Adófórum

Adózási és számviteli információk

telefonktg-ből magáncélú használat

Egyéni vállalkozók

telefonktg-ből magáncélú használat

HozzászólásSzerző: bubos » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

T. Forumozók !

Biztos ami biztos, EV mobiltelefon számlájából 30%-t be nem számító kiadásként könyvelek, magáncélú használatnak vélelmezve. ( || ha alkalmazott is van akkor 20%-t kiszámláz )

Kérdésem: ezt a 30%-t be nem számító bevételként vissza kell-e vennem a vállalkozótól ?

Köszönettel: Bubos 

 

 

bubos
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

telefonktg-ből magáncélú használat

HozzászólásSzerző: kovalkata » hétf. okt. 15, 2007 1:27 pm

Szia Bubos!

Egyéni vállalkozónál én le sem szoktam könyvelni ilyenkor azt a százalék részt, ami nem a vállalkozást terhelő kiadás. A százalék alapján kiszámolom a tel.számlán mennyi az elszámolható költség és csak az kerül a könyvelésbe. Ehhez a témához kapcsolódik az szja tv. 11.sz. melléklet 12,13. pontja is.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

telefonktg-ből magáncélú használat

HozzászólásSzerző: pseniko » hétf. okt. 15, 2007 2:34 pm

Szia Bubos!

Én is hasonlóan könyvelem az egyénieknek a mobil-számlát, ahogy Kata. Csak a 70%-ot könyvelem. Egyéb be nem számító kiadásba beteheted a 30%-ot, de sok jelentősége nincs.

A feltöltőkártyás mobilnál, a feltöltőkártya 50%-át szoktam költségként elszámolni. Erről nagyon megoszlanak a vélemények, lehet hogy jól teszem, de lehet, hogy nem. 

Enci

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

telefonktg-ből magáncélú használat

HozzászólásSzerző: erdoapolas » hétf. okt. 15, 2007 2:47 pm

30-70%-os megoszlásban könyvelem, az egyéb benem számító kiadásba könyvelem, tényleg nincs jelentősége, de beirom. A feltöltősről valóban nagyon sokszor sokat írtunk, a vélemény sokféle volt. Szerencsémre minden vállalkozómnak előfizetéses van. Marcsi
erdoapolas
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

telefonktg-ből magáncélú használat

HozzászólásSzerző: geleeva » kedd okt. 16, 2007 12:09 pm

Sziasztok!

Én a mobil telefont teljes mértékben elszámolom, a 70-30%csak az áfa levonására vonatkozik. Abban az esetben, ha van alkalmazott, akkor a 20%-ot kiszámlázzuk és árbevételként könyveljük. A vonalas telefon esetében, ha a lakás és iroda ill. telephely műszakilag nem elkülönített, akkor kell arányosítani. Egyedül az internet használati díja esetében van korlát, ha nem elkülönül a lakástól a 30 % ill. évente 60 e Ft.   

geleeva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

telefonktg-ből magáncélú használat

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd okt. 16, 2007 12:37 pm

Szia Éva!

Abban az esetben ha a 100%-ot elszámolod költségként, akkor nemcsak az alkalmazott esetében,hanem az egyéni vállalkozónak (ha nincs alkalmazott) is ki kéne számlázni a 20%-ot (vagy megfizetni a járulékokat). Ezért sokkal célszerűbb nem az egész költséget elszámolni.

A feltöltő kártyás telefonhoz mások véleményéhez csatlakozva: ott nagyon kell vigyázni, volt egy időszak, amikor mi azt el sem számoltuk a vállalkozónak, mert az apeh kivette olyan indokkal, hogy ezekről nem lehet tételes számlát lekérni, és így nem lehet utána ellenőrizni. Motmár talán rugalmasabbak, de azért érdemes csínján bánni a feltöltő kártyásokkal.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

telefonktg-ből magáncélú használat

HozzászólásSzerző: tomayeredit » vas. dec. 09, 2007 6:23 pm

Szia Kata!

 Szerintem el lehet számolnia 100%-ot költségnek, csak az áfa részt osztom (a le nem vonható áfa is költség.) Az egyéni válllakozónak magára vonatkozóan (főleg, ha nincs alkalmzottja), nem kell vélelmezett magáncélú használatot számolnia. Nem adóztatható körülmény, az szja tv. tételesen felsorolja, hogy mi az. (megyei apeh ov. többször is elmondta egy előadáson, sőt, mérlegképes továbbképzésen is elhangzott külön kérdésre.)

Szerintem zavaró az áfa miatti százalékos osztogatás, és a magáncélú miatti, ami nem is vonatkozik magára az ev-ra. Ha van alkalmazottja, az ő általa használt telefonra már igen.

 Szia

Edit 

tomayeredit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

telefonktg-ből magáncélú használat

HozzászólásSzerző: M.Éva » vas. dec. 09, 2007 6:35 pm

Sziasztok! Edittel értek egyet, az egyéni vállalkozónál nem értelmezhető a magánhasználat a telefon-adó témában, csak az alkalmazotti 20 %, ha van alakalmazottja.Egyedül az áfa tv. vonatkozik rá ,a 30 % levonási tilalom. Üdv :Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

telefonktg-ből magáncélú használat

HozzászólásSzerző: kovalkata » vas. dec. 09, 2007 6:54 pm

Szia Éva és Edit!

Ez az eset amit Ti írtok, a számlás mobiltelefonnál valóban alkalmazható. Konktétan én abban az esetben nem látom elszámolhatónak a 100%-ot (illetve maga az szja tv. sem), amikor a lakás és telephely műszakilag nem elkülönített és vezetékes telefon van. Ebben az esetben szerintem bárkinek nagyon rizikós lenne ezt megkockáztatni! A mobil telefonnál pedig szerintem jobb a békesség, és ezért nem szoktam a vállalkozónak a 100%-ot javasolni, de többnyire ők maguk sem akarják, mert tudják nagyon jól, hogy van benne magáncélú használat is.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

telefonktg-ből magáncélú használat

HozzászólásSzerző: tomayeredit » vas. dec. 09, 2007 7:10 pm

Szia Kata!

 Igen, a számlás mobilra gondoltam. A vezetékes telefon - főleg ha egy lakás és telepehely azonos - bizony más eset. Én nem is számolok el belőle semmit (férjem főállású és másodállású vállalkozó vagyok), s a két egyéni vállalkozóm sem számol ebből semmit. A mobilnál (pont azért, mert vezetékesből semmi nincs elszámolva) én nyugodt szívvel elszámolom a 100%-ot. Pedig ha vezetékes számot hívok, azt használom a vállalkozáshoz, sőt, a faxom is ahhoz van csatlakoztatva. (Na annak az 50%-át, magának a készüléknek elszámoltam).

Az biztos, hogy nem egyértelmű a jogszabály, s én is inkább óvatos vagyok.

Szia, további jó munkát!

Edit 

tomayeredit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 123 vendég