Adófórum

Adózási és számviteli információk

2008.új ÁFA tv.

ÁFA

2008.új ÁFA tv.

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Tud-e már valaki valamit az elfogadott új ÁFA törvény kapcsán arról, hogy akkor végül is mit döntöttek az ingatlanhasznosítások vonatkozásában. A tervezetből azt vettem ki, hogy az ingatlanok vonatkozásában a lakóingatlan hasznosításra (bérbeadásra) is lehet majd választani az általános ÁFA hatályt, s nem csak a jelenlegi felállás szerinti egyéb ingatlanhasznosításra.

Tavaly a meglévő irodaingatlanok mellé a cég vásárolt lakóingatlanokat/lakásokat, aminek nagyon örültem, de megoldottam mert nem sok arányosítandó ÁFÁ-s számlája volt, így ezeket a számlákat csak a decemberi bevallásnál vettem figyelembe, s a végleges megosztási hányaddal osztottam meg és vallottam be. Így már ebben az évben használhattam évközben a havi bevallásban a tavalyi végleges arányszámot, ugyanakkor februártól ez évben egyik lakóingatlant sem sikerült bérbeadniuk, feleslegesen szórakozok az évközi megosztással, évvégén meg majd a véglegessel.

Általában február 20-ra szokták tenni az ÁFÁ-zási változás bejelentési határidőket, ezért érdekelne, hogy vajon akkor a jövő évtől mi újság lesz ebben a témában, s meddig lehet a választást bejelenteni, ha egyáltalán hasonlít a végleges a tervezethez. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

2008.új ÁFA tv.

HozzászólásSzerző: garbo50 » szomb. nov. 17, 2007 9:27 pm

Szia Melcsi!

November 12-én elfogadták az uj adótörvényeket.

Pontosították a „tárgyi” adómentes ingatlanértékesítések körét. A beépített és beépítetlen ingatlan értékesítése, illetve bármely ingatlan bérbeadása az új törvény alapján adómentessé válik. A főszabály alóli kivételként azonban áfát kell felszámítani az építési telek és az új ingatlan értékesítése után. Új ingatlannak minősül a még használatba nem vett ingatlan, illetve az olyan ingatlan, amely első használatbavétele és értékesítése között két évnél kevesebb időtelt el. A tervezetben lévő szabály arra vonatkozóan, hogy az ingatlan értékesítő/szolgáltatásnyújtó választhatja az általános szabályok szerinti áfakezelést az adómentes kezelés helyett, változatlan maradt. Ebben az esetben tehát az adóalany áfa-fizetésre kötelezett lesz, és a beszerzéshez kapcsolódó áfát levonhatja. Az adóköteles kezelés tekintetében nem lehet minden ügyletre külön választással élni, hanem az adókötelezettség választása minden olyan ügyletre kiterjed, amely tevékenységre vonatkozóan az adózó a választással élt. Ha az adózó élt választási jogával, attól öt évig nem térhet el.

A változás bejelentési határidőről még nem olvastam, gondolom ha nem módosítják a jelenlegi szabályok szerint kell, de még a költségvetési tv-ben változtathatnak.

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

2008.új ÁFA tv.

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szomb. nov. 17, 2007 10:11 pm

Köszönöm!

Éppen a magyarkozlony.hu-n tanulmányozom a törvénymódosításokat, köztük az ÁFÁ-t. Remélem a napokban rálelek a bejelentési határidőre.

mert ez a dec.20. nagyon húzós dátum a tao.feltöltés,stb.miatt, aztán nem szeretnék lemaradni a választási lehetőségről, igyekszem megszabadulni az arányosítgatástól. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

2008.új ÁFA tv.

HozzászólásSzerző: erdoapolas » vas. nov. 18, 2007 4:48 am

Szia!  Elég sok változás, modósítás lesz jövőre, az alanyi adómentesség értékhatára 4-ről 5 millióra emelkedik, a kulcsok nem változnak. Az ingatlan bérbeadása és eladása, itt is jelentős a változás a jövő évtől. Főszabály szerint a bérbeadás és az értékesítés is adómentes ügylet, és az adózó választhat, a bérbeadás vagy eladás után igényli vissza az áfát. A választás azonban 5 évig kötelezi majd.

Bővül a fordított áfafizetésre eső ügyletek köre is, a szem.gépkocsira vonatkozó szabályokban is némi változás lesz, ezen belül a bérbeadás és a beszerzés áfájában. De javaslom olvasd el nagyon részletesen írnak az alábbi helyen. Marcsi

http://hvg.hu/kkv/20071112_afa_adotorveny_orszaggyules.aspx

 

erdoapolas
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

2008.új ÁFA tv.

HozzászólásSzerző: melcsi62 » vas. nov. 18, 2007 2:18 pm

Köszönöm a linket Marcsi!
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

2008.új ÁFA tv.

HozzászólásSzerző: erdoapolas » vas. nov. 18, 2007 2:25 pm

Szia Melcsi!   Nagyon szívesen : Marcsi
erdoapolas
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

2008.új ÁFA tv.

HozzászólásSzerző: stamasi » vas. nov. 18, 2007 2:59 pm

Szia Melcsi!

Ingatlan (bármely) bérbeadása új áfa törvény szerint:

86 §. (1) Mentes az adó alól:

l, pont: az ingatlan (ingatlanrész) bérbeadása, haszonbérbe adása.

Adókötelessé tétel: 88 §:

Az adóalany dönthet úgy, hogy a 86 § (1) bekezdésének l, pontjában említett szolgáltatásnyújtását adókötelessé teszi.

Ez esetben 20 % adómérték alkalmazandó.

Az az adóalany, aki élt a választás jogával, attól a választása évét követő ötödik naptári év végéig nem térhet el.

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

2008.új ÁFA tv.

HozzászólásSzerző: melcsi62 » vas. nov. 18, 2007 3:52 pm

Sziasztok!

Tegnap éjszaka már késő volt, a kérdésemben írt általános választási határidő dec.20.,szokott lenni, nem tudom honnan vettem a februárt. Már ezt a részét átnéztem az új tv-ben, de a változás bejelentési határidőre még mindig nem találtam rá, (igaz csak képernyőn tudom olvasni).

Nem találom, hogy akiknek eddig egyébként az egyéb ingatlanhasznosítás tevékenységük tekintetében volt általános ÁFA alá bejelentésük, akkor azok, ha továbbra is az általános ÁFÁ-zás alatt akarnak ezzel maradni, akkor most meg kell-e erősíteniük ezt a választást, vagy nem?  Akiknek volt mindenféle ingatlanhasznosításuk, s az egyéb ingatlan hasznosításra kérték az általánost, akkor az most marad és érvényes lesz a lakásingatlanra is, mivel 2008-tól nincs különségtétel e vonatkozásban.  

Valahol csak szerepel valami arról, hogy meddig lehet a választást bejelenteni.

Ugyanígy nem találom: hogy 2008-tól akinek vannak devizás számlái, azok csak akkor alkalmazhatják a FT-ra történő átszámolásnál az MNB árfolyamot, ha azt az APEH-hoz előzetesen bejelentik-  de meddig és min?  Az ingatlan ÁFA-zás választást gondolom a változásbejelentőn. Az MNB árfolyam választást min?  

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

2008.új ÁFA tv.

HozzászólásSzerző: kohnmari » szer. nov. 21, 2007 9:26 pm

Szia Melcsi!

Biztosan láttad, hogy megjelent az ÁFA-nyilatkozat (08TAFA-E és 08TAFA-T).

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

2008.új ÁFA tv.

HozzászólásSzerző: deric » pén. dec. 14, 2007 11:49 am

Sziasztok nem tudjátok esetleg megerősíteni, hogy a 08tafa-t bevallás beadási határidejét kitólták volna február 15-ig?

az önadózó 2007/12. számában ugyan hivatkozás nélkül de erről számolnak be.

 Köszi 

deric
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 3 vendég