Szia!
Egyéni vállalkozóról van szó? Mert ott nem tagi kölcsön van, hanem vállalkozói tőkebetét. Ha vállalkozás (bt, vagy kft), akkor tudok megoldást.
Üdv: Böbe
Jaj,elnézést h ilyen pontatlan vagyok.KFT-ről lenne szó.Köszi a válaszod előre is. Viki
Szia Viki!
A tagi kölcsön összegével jegyzett tőkét emel. A nem pénzbeli hozzájárulás bármilyen vagyoni értékkel rendelkező dolog, szellemi alkotáshoz fűződő vagy egyéb vagyoni értékű jog - ideértve az adós által elismert vagy jogerős bírósági határozaton alapuló követelést is - lehet. A tag munkavégzésre vagy más személyes közreműködésre, illetve szolgáltatás nyújtására irányuló kötelezettségvállalását nem pénzbeli hozzájárulásként figyelembe venni nem lehet. Ekkor könyvetlési tétel:
T36 (egyéb köv.) - K358 (jegyzett, be nem fiz.tőke) Cégbejegyzést követően: T358 - K411, és
a tagi kölcsön és az egyéb követelés összegét kompenzálja: T36-K479.
Gondolom, miután tagi kölcsön van benn, nyilván veszteséges volt, negatí eredménytartaléka van.Ezért, picit később úgy dönt, hogy a jegyzett tőkét a veszteség rendezésére leszállítja, (a törv.minimum alá nem mehet persze), ennek előnye, hogy nem kell kétszer közzétenni, meghirdetni. A tőkeleszállítás könyvelése cégbírósági bejegyzés után:
T411 - K413.
Így tagi kölcsön nincs, korábbi veszteség eltűnt, vagy a tagi kölcs.összegével csökkent, adót senki nem fizet.
Szerintem beszéld meg egy ügyvéddel, de szerintem nincs akadálya.
Üdv: Böbe
Szia Böbe!
Sajnos nem tudok pontos helyet, de az az információm(biztos, hogy valamilyen szaklap volt,vagy inkább továbbképzés) hogy a tagi kölcsön elengedéssel közvetlenül nem lehet jegyzett tőkét emelni.
A menetet így írták le:
A kölcsönt elengedi a tulajdonos, ez bekerül az eredménytartalékba, majd ezzel emeli a tőkét.
Klári
Szia!
Én már láttam ilyen bank általi tagi kölcsön kiváltását. Arról szól, hogy a kft. köt egy hitelszerződést a bankkal. Ez egy ügylet.
Ugyanakkor a magánszemély köt egy betéti szerződést a bankkal, befizeti a pénzt, ugyanakkor ez a kft-nek nyújtott hitel fedezete. Általában ilyenkor a társaság által fizetett kamat egyedi elbírálás alatt van, mer ilyenkor a betéi és a hitelkamat különbözetével számol a bank. Ezt szerintem nagyobb összegnél szokták alkalmazni, ahol már jobb az alkupozíció. Ha a vállalkozó már egy új cég alapításakor tudja, hogy a társaság majd a 'semmiből sokat költ' így szokta kezdeni.
Üdv: Móni
Szia Klári!
Ez valóban így is volt korábban, de a Gt. 2006.július 1-től hatályos módosítása miatt a 13.§ (2) bekezdése megengedi nem csak a részvénytársaságokra a követelés nem pénzbeli hozzájárulásként való figyelembevételét. Természetesen azzal a korlátozással, amit írtam, hogy mely követelést nem lehet. De a tagi kölcsön nem ilyen. Úgyhogy minden további nélkül lehetséges, amit írtam.
Régi Gt.124.§ (3) és 208.§ (2) szerint csak a részvénytársaságnál volt lehetőség, mostmár valamennyi gazdasági társaságnál él ez a lehetőség.
Üdv: Böbe
Szia Viki!
Jól gondolom hogy a v@gyonosodási elkerüléséhez szeretnéd a tagi kölcsönt eltüntetni? Meglátásom szerint a tagi kölcsön meglétét amúgy is a 0729 bevallásban keresgélik majd mert ott kiemelten kell bevallani a tagi kölcsönt. Ha jól gondolom, akkor egyszerűen magánszemély által nyújtott kölcsönként kell betenni (pl tag visszakapja és a rokona beteszi) és akkor a tagi kölcsön rovatokat szépen nullázod is a bevallásban :)
Másrészt a mértékét is érdemes minimálisra csökkenteni, azaz év vége előtt a pénztárból visszafizetni amit lehet, legfeljebb év elején visszateszitek. így a bevallásokban, kimutatásokban nem lesz akkora súlya a meglévő kölcsönöknek.
Remélem erre gondoltál, Watson
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég