Adófórum

Adózási és számviteli információk

Tárgyi eszköz megszűnéskor

Egyéni vállalkozók

Tárgyi eszköz megszűnéskor

HozzászólásSzerző: validitas » kedd nov. 13, 2007 1:38 pm

Sziasztok!

Az 5.sz.  melléklet II. részletező nyilvántartások 13.pont Leltár. Ezt olvassátok át, mert ez arról rendelkezik, hogy megszűnés esetén a leltárban mit milyen értéken kell beállítani, ha ált. szabályok szerint áfás a vállalkozó, vagy ha nem. Itt jelentkezik az 50%, de nem írom le, mert túl hosszú lenne.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Tárgyi eszköz megszűnéskor

HozzászólásSzerző: kutacska » kedd nov. 13, 2007 1:50 pm

a 49/C§ nem csak az ellenszolgáltatás nélkül átruházott eszközökre vonatkozik?
kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Tárgyi eszköz megszűnéskor

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » kedd nov. 13, 2007 2:16 pm

Szia !

A választ megtalálod a 0771-es  egyéni váll.tev. megszüntetése bevallás kitöltési útmutatójában (53.old. 25-ös sor magyarázata)  ellnszolg.nélkűl átadott tárgyi eszköznél " Akkor is ezt a szabályt kell alkalmazni, ha egyéni vállalkozói tevékenységét megszünteti"

Véleményem szerint adóalap növelő, ha Áfás azt is meg kell nézni.

Üdv: Judit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Tárgyi eszköz megszűnéskor

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd nov. 13, 2007 2:30 pm

Sziasztok!

De ez csak akkor él, ha menet közben adott el tárgyi eszközt, nem? Mivel ő autókölcsönzős volt, vett hitelre 2 szgt-t, aminek az áfáját nem vonhatta le. Remélem most ennek semmiféle áfa vonzata nem lesz!

Jaj, és közben még az is eszembe jutott: továbbvihető követelése van áfában, ami ugye a folyószámláján nullásként jelentkezik. Ilyen esetben nem tudja azt valahogy átvezetni vagy visszaigényelni, ha megszűnik? (Majd átolvasom én is rendesen a kitöltési útmutatókat, csak esetleg hátha valaki kapásból tud ezekre válaszolni.)

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Tárgyi eszköz megszűnéskor

HozzászólásSzerző: kutacska » kedd nov. 13, 2007 2:43 pm

Szerintem ez arra vonatkozik, ha adott át térítés nélkül eszközt, és aztán az átadástól 1-2-3 éven belül megszünteti a vállalkozását, akkor a megszűnéskor a korábban átadott eszközre tekintettel kell így eljárni. Szerintem a meglévő eszközre az 5. melléklet vonatkozik. Kata! Az áfát nem néztem bevallom, mert abból én most kimaradok, alanyi mentes a megszűnő. De szerintem a záró áfa bevallásban visszaigényelhető az áthozott követelés, ha a megszűnést beikszeled, emlékeim szerint engedi visszaigényelni.
kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Tárgyi eszköz megszűnéskor

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » kedd nov. 13, 2007 2:43 pm

Szia Kata !

Véleményem szerint kivonja a vállalkozásáből és a saját személyes tulajdonába kerűl, ezzel az erővel nekiadhatja a barátjának is.Nem eladásról van szó, hanem arrról, hogy megszünik a vállalkozása, melyhez ő ezt a bevétellel szemben ktg-ként elszámolta.  A továbbvihető Áfát visszakérheti, ha az nem tárgyi eszközből keletkezett, mert ott szerintem vigyázni kell az arányosításra. A személygépkocsinak szerintem nincs Áfa vonzata, de ezt meg kell nézni a megszűnés szabályainál is.Készűlj fel, hogy a bevallás bonyolúlt, mert választani kell a módosított jövedelem-(nyereség)-minimum közt.

Üdv: Judit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Tárgyi eszköz megszűnéskor

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd nov. 13, 2007 2:54 pm

Sziasztok!

Hát már komolyan nincs olyan hetem, hogy ne történne valami "pikáns dolog" a könyvelésemben. Ahelyett hogy ülnék nyugodtan és szépen csinálgatnám a megszokott dolgokat, mindig beüt valami, amire nem számítottam, aztán főhet a fejem. De valószínű, hogy ezzel nem vagyok egyedül!

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Tárgyi eszköz megszűnéskor

HozzászólásSzerző: validitas » kedd nov. 13, 2007 3:18 pm

Sziasztok!

Szerintem is a térítés nélkül adott eszközre vonatkozik a 49/C (2), mert a vállalkozó meglévő tárgyi eszközeire nézvést az 5.mell. II. 13.pontja azt írja, hogy leltárt kell felvenni róluk a megszűnés időpontjával, és azt is írja még, hogy a leltárban milyen értéken kell számításba venni a tárgyi eszközöket. A 10. mell.II.1. pont pedig a megszűnés esetén figyelembe veendő bevételekről ír. Ha ezeket alkalmazom, akkor nem tudom egyidejűleg a 49/C §-t is alkalmazni. És fordítva.

Megnéztem a kitöltési útmutatót, de az 53. oldalon ilyesmiről szó sincs, a 39.oldalon van a tárgyi eszk.miatti bevételekről szó, ugyanarra (5.mel.....)hivatkozik, amit mi is megtaláltunk. A 49/C. (2) említése a 38.oldalon van, és valóban a térítés nélkül átadott eszközökről van szó, amelyeket a vállalkozó teljes egészében költségként elszámolt.

"

Abban az esetben, ha Ön olyan 100 ezer - 2006. január 1-je előtti beszerzés esetén

50 ezer - forintnál magasabb egyedi értékű, kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi

eszközt adott át ellenérték nélkül 2007-ben melynek a beszerzési árát egy

összegben költségként elszámolta és ez az átadás a beszerzés időpontját követő 1

éven belül történt, akkor a beszerzési értéket teljes egészében bevételként kell

figyelembe vennie. Amennyiben az átadás a beszerzést követő 1 éven túl, de 2

éven belül történt, akkor a beszerzési érték 66 százalékát, ha 2 éven túl, de 3 éven

belül történt, akkor a beszerzési érték 33 százalékát kell a bevételéhez

hozzászámítania. A bevételét e címen nem kell megnövelnie 3 éven túli átadás

esetén, vagy ha azt természetbeni juttatás címén nyújtotta.

 

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Tárgyi eszköz megszűnéskor

HozzászólásSzerző: validitas » kedd nov. 13, 2007 3:50 pm

Szia Kata!

A továbbvihető követelés visszaigényelhető megszűnés miatt, csak ezt a bevalláson x-elni kell. Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Tárgyi eszköz megszűnéskor

HozzászólásSzerző: kutacska » szer. nov. 14, 2007 7:34 am

Sziasztok! Részemről egyértelműnek tűnik, én mindenképpen az 5. melléklet szerint fogok eljárni, ahogy először gondoltam. Üdv: Zsuzsa
kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 21 vendég

cron