Adófórum

Adózási és számviteli információk

Fejlesztési tartalék kontra adóalap csökkentés

TAO

Fejlesztési tartalék kontra adóalap csökkentés

HozzászólásSzerző: Túriandi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!
Bt új, tevékenységet közvetelenül szolgáló eszközt szerzett be és előző évek fejlesztési tartalékai terhére kell elszámolni. TAO szerint nincs écs, de leírható e adóalap csökkentő tételként, mint korábban még üzembe nem helyezett eszköz beszerzésére fordított összeg? Válaszokat köszönöm!
Túriandi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Fejlesztési tartalék kontra adóalap csökkentés

HozzászólásSzerző: polak » szer. dec. 12, 2007 2:12 pm

szerintem2x ugyan arra nem lehet adóalapot csökkenteni.mivel előző évben már fejlesztési tartalékként csökkentetted az adódat.

polak
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Fejlesztési tartalék kontra adóalap csökkentés

HozzászólásSzerző: Sziszkó » szer. dec. 12, 2007 6:34 pm

Én viszont éppen azt gondolom, hogy el lehet számolni adóalap csökkentő tételként is.

A fejlesztési tartaléknál írja a tao tv 1 sz melléklete 12 pontja, hogy az értékcsökkenési leírást a fejlesztési tartalék felhasználásakor elszámoltnak kell tekinteni, kvázi a fejlesztési tartalék terháre vásárolt eszköz után nem érvényesíthetünk tovább écs-t - > tehát az FT "csak " egy előrehozott écs.

A 14. pont viszont azt írja, hogy a  kis és középvállakozások még használatba nem vett műszaki gépeire az üzembe helyezés adóévében 100% écs érvényesíthető a kedvezményezett térségekben, tehát ebből az is következik nekem, hogy a nem kedvezményezett térségekben pedig nem a 100%, hanem a normál écs érvényesíthető. És ha ez így igaz, akkor kétszer vettem figyelembe az adóalapnál: egyszer a teljes beruházást csökkentőként, egyszer pedig écs formájában az évek alatt.

Tehát szerintem a fentiek szerint betehetjük adóalap csökkentőbe, de écs-be az FT miatt nem, mert ennek az eszköznek az écs-je már el van számolva!

Más vélemény?

Sziszkó

Sziszkó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Fejlesztési tartalék kontra adóalap csökkentés

HozzászólásSzerző: Sziszkó » szer. dec. 12, 2007 6:50 pm

Megint én:

Gyakorlatilag a fenti kérdést úgy is átfogalmazhatjuk, hogy az adóalapnál már csökkentő tételként figyelembe vett, korábban még üzembe nem helyezett eszköz-nél elszámolható-e az aktiválás után értékcsökkenési leírás???

Szerintem változatlanul igen, de azért figyelemmel kísérem a többi véleményt is, mert nagyon fontos ez nekem is!

Sziszkó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Fejlesztési tartalék kontra adóalap csökkentés

HozzászólásSzerző: validitas » szer. dec. 12, 2007 11:56 pm

Szia Sziszkó!

Szerintem figyelembe vehető adóalap csökkentő tételként, legalábbis én semmi kizáró okot nem olvastam, nem találtam.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Fejlesztési tartalék kontra adóalap csökkentés

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. dec. 13, 2007 1:06 am

Sziasztok!

A kis- és mikrovállalkozások azon, a tevékenységüket közvetlenül szolgáló eszközeikre melyek korában még nem voltak használatba véve ill. megfelelnek ezen adóalapcsökkentési előírásoknak un. "de minimis" támogatásként adóalapcsökkentési lehetőséggel élhetnek. Ez egy adóalap kedvezmény. A TAO bevallásban számot kell adni róla.

Ettől eltérő, de ugyanazon eszközre is alkalmazható a fejlesztési tartalék terhére történő elszámolás, ahol nem kritérium a "közvetlen eszköz". A tartalékképzés tulajdonképpen a még meg nem lévő eszközre történő előzetes értékcsökkenési leírás. Amikor majd az eszköz beszerzésre kerül, akkor annak értéke vagy annak egy része a társasági adóban már elszámoltnak tekintendő a tartalék beszerzéskor történő feloldásával (visszavezetéssel)

A két kedvezmény egyidejű alkalmazása nem zárja ki egymást.

Üdv: P.Zsuzsa

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Fejlesztési tartalék kontra adóalap csökkentés

HozzászólásSzerző: Sziszkó » csüt. dec. 13, 2007 9:35 am

Sziasztok!

Tehát összefoglalva: a kérdésfeltevő kérdésére a válasz, hogy alkalmazhatja az adóalap-csökkentést abban az esetben is ha a fejlesztési tartalék feloldására használja a korábban még használatba nem vett eszközt.

Ha viszont idén volt egy beruházásom ( természetesen tev-t közvetlenülk szolgáló eszköz ), akkor idén élhetek a teljes idei évi beruházás 100%-val mint adóalap csökkentő tétel, aktiválás után pedig az évek során a megfelelő kulcsú écs-t elszámolom.

A vállalkozás teljes ideje alatt így gyakorlatilag kétszer számolom el a bekerülési értéket adóalap csökkentésként.

Én így gondoltam eredetileg is, és Hála Istennek a válaszotokból is ezt olvasom ki!

Köszi mindenkinek! Sziszkó

Sziszkó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Fejlesztési tartalék kontra adóalap csökkentés

HozzászólásSzerző: Sziszkó » csüt. dec. 13, 2007 9:44 am

Jaj és hadd legyen még egy kérdésem - kicsit szétszórt vagyok!

Azt uyge jól gondolom, hogy adóalap-csökkentésként csak a saját erőből megvásárolt eszközököket lehet betenni. Tehát ha én pü lízing keretében vagy hitelből veszek egy műszaki gépet, akkor annál maximum a fizetett kamat után vehetem igénybe az adókedvezményt, de azt az eszközt adóalap-csökkentésnél nem vehetem figyelembe. Vagy???

Sziszkó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég