Adófórum

Adózási és számviteli információk

Ellenőrzés megindítása

Ellenőrzés

Ellenőrzés megindítása

HozzászólásSzerző: Robbanto » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Az Art 93.§ (1) bekezdése szabályozza az ellenőrzés megindításának időpontját, mely  szerint "az ellenőrzés az erről szóló előzetes értesítés kézbesítésével kezdődik." Ugyanezen jogszabály 49.§ (2) bekezdés alapján az ellenőrzés megkezdésekor a vizsgált időszak alá vont adó önellenőrzéssel nem helyesbíthető.

A fenti jogszabályi előírások tükrében mi az álláspontotok a következő szituációban:

Egy magánszemélyt az APEH a teljes vizsgálható (2002-2005) időszakra ellenőrzés alá von (vagyongyarapodás). Erről írásban "idézést" küld ki (ügyfélkénti személyes meghallagatásra)  a témában érintett magánszemély részére, melyhez mellékeli a szokásos 18 pontból álló kérdéssort is. Az ügyfél nem megy be még a z idézésben megjelölt időpntra, így vesz át még megbízólevelet sem (mivel határidő módosítást kér a megjelenésre). Viszont az iratok rendezése során észleli, hogy egy kifizetője általi jövedelmet nem állított be az aktuális év adóbevallásban, mivel azt akkor nem kapta meg, és csak most az anyag összeállításokor tudatosodott nála.

Kérdés: megteheti-e ezt a korábban neki fel nem róható okból lemaradt jovedelem bevallást önellenőrzés keretében, vagy a hivatkozott irat (idézés) átvétele miatt erre már nincs lehetősége?

Üdv: Anett

Robbanto
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Ellenőrzés megindítása

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. okt. 17, 2007 9:55 pm

Szia!

A kérdésed a válaszod is egyben.

De ettől függetlenül és beadnám az önrevíziót, mert mi tud történni? Legfeljebb nem fogadják el, akkor még mindig lehet vitatkozni velük és gondolkodni az ellenőrzés megkezdésének időpontjára vonatkozóan. Ha a kifizető levonta az adót és szerencséje van még pozitív adókülönbözete sem keletkezik. Ha véletlenül így van - mit tudnak tenni? Nincs adóhiány - legfeljebb mulasztás. 

Az első kérdés úgyis az lesz: nyújtott-e be revíziót a vizsgált időszakra vonatkozóan. Vigye a saját példányát és próbálkozzon. Hátha...

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Ellenőrzés megindítása

HozzászólásSzerző: taxcontroll » csüt. okt. 18, 2007 4:43 pm

Az önellenőrzést addig az időpontig lehet benyújtani, amíg az ellenőrzésről szóló értesítést át nem veszi. A törvény szövegéből úgy lehet következtetni, hogy a magánszemélyre nem érvényes a feltárástól számított 15 napos benyújtási határidő. Szóval én úgy vélem, hogy a tértin szereplő dátum lesz a mérvadó, tehát elvileg utána már nem érdemes önellenőrzést benyújtani. (mivel elvileg már nem lehet) 

taxcontroll
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Ellenőrzés megindítása

HozzászólásSzerző: Napraforgó » csüt. okt. 18, 2007 5:16 pm

Sziasztok! Bár az "én egyéni vállakozóm" nem vagyongyarapodás ügyben kapott ellenőrzést, hanem még az Szja-val kapcsolatos kifizetés előtt (telefonon másnapra), de az akkor valóban önellenőrzésre szánt tételeket  már felsoroltam egy lapon (ami a telefonértesítés előtti időpontra volt bedátumozva), az önellenőrzést nem  tudtam megtenni, és elfogadták, azaz nem büntettek meg egy fillére sem.

Ezzel csak azt szeretném javasolni, hogy csatlakozom P.Zsuzsához, az önellenőrzéssel vesztenivaló nincs. Üdv:Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ellenőrzés megindítása

HozzászólásSzerző: nagyediterzsébet » szomb. okt. 27, 2007 7:27 am

Szia!

 

Elviekben már nem lehetne önreviziót végrehajtani, de szerintem is el kellene késziteni az önrevizót és ezzel együtt jelentkezni a Hiavtalban. Ha normális a revizor akkor meg lehet beszélni vele az ügyet.

 

nagyediterzsébet
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Ellenőrzés megindítása

HozzászólásSzerző: picur76 » csüt. nov. 22, 2007 12:13 pm

Szia! Az ellenőrzésről az értesítés kétféle módon történhet, így az ellenőrzés kezdő időpontja is eltérhet a két módnál. Telefonon történt értesítés esetén a kezdete a megbízólevél aláírásának napja. Írásbeli értesítésnél a tértivevényen látják az átvétel dátumát, innentől kezdve nincs mód önellenőrzés benyújtására, de kiskapuként ott áll lehetőségként a feltárás. Ha tehát az értesítés átvétele előtti napon feltártad a hibát, semmi gond, azt kötelesek elfogadni, és nem szankcionálhatja az ellenőrzés. Picur
picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Ellenőrzés megindítása

HozzászólásSzerző: Napraforgó » csüt. nov. 22, 2007 6:33 pm

Szia Picur! Szerintem TE írtad le a "kulcsszót" az önellenőrzéshez, és ez a "hibafeltárás ideje". Mi többiek csak körülírtuk. Ügyes vagy! Üdv:Napraforgó
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ellenőrzés megindítása

HozzászólásSzerző: picur76 » pén. nov. 23, 2007 11:13 am

Szia Napraforgó! Köszönöm, az az igazság, hogy egy csomó hiányosságom van a könyvelés gyakorlati oldalát tekintve, de az adóellenőrzés területén van pár év tapasztalat... Picur
picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Ellenőrzés megindítása

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. nov. 23, 2007 11:31 am

Szia Picur!

Attól "kerek" a világ és ez a fórum is, hogy itt különböző területeken dolgozó csapattagok dolgoznak. Mindenki lehet kérdező és választ adó is. A csapat attól jó és talán működik hatékonyabban mint bármelyik más fórum, hogy itt mindig van valaki aki az adott kérdés megoldásában továbblépni képtelen kollégája segítségére siet akár a megoldással, akár egy javaslattal, akár egy tapasztalattal, egy új  hasznosítható információval, de akár egy megerősítéssel is.  A Te területed is olyan, hogy egészen biztosan hasznos információkkal tudsz segíteni nekünk, akik próbálunk megfelelni egy esetleges adóellenőrzésnek.

Üdvözlettel: P.Zsuzsa 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Ellenőrzés megindítása

HozzászólásSzerző: picur76 » pén. nov. 23, 2007 11:37 am

Szia Zsuzsa, tökéletesen fogalmaztál. Én is épp ezért szeretem ezt az oldalt, könnyen, gyorsan kaptam eddig mindig segítséget, ha elakadtam. Vagy csak megerősítést, mert az állandó változások miatt néha elbizonytalanodik az ember még akkor is, ha egyébként tudja a választ... További jó munkát! Picur
picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég