Adófórum

Adózási és számviteli információk

VBK lakásfelújítás

Juttatások, költségtérítések

VBK lakásfelújítás

HozzászólásSzerző: nahova » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 Választható Bérenkívűli jutatás ( VBK ) keretében a lakáscélú visszanemtérítendő adómentes munkáltatói támogatás a bekerülési költség 30% ig adható, egyébb feltételek teljesülése esetén. Az egyébb feltételek teljesültek.

Kérdésem: mi a bekerülési költség?

Ugyanis a munkáltatóm a lakásfelújítás bekerülési költségét úgy határozza meg, hogy ha 1 millió forintról számlát hozok akkor a 30% - ig visszanem térítendő adómentes támogatást ad. 

Viszont ha az 1 millió forintos számlában 1/3 állami, 1/3 önkormányzati és 1/3 sajátrészből áll akkor csakis a sajátrész 1/3 - ad részét veszi bekerülési költségnek, melynek a 30% - valtámogat.

 Üdv

Zoli

 

nahova
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

VBK lakásfelújítás

HozzászólásSzerző: validitas » szer. szept. 19, 2007 3:39 pm

Szia Zoli!

az SZJA törvény 1.sz. melléklete szerint:

"2.7. a 9.3. pont rendelkezéseit is figyelembe véve, a munkáltató által lakáscélú felhasználásra a munkavállalónak hitelintézet útján, annak igazolása alapján nyújtott, vissza nem térítendő támogatás (ideértve a munkáltató által lakáscélú felhasználásra nyújtott kölcsön elengedett összegét is) a vételár vagy a teljes építési költség 30 százalékáig, de több munkáltató esetén is a folyósítás évét megelőző négy évben ilyenként folyósított összegekkel együtt legfeljebb 1 millió forintig terjedő összegben, feltéve, hogy a lakás nem haladja meg a lakáscélú állami támogatásokról szóló kormányrendeletben meghatározott méltányolható lakásigényt (lakáscélú munkáltatói támogatás);"

Viszont,ha a munkáltató által adott|| az önkormányzattól kapott összeg több, mint a számlákkal igazolt bekerülési költség, akkor a többlet adóköteles. 

De ez a támogatás csak adható, és a munkáltató nem köteles feltétlenül a teljes ktg. 30%-ára adni, ha van egyéb támogatás is, és ennek figyelembevételét a cég belső szabályzata (ami alapján a támogatást adják) tartalmazza. 

Üdv: Böbe 
 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

VBK lakásfelújítás

HozzászólásSzerző: kaloczy » szer. szept. 19, 2007 5:09 pm

Sziasztok! Szerintem a lakásfelújításra nem nem nyújtható adómentes munkáltatói támogatás. Ez a támogatás ugyanis vagy lakásvásárlásra, vagy lakásépítésre jár. Felújításra semmiképpen. 

Én elég sokat foglalkoztam a béren kívüli adómentes juttatásokkal, de felújításról soha sehol nem volt szó. Csak vásárlásról vagy építésről. Ami azért lényeges különbség.

És ha úgy szól a céges szabályzat, hogy adható, akkor az szerintem hibás.

Zsuzsa 

 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

VBK lakásfelújítás

HozzászólásSzerző: validitas » szer. szept. 19, 2007 7:53 pm

1995.évi XCVII. törvény 1.sz. melléklet:

"

9.3.1. Lakáscélú felhasználás:

a) a belföldön fekvő lakás tulajdonjogának és a lakáshoz kapcsolódó földhasználati jognak adásvétel vagy más visszterhes szerződés keretében történő megszerzése,

b) a belföldön fekvő lakás építése, építtetése,

c) a belföldön fekvő lakás alapterületének növelése, ha az legalább egy lakószobával történő bővítést eredményez,

d) a lakáscélú állami támogatásokról szóló kormányrendelet szerint meghatározott korszerűsítés

Ha ezek valamelyikének (gondolom leginkább a d)-nek) megfelel, akkor bizony adható. Attól, hogy a kérdésben a felújítás szó szerepel, még megfelelhet a fenti feltétel valamelyikének.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

VBK lakásfelújítás

HozzászólásSzerző: kaloczy » csüt. szept. 20, 2007 4:59 am

Igen, a bővítés meg a komfort-fokozat növelés valóban jó lehet. Csak ha "felújításról" beszélnek, én mindíg egy normál felújításra asszociálok.

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

VBK lakásfelújítás

HozzászólásSzerző: nahova » csüt. szept. 20, 2007 6:23 am

 

Kedves válszadók!

Köszönöm az eddigi válaszaitokat. A Böbe válaszát használtam eddig is útmutatóként, mint ahogy a munkáltatóm is és mégis eljutottunk abba a helyzetbe, hogy általa kétféle értelmezése van a bekerülési költségnek.

Kedves kaloczy!

A kérdésemben utaltam, hogy a munkáltató nem a jugosultság feltételeit vitatja, azzal semmi gond nincs, hanem, Ő a bekerülési költséget definiálja két féleképpen.

Ha én 1 millióról viszek számlát ( mert a teljes összeget én fizettem ki ) akkor 1 millió 30% - át adja visszenemtérítendő adómentes támogatásként.

Ha ugyanezen 1 millióban 1/3 állami, 1/3 önkormányzati és 1/3 sajátrészből áll, akkor csak a sajátrész 1/3 - dának a 30 % -át adja.

A kérdés: hogy a bekerülési költségben állami és önkormányzati pénz is van, akkor azokat le kell - e vonni.

Esetemben az "adható jogosultság"  külső nyílászáró csere, homlokzati hőszigetelés, tető vízszigetelése.  

Üdv

Zoli

nahova
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

VBK lakásfelújítás

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. szept. 20, 2007 7:47 am

Szia Zoli!

Arról, hogy le kellene vonni a kapott támogatásokat, nem szól a törvény (én legalábbis nem találtam ilyen előírást), ezért gondolom úgy, hogy ennek szabályozása, meghatározása a munkáltató feladata.

Találtam egy egész jó cikket a témáról:

http://www.hrportal.hu/index.phtml?page=article&id=57537

 Az SZJA tv. 1.sz. melléklet 9.3.3 pontjára kell még figyelemmel lenni

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

VBK lakásfelújítás

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. szept. 20, 2007 8:19 am

9.3.3. Amennyiben az e törvény 1. számú melléklet 2.7. alpontjában említett cél megvalósítása a magánszemély és/vagy más magánszemély által igénybe vett, a következő források felhasználása terhére (is) szervezett ügyletben történik
a) az adott ügyletben lakásszerzési kedvezmény érvényesítésével ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem,
b) adómentes lakáscélú munkáltatói támogatás,
c) kamatkedvezménnyel nyújtott lakáscélú munkáltatói hitel,
d) lakás-előtakarékossági szerződés alapján folyósított összeg,
e) a lakáscélú állami támogatásokról szóló kormányrendelet alapján nyújtott közvetlen támogatás,
f) a lakáscélú állami támogatásokról szóló kormányrendelet alapján kamattámogatással folyósított kölcsön,
g) az e törvény szerint törlesztési adókedvezmény érvényesítésével lakáscélú hitel,
akkor az adott ügyletben nem minősülhet adómentesnek a munkáltatói támogatás azon része, amely ezen munkáltatói támogatás és az a)-g) pontban említett források együttes összegéből a 9.3.2. alpontban említett okiratok által igazolt összegek együttes értékét meghaladja. 
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég