Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kivét, kölcsön vagy mi?

Egyéni vállalkozók

Kivét, kölcsön vagy mi?

HozzászólásSzerző: szisziszeri » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Segítők! Előre elnézést kérek a teljes tudatlanságom miatt, de az lenne a kérdésem, hogy egy kieg. tev. folytató (rokkant nyugdíjas) egyéni vállalkozó esetében mi lenne a legjobb megoldás arra, hogy a vállalkozói hitelét saját célra kivegye. Ugyanis válása miatt hirtelen 1,5 millió forintra volt szüksége (volt férje lakásrészének kifizetésére), és ezt az összeget a leggyorsabban így tudta megszerezni. Adhat ilyen esetben saját magának kölcsönt? Vagy a teljes összeg kivétnek minősül? Akkor milyen terheket róna ez rá (kivétet eddig més sosem számolt el, csak nyugdíjából élt), tehát mit kell befizetnie, mikor és ezt hol kell bevallani, nem is beszélve a pénztárkönyvbe való bevezetésről (azt hová vezesse fel?). Ha később sikerül magánhitelt felvennie és visszatennie ezt a pénzt, akkor azt hogyan könyvelje. Illetve, ha valakinek lenne jó ötlete erre, szívesen venném!

szisziszeri
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:08 am

Kivét, kölcsön vagy mi?

HozzászólásSzerző: validitas » szer. dec. 19, 2007 6:24 pm

Az egyéni vállalkozó nem adhat magának kölcsönt. Ha kivesz pénz, az vállalkozói kivétnek minősül. Azonban nem igazán értem a kérdést, mert - mint írod - még soha nem vett ki pénzt. Akkor pedig, ha már több éve vállalkozó és nyereséges volt, a nyereségét leadózta, azt ki is vehette/veheti. Ha nem vette ki a korábbi évek leadózott nyereségét, akkor annak meg kell lennie bankszámlán, vagy pénztárban, igaz? S akkor azt most minden további nélkül felveheti, elköltheti, amire akarja.

Ha a korábbi években nem volt ennyi nyeresége (1,5 mill. Ft), akkor vállalkozói kivétet vehet fel (már ha van elég bevétele hozzá). Ebből SZJA-t kell levonni(a nyugdíjával összevonva kell megállapítani, hány százalékot, 18 vagy 36)  és befizetni, meg 8,5% nyugdíjjárulékot, meg fizetni kell utána 9% egészségügyi szolgáltatási járulékot.

A vállalkozói kivét összege  költségként elszámolható, meg a 9% egészs.szolg.járulék is. Bevallani majd a 0753-as bevallásában kell, 2008.febr.15-ig.

Üdv: Böbe 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kivét, kölcsön vagy mi?

HozzászólásSzerző: Napraforgó » szer. dec. 19, 2007 6:34 pm

Szia!

Lehet hogy nem jól értemezem, de  "hitelt" gondolom azért vettél fel a vállalkozásra, mert nem volt pénz a "kasszában", amiből a költségeket vagy a beruházást ki tudjad fizetni. Ha viszont mégis van a kasszában pénz, az azt jelenti, hogy vagy nem volt szükség a hitelre, vayg a vállalkozás "eredményes", ami után az adókat majd meg kell fizetni, és ezzel együtt kiveheted. (tulajdonképpen a tiéd!). De az is lehet, hogy csak "papírfoma" szerint volt pénz a hitelfelvételkor a kasszában, amit valójában előre "kivettél". Bár lehet, hogy maga a "hitel" összege meg van valahol a kasszában vagy a bankszámlán, amivel tulajdonképpen te rendelkezel.  Ehhez nem kell "kölcsönt" adni magadnak.Üdv:Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kivét, kölcsön vagy mi?

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. dec. 19, 2007 9:12 pm

Szia!

Ha jól értem, akkor az egyéni vállalkozásában nem volt pénz, s vállalkozói kölcsönt könnyebben kapott, mint magánszemélyként kapott volna! 

Ha vállakozói kivétként veszi fel, (ami összevonandó jövedelemnek minősül), akkor a nyugdíjával is kalkulálva kell megállapítani a vállakozói kivétből lenonadó SZJA előleg összegét, le kell tőle vonni (2007-ben) 8,5 % nyugdííjárulékot és fizetni kell utánna a vállakozói kivét bruttó összege után 9% egészségügyi szolgáltatási hozzájárulást.

De, szerintem már úgy is évvége van, s ha pénztárkönyvet vezet - annak nincs is pénztári, vagy banki forgalom/egyenleg kimutatása, de ha lenne is mondjuk naplófőkönyv esetében, akkor sem hiszem, hogy már most az évvégéig lenne olyan ellenőrzése az ev-nak, hogy abból kiderülhetne, hogy a pénz nincs az asztalfiókban. A felvett kölcsön az adóalapot nem képező bevétel, törlesztése adóalapot nem képező kiadás, a hitelre fizetett kamat egyéb költség.  Aztán 2008-ban is felvehet a vállalkozásából vállalkozói kivétet, akkor már ugyan a levonandó nyugdíjjárulék 9,5 % lesz, az SZJA hasonló, viszont az egészségügyi szolgáltatási hozzájárulás már nem a vállalkozói kivét 9%-a, hanem a mindenképpen fizetendő havi 4.350 Ft.

Aztán még arra gondoltam, hogy ha teheti, holnap már dec.20. határidő!!, akkor lépjen be az EVÁ-ba, ahol már nem érdekes, hogy a felvett hitelével mit csinál!! AZ EVA egyéni vállalkozásban csak bevételi nyilvántartást kell vezetni az értékesítésről (durván!!) az adó megállapításához, ott nincs vállalkozói kivét, viszont a kieg.tev-ű egyéni vállalkozó (EVÁ-s) az EVA adóalap 10%-a után fizet majd 2008-ban 9,5 % nyugdíjjárulékot valamint az egyébként is fezetendő havi 4.350 Ft eü.szolg.hozzájárulást!

Hirtelenjében ennyi. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Kivét, kölcsön vagy mi?

HozzászólásSzerző: validitas » szer. dec. 19, 2007 10:48 pm

Szia!

Te biztos vagy abban, hogy az egyéni vállalkozó vehet fel saját magától kölcsönt? Mert szerintem nem. Nem értelmezhető. Az EjVA-ba viszont ettől függetlenül beléphet, ha nincs adótartozása.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kivét, kölcsön vagy mi?

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. dec. 20, 2007 12:53 am

Szia!

Azt gondolom én is, hogy amennyiben már több éve vállalkozó vagy és miután az egyéni vállalkozók minden gazdasági év után befizetik a teljes adóterhet - ezért a több év alatt ily módon felgyülemlett, leadózott eredményt  (maradék pénzt) minden további adó- és járulékfizetés nélkül kiveheted a vállalkozásod pénztárából. Amennyiben be nem számító bevételbe írtad nyitáskor az előző évek záróadatait, akkor a kivétet be nem számító kiadásba kell könyvelni. Ha nem ez a helyzet, akkor a többiek már leírták a lehetőségeket.

Az egyéni vállalkozó sajnos nem adhat magának kölcsönt ,mert nincsenek meg a szerződés feltételei. Esetében nem válik el a kölcsönt adó és a kölcsönben részesülő személye - tehát nem tud megvalósulni a 2oldalú szerződési feltétel.

Üdvözlettel:

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kivét, kölcsön vagy mi?

HozzászólásSzerző: paradicsom » csüt. dec. 20, 2007 5:26 am

Nekem az a véleményem, hogy eleve ki kell vezetni a pénztárkönyvből minden év végén a kivétet, természetesen a leadózottat...

azzal kapcsolatban, hogy adhat-e kölcsönt magának a vállalkozó?

szerintem ha tőkebetétje lehet a saját zsebéből kamat nélkül, ami megint csak megköveteli a szerződéses formát+bevételi pénztárbizonylat és lekönyvelve, visszafizetéskor pedig ugyan igy, akkor miért ne vehetne fel kölcsönt is? Természetesen nem évekre, és ugyan úgy vissza is kell fizetni bizonylaton, szerződéssel és könyvelve. Én igy látom, aztán...

paradicsom
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Kivét, kölcsön vagy mi?

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. dec. 20, 2007 10:00 am

No igen, csakhogy az teljesen egyértelmű, hogy egy vállalkozás elindításához szükséges valahonnan a tőke. A tőkebetét nem is keletkeztet adó- és járulékkötelezettséget értelemszerűen. Nem szerződéses formában, csupán bevételi bizonylattal bizonylatoljuk.

De, mivel a kivét már keletkeztethet SZJA- és járulékfizetési kötelezettséget, szerinted az APEH nem azt fogja megállapítani? Nem vagyok ugyan jogász, meg most a Ptk-t sem böngésztem át, de szerintem ez nem lehetséges szerződéses kapcsolat, ahhoz ugyanis minimum két fél kell. Önmagától fog kamatot követelni? És ha nem fizeti vissza, önmagát perli?

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kivét, kölcsön vagy mi?

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. dec. 20, 2007 10:00 am

Bocs, dupla lett.

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kivét, kölcsön vagy mi?

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. dec. 20, 2007 11:23 am

Szia!

Egy szóval sem írtam, hogy az egyéni vállalkozó saját magával köthetne kölcsön szerződést!!?

Arról írtam mi van, ha vállalkozói kivétként vesz ki pénzt és azok után mit fizet akkor!

Az EVÁ-ba bárki beléphet, aki a feltételeknek megfelel. Az EVA választással azért foglaloztam, hogy ott bevételi nyilvántartás esetén - az ev. pedig olyan - nem kérdés, sem adó, sem járulék szempontjából, hogy a vállalkozó az előző évről pénztárában, vagy bankszámláján lévő pénzével mit kezd - természetesen nem térek ki arra, hogy mi van, ha másnak fizet személyi kifizetést, vagy ad természetbeni juttatást, mert arra vonatkoznak adó, járulék megállapítási/befizetési/bevallási kötelezettségek.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 58 vendég