Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kp.számla - csak magánszemélyeknek adható!

Számlázás

Kp.számla - csak magánszemélyeknek adható!

HozzászólásSzerző: kohnmari » csüt. jan. 03, 2008 2:08 pm

Szia Ani!

A hírlevél nem is volt fenn a honlapon, hanem a kapott prémium hírlevélben szereplő címből lehetett megnyitni. Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kp.számla - csak magánszemélyeknek adható!

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. jan. 03, 2008 2:15 pm

Bocs igazad van, egy kolleganőmnek akartam ajánlani olvasásra, Ő nem kapott hírlevelet, a honlapon meg nem találtuk. Ani 
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kp.számla - csak magánszemélyeknek adható!

HozzászólásSzerző: kukoca » pén. jan. 04, 2008 8:46 am

Sziasztok!

Az adónavigátor hírlevélről van szó?

kukoca
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kp.számla - csak magánszemélyeknek adható!

HozzászólásSzerző: kohnmari » pén. jan. 04, 2008 9:12 am

Igen, az adónavigátor hírlevélről beszélünk.

Most beszéltem az APEH-al, arra a következtetésre jutottak, hogy igaz a hír, kp.számla nem adóalanyok részére (pl. magánszemélyek) adható.

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kp.számla - csak magánszemélyeknek adható!

HozzászólásSzerző: e2d4 » pén. jan. 04, 2008 5:38 pm

Kedves Mindenki !

Természetesen lehet várni a "jó" álláspontra, de üzletfeleink esetén ez szerintem nem helyes.

Nos én úgy tartom, hogy a "Számla" az, ami az Áfa-alany vállalkozások között a megfelelő bizonylat. Leginkább a fordított adózás eseteivel húznék párhuzamot, mert ott tisztán és egyértelműen le is van írva, hogy ezen ügyletek esetében nem szabályos az egyszerűsített számla alkalmazása.

Szinte minden vállalkozás Áfa-alany (az alanyi mentes nem, de pl: az EVÁ-s az igen). Emiatt a vállalkozások egymás közötti ügyletei esetében alapvetően a SZÁMLA a megfelelő Áfa-levonásra is jogosító bizonylat. Kavarodásra ad okot, hogy vannak olyan esetek, amely során elégséges egyszerűsített bizonylat, amely megfelel az Áfa-levonásnak (ilyen a készpénzben megfizetett előlegek esete, ezért is tartozik oda amelyet egyikünk írt, amikor a §-okra is hivatkozott)

Ugyanakkor tényleges termék vagy szolgáltatás vállalkozások közötti értékesítése és nyújtása során - és most fogódzást kérek: "a törvény leírásából és együttes szelleméből" az fakad -, hogy ezekről kizárólag a SZÁMLA az ÁFA-levonásra jogosító bizonylat. 

Természetesen sok-sok vita és veszekedés lesz még ebben a témakörben. Ugyanakkor azt gondolom, amennyiben ezt az álláspontot képviseli valaki, annak az üzletfeleit baj nem érheti... A végrehajtását pedig egyátalán nem látom nehéznek, legalább a kibocsátás oldaláról ne legyen bírság...

Afféle felvetésre pedig, ha a "Mari-néni" bemegy számlatömböt venni, olyat adnak neki amilyet kér, hát szabályosan nincs így. Abban az esetben amennyiben adóalany (pl.: akár Társasház vagy más nem Áfa-alany) akkor is igazolnia kell Számla-vásárlásának jogosságát (magyarul kinek vette)

Ne onnét közelítsünk tehát, hogy EV. vagy CÉG valaki, hanem onnét, hogy az ÁFÁ-nak alanya vagy sem. Szerintem ez a helyes megközelítés és ekkor jobban elképzelhető, (és megvalósítható), hogy az ÁFA-alany vállalkozások között a "SZÁMLA" típus legyen az elfogadott. 

Mégegszer úgy mutatnék rá, hogy amíg egy építés-szerelési tevékenységet végző vállalkozás, másik ÁFA-alany vállalkozásnak fordított adózás keretében kizárólag "Számla" típusú bizonylaton (tömbös vagy lapos) adhat ÁFA-nélküli!! számlát, addig ugyanerről a tevékenységéről például a "Margit-néni" magánszemélynek, akár Készpénzfizetési (egyszerűsített) számlát is adhat, ráadásul neki Áfá-val növelten. Ez a helyzet..

Nem gondolom, hogy nem lépnek vissza ettől (egy negyedéves moratóriumot biztosan adnak majd), azt sem, hogy mindent teljesen pontosan írtam le, sokkal inkáb a lényegét szerettem volna annak, ahogy én látom.  Üdvözlettel: a Sakkos   

 

 

e2d4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Kp.számla - csak magánszemélyeknek adható!

HozzászólásSzerző: melcsi62 » pén. jan. 04, 2008 5:49 pm

Adóalany
5. § (1) Adóalany: az a jogképes személy vagy szervezet, aki (amely) saját neve alatt gazdasági tevékenységet folytat, tekintet nélkül annak helyére, céljára és eredményére. Az érintett személy vagy szervezet jog- és cselekvőképességére személyes joga az irányadó, ha azonban személyes joga alapján nem lenne jog- és cselekvőképes, de a magyar jog alapján igen, akkor jog- és cselekvőképességét a magyar jog alapján kell elbírálni.
(2) Abban az esetben, ha a gazdasági tevékenység közvetlenül közös tulajdonban és közös használatban levő ingóra vagy ingatlanra, mint ellenérték fejében hasznosítandó dologra irányul, adóalany a tulajdonostársak közössége. Az adóalanyisághoz fűződő jogokat és kötelezettségeket a tulajdonostársak közössége az általa kijelölt képviselő útján gyakorolja. Kijelölés hiányában képviselő a legnagyobb tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonostárs, egyenlő tulajdoni hányad esetében pedig az adóhatóság által kijelölt tulajdonostárs.


X. Fejezet
SZÁMLÁZÁS

Számla fogalma
168. § (1) Számla: minden olyan okirat, amely megfelel az e fejezetben meghatározott feltételeknek.
(2) A számlával egy tekintet alá esik minden más, az (1) bekezdéstől eltérő okirat is, amely megfelel a 170. §-ban meghatározott feltételeknek és kétséget kizáróan az adott számlára hivatkozva, annak adattartalmát módosítja.

Ez is a X.fejezetben van.
Számla adattartalmára vonatkozó egyszerűsítés
176. § (1) A 169. §-tól eltérően a számla egyszerűsített adattartalommal is kibocsátható, ha
   

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Kp.számla - csak magánszemélyeknek adható!

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. jan. 04, 2008 5:52 pm

Sziasztok!

Az 1-es számú Önadózó írja:

Egyszerűsített számlát a következő esetekben lehet kiállítani:

-előlegnél ...,

-ha az ellenértéket a teljesítés időpontjában azonnal megfizetik,

- ha az ügylet teljesítési helye külföld.

A cikket Vira Sándor írta, az apeh áfás szakembere, aki valóban nagyon érti a dolgát! Ebből az általam kivastagított mondat a lényeg. Tehát eszerint pl. egy üzletben simán kiadhat áfa alany is adóalany cégnek, egyszerűsített, kp. fizetési számlát. Nektek mi a véleményetek?

A másik, amit Sakkos is ír: ezek szerint az alanyi adómentesek, teljesen mindegy kinek állítanak ki számlát, nekik továbbra is jó a kp-s?

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kp.számla - csak magánszemélyeknek adható!

HozzászólásSzerző: melcsi62 » pén. jan. 04, 2008 6:02 pm

Kata! tedd már fel a másikhoz is, mert nekem már lassan elfogytak az érveim.  Bár lehet, hogy erre is azt fogják mondani többen, hogy ez csak egy vélemény a Vira Sándortól.
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Kp.számla - csak magánszemélyeknek adható!

HozzászólásSzerző: adotanacs » pén. jan. 04, 2008 6:05 pm

Szia Kata! Én is olvastam, teljesen hihetetlennek tartottam hogy ne így legyen. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kp.számla - csak magánszemélyeknek adható!

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. jan. 04, 2008 6:15 pm

Szia Melcsi!

Melyik topikra tegyem még fel? (egyébként én Vira S. szavában nagyon bízom)

Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 42 vendég

cron