között lesz egy árfolyam különbözet. 

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Bejövő deviza-számla árfolyamának meghatározása

HozzászólásSzerző: Őstatu » kedd jan. 22, 2008 4:45 pm

Átnyálaztam a szpolitikát, de erre vonatkozóan nem találtam benne, ami kifejezeten megmondja, hogy melyik devizaárfolyam. Ezért gondoltam arra, hogy tudunk váltani.

Ha feltessszük, hogy a bankit alkalmazzuk, akkor a bejövő számlán deviza vételit kell számolni? Így kell?

Nem teljesen értem: ha a bföldi 5.000 EUR + 1.000 EUR áfát, felírja, h. 256-os árfolyamon ez 256 ezer, akkor én a nettó is 256-os árfolyamon tudom csak rögzíteni, hogy az áfám pont 256.000 Ft legyen. Ez pedig ellentmond az előzőnek. Megoldás esetleg az, hogy az áfát fix 256e-re beállítom, a bruttó valós összege miatt a nettó nem valós, és ezt a főkönyvi modulban korrigálom?

Őstatu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Bejövő deviza-számla árfolyamának meghatározása

HozzászólásSzerző: validitas » kedd jan. 22, 2008 8:23 pm

Szia!

Azért a számvit.politikában ennek illene benne lennie. Eddig mit használtál? Bankit?

Bejövő számlánál deviza eladásit kell használni. Nem tudom, hogy működik a programod, meg belföldinél hogy könyveled? Azon az árfolyamon, amit ő megad? Ft-ban fizeted v. devizában? Miindenesetre korrigálni kell a nettót is, meg a bruttót is az általad használt árfolyamon számított összegre, mert a kötelezettséget (ami burttó) azon kell kimutatnod, no meg a költséget v. beszerzést, amiről a számla szól, azt is.

 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Bejövő deviza-számla árfolyamának meghatározása

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd jan. 22, 2008 8:29 pm

Szia!

Ha nincs rögzítve, az azért érdekes, ha tavaly is volt devizás tételetek, mert könyvelni, akkor is a számviteli politikában szereplő árfolyamon kellett.

A számviteli poltikában rendelkezni kell(ett) a devizás tételek használatos árfolyamáról, az évvégi értékeléshez is szükséges. (devizában fennálló tartozás, követelés, deviza bankszámlák, stb.) Ha nem rendelkeztetek, akkor visszamenőleg olyanról rendelkezzetek, amit használtatok is, január 1-től pedig amit használni/alkalmazni akartok.

Böbével egyetértve, tényleg többen azon a véleményen voltunk, hogy jobb az MNB-t választani, s a számviteli politikában is - legalább is az árfolyam különbözetek számolgatása miatt.  Nekem 2008-ig az egyik számlánkat vezető bankunk középárfolyama volt a devizás tételek Ft-ra számításos árfolyama, de a 08TAFA-T-n az MNB-t választottuk és a számviteli politikát is 2008.01.01-től erre változtattuk. 

Év kezdettől a számviteli poltikát ti is módosíthatjátok, de az a helyzet, hogy ha most abban valamely (megfelelő) pénzintézet eladási árfolyamát használjátok a számlák kibocsátásakor (könyvelésben és ÁFA Ft összeg feltüntetésénél is), a bejövő számládban szereplő devizás számla Ft-ban feltüntetett ÁFA összege, valószínűleg egy másik banknak az eladási árfolyamán, vagy MNB árfolyamon számítottan lesz feltüntetve.

A főkönyvi modulban, program!!, olyan tudna neked segíteni, aki ugyanolyan programmal dolgozik.  

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Bejövő deviza-számla árfolyamának meghatározása

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd jan. 22, 2008 9:24 pm

Sziasztok!

Ha eddig az MNB árfolyamot alkalmaztad - akkor írd bele a számviteli politikádba - így alátámasztod a könyvelésed is visszamenőlegesen. Az idei tételeket lehet módosítani, mert az MNB árfolyam bejelentését is meghosszabbította az APEH -ha gondolod.

Tájékoztató a 08TAFA-E és 08TAFA-T jelű áfanyilatkozatok módosításáról, pótlásáról
2008.01.15.

Az általános forgalmi adókötelezettségre vonatkozó nyilatkozat megváltoztatását a megelőző adóév utolsó napjáig – a 2008. évre esedékes változtatást már az új áfa-törvény rendelkezéseinek figyelembevételével – kellett bejelenteni az állami adóhatósághoz.

Az új áfa-törvény által lehetővé tett adózási módokkal kapcsolatos választási jogot gyakorló adózókat szintén bejelentési kötelezettség terheli. A választás ebben az esetben is a 2008. január 1-jétől kezdődő időszakra vonatkozik, de már az új áfa-törvény kihirdetésétől (2007. november 16-tól) be lehetett jelenteni az adóhatóság részére.

A 2008. január 1-jétől kezdődő időszakra vonatkozó áfa-nyilatkozat bejelentésére 2007. december 31-éig az egyéni vállalkozók, továbbá az áfa hatálya alá tartozó vagy adószám kiváltására kötelezett magánszemélyek részére a 08TAFA-E jelzésű, míg a jogi személyek, jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb társaságok és szervezetek, külföldi vállalkozások, valamint tulajdonostársak közössége részére a 08TAFA-T jelzésű áfa-nyilatkozatok szolgáltak.

2008. január 1-jétől már csak a 08T101, 08T101E, 08T201 és 08T201T jelű bejelentő és változásbejelentő lapok felhasználásával lehetett volna pl. az áfa-alanyiság speciális okára, az áfa-fizetési kötelezettség megállapításának módjára, az áfa-mentességre, az áfa-fizetési kötelezettség más tagállam(ok)ban történő teljesítésére vonatkozóan nyilatkozni, illetőleg az adózás rendjéről szóló törvény 22. § (5) és (6) bekezdésére és az új áfa-törvény 80. § (2) bekezdés b) pontjára tekintettel bejelentést tenni.

Mivel a 08TAFA-E és 08TAFA-T áfa-nyilatkozatok még 2008. január 1-je és 15-e közötti időszakban is elérhetőek voltak az APEH internetes honlapján (www.apeh.hu), az adóhatóság 2008. március 31-ig nem kifogásolja, ha az adózók az esetlegesen elmulasztott bejelentésüket már az új nyomtatvány (elektronikus űrlap) felhasználásával pótolják, illetőleg a korábban teljesített bejelentésüket ugyancsak az új nyomtatványon korrigálják.

Azok az adózók, akik korábbi választásuk szerinti adózási módon nem kívánnak változtatni, nem kötelesek a nyomtatványt (elektronikus űrlapot) kitölteni és benyújtani.

Pénzügyminisztérium – Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 23 vendég

cron