Adófórum

Adózási és számviteli információk

Taxis egyéni vállalkozó

Egyéni vállalkozók

Taxis egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: kicsimici » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Remélem nem nagyon bugyuta a kérdésem.  Személyszállító egyéni vállalkozó(taxis) gépjárművével kapcsolatban szeretném kérdezni, mert még nem könyveltem ilyet, hogy ha a vállalkozása indításához szükséges szem.gkocsit önfoglalkoztatást elősegítő pályázatból kapott pénzből veszi, akkor hogyan néz ki az áfa visszaigénylése, illetve egyáltalán hogyan számolom el(mit lehet elszámolni)  a gépjárművel kapcsolatos költségként, mivel neki ez a szolgáltatás nyújtásának feltétele. (Benzin, javítás, stb.)

Az is lehet, hogy jobb lenne ha átalányadós lenne(mármint szja-ban, és az áfában nem lenne áfakörös)!?

Előre is köszönöm válaszotokat, de eddig csak kettőst könyveltem, főleg keredkedelmet és egyéb egyéni szolgáltatókat(pl. ügynök, fodrász).

kicsimici
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Taxis egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd máj. 22, 2007 12:42 pm

Szia Kicsimici!

Én úgy könyvelném ezt az egészet: Ha megkapja a támogatást: Pénzezsközök és a vállalkozás egyéb bevétele nő a kapott összeggel. Ha megveszi a gékocsit: a gépkocsi tárgyi eszköz (egyéb eredménybe nem számító kiadás és majd az écs-kor költségelődik el) és a pénzeszközök csökkennek. Én egyszer rákérdeztem az apehnál, de hiába taxis valaki és a gk. || üzemanyag a fő kiadása, akkor sem lehet az áfát levonni. Egyébként mindent (benzin, javítás) költségelhetsz, csak áfát ne vonj.

Ha tehergépkocsi lenne, és hitelből venné a tgk-t, akkor az áfát csak abban az esetben tudja visszaigényelni a vállalkozó, ha az áfa bevallás benyújtásának az időpontjáig a tgk. vételárának minimum az áfa összegét megfizeti. Tehát ha az áfa összege ki van egyenlítve, akkor már visszaigényelhető az áfa.

Úgyhogy szerintem az áfában ő semmiképp ne legyen áfakörös, viszont mivel költségként a fent említett dolgokat elszámolhatja, szerintem jó a tételes adózás.

Üdv. 

 

 

 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Taxis egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » kedd máj. 22, 2007 1:47 pm

Szia! Én úgy gondolom az átalányadózás kedvezőbb lenne, hiszen a bevétel 20%-a adóalap ha nem nyugdíjas, 25%, ha nyugdíjas, így számla nélkül elszámolhat 80 illetve 75%-ot., amennyiben megfelel az Szja tv. 53 & g) pontjának. Áfát pedig a személygépkocsi után nem lehet visszaigényelni. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Taxis egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd máj. 22, 2007 1:50 pm

Az adóalany kizárólag távolsági és helyi személytaxi közlekedési szolgáltatást végezhet
 ahhoz, hogy a személygépkocsi áfa-ját levonhassa. Ezen kívül egyéb tevékenységi köre nem
 lehet, illetőleg lehet, de akkor nincs a személygépkocsira áfa-levonási jogosultsága.

További feltétel, hogy a személygépkocsi beszerzését megelőző évben a személytaxi
szolgáltatást végző adóalanynak legalább 4 millió forint áfa-nélküli bevételt kell
 taxi-szolgáltatásból elérni ahhoz, hogy a személygépkocsi áfa-ja levonhatóvá váljon.
 Amennyiben a megelőző adóév nem volt teljes, úgy a hivatkozott összeg időarányos részét
 kell az adózónak feltételként teljesítenie. A 4 millió forintos adóalap elérése egy
személygépkocsi beszerzés áfájának levonhatóságát teremti meg. Amennyiben az adózó több
személygépkocsi beszerzését tervezi, úgy annyiszor 4 millió forintos adóalapot kell
teljesítenie, ahány személygépkocsi áfa-ját levonásba kívánja helyezni. Ez utóbbi
rendelkezés a taxi-társaságok miatt szükséges, tekintve, hogy főként ott van realitása
egy évben több személygépkocsi beszerzésének.

Rendelkezik a törvény arról is, hogy a személygépkocsi beszerzéssel összefüggő áfa-levonási
 jog érvényesítése esetén az adóalany a beszerzés évét követő ötödik adóév végéig nem
választhat alanyi adómentességet, és ez idő alatt csak személyszállító tevékenységet
folytathat. Amennyiben ettől mégis eltér, úgy a levont áfa időarányos részének visszafizetésére
 kötelezett. A törvény más előírásaival összhangban 60 hónap az a megfigyelési időszak,
melyen belül a levont áfára vonatkozó korrekciót el kell végezni. Például, ha a személytaxi
 szolgáltatást végző adóalany a személygépkocsi beszerzésétől számított 25. hónapban adóalanyisága
 körébe más tevékenységet is felvesz, úgy a korábban levont személygépkocsi-áfa 36/60-ad részének
 visszafizetésére kötelezett. (60-25=35 + maga az eltérés hónapja +1 = 36)
Amennyiben egy adott beszerzés nem teljes egészében az adóköteles bevételszerző tevékenységet
 szolgálja, és a magánhasználat nem különíthető el tételesen, úgy az
Áfa-törvény 33. § (1) bekezdés a.) pontja, és (4) bekezdése értelmében a beszerzés áfája
teljes egészében levonhatatlan. E törvényhelyen megfogalmazott adólevonási tiltás alól mentesül
 azonban az adózó, ha a személygépkocsi beszerzését követő 60 hónapon keresztül a személyi
 jövedelemadóról szóló törvényben tárgyalt cégautó adót megfizeti.

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Taxis egyéni vállalkozó

HozzászólásSzerző: PALI » kedd dec. 18, 2007 10:04 am

Azt szeretném kérdezni, hogy a szmélyszállító taxi hogyan számolhat el értékcsökkenést? Ő is csak akkor számolhat a 20%-al, ha megfizeti a cégautóadót? Pali
PALI
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 99 vendég