Adófórum

Adózási és számviteli információk

Vevőnek kiállított vásárlási utalvány

Számvitel

Vevőnek kiállított vásárlási utalvány

HozzászólásSzerző: Bp2007 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A helyzet a következő lenne:

Egy cég a vevőknek a vásárlások után meghatározott százalékban vásárlási utalványt akar kiadni, amit később levásárolhatnak. 

Vagyis nem rögtön kedvezményt ad a vásárlások után, hanem ad egy vásárlási utalványt.

Pontosan hogyan történik ilyenkor a könyvelés? Akkor amikor kiadja az utalvány, és akkor amikor beváltják nála?

Milyen adóvonzatai vannak a dolognak?

A válaszokat előre is köszönöm!

Bp2007 

 

 

 

 

Bp2007
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Vevőnek kiállított vásárlási utalvány

HozzászólásSzerző: Napraforgó » csüt. aug. 30, 2007 7:46 pm

Szia!  Nincs gyakorlatom benne, de filózok.  SZERINTEM ez egy mennyiségi/értékbeli rabat, s ha ennek minősítem, akkor  nincs Áfa vonzata. Tulajdonképpen az utalvány kiadása egy "számviteli bizonylat" a kedvezményről. Ha kiadja az utalványt: T86 - K38 (v.3-as kötelezettség)  Ha beváltja: T38 (v.3-as köt.) -K96.    Üdv:Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Vevőnek kiállított vásárlási utalvány

HozzászólásSzerző: stamasi » csüt. aug. 30, 2007 9:08 pm

Szia!

Az utalványok értékét nem lehet engedményként figyelembe venni, tehát adóalapot nem lehet vele csökkenteni. A vevő kifizeti a vételárat a termékért, ezután a teljes áfát meg kell fizetni. A termékért nem fizet kevesebbet, csak ösztönzés képpen, hogy visszajöjjön vásárolni kap egy utalványt, az is lehet, hogy soha nem jön vissza levásárolni.

Amikor fizet az utalvánnyal valamilyen termékért,  akkor az áfát is megfizeti a termékért, tehát a kereskedőnek az áfát ekkor is meg kell fizetni.

Számviteli szempontból, mivel az utalványokat ajándékba adják szerintem Napraforgó gondolata jó, hogy ráfordításként kell elszámolni, de szerintem a pénzeszköz nem csökken, tehát nem a 38-al szemben, hanem ahol nyilván van tartva az utalvány. Amikor vásárolnak vele, pénzeszköz növekedés és árbevétel keletkezik, valamint  áfa fizetési kötelezettség.

Üdv.: Szilvi

 

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Vevőnek kiállított vásárlási utalvány

HozzászólásSzerző: madora100 » csüt. aug. 30, 2007 11:12 pm

Az előttem szólóktól eltérően én az alábbi megoldást javasolom:

A szerződött partner részére kiállított és a partner által átvett utalványokat a 0. Nyilvántartási számlák számlaosztályban kell kimutatni. Ezzel az utalvánnyal a partner majd vásárolhat, s a vásárlásának ellenértéket nem pénzben fogja kifizetni, hanem a nullás számlaosztályban nyílvántartott utalvánnyal. Miután a beváltáskor a partnernek fizetnie nem kell, ezért a 9-es számlaosztályba árbevételként az utalvány alapján nem lehet könyvelni. Az utalvány ellenértékeként adott terméket térítés nélküli átadásként kell kezelni. T 8 - K2 és a 467 áfa . (ha elsődlegesen az 5-ös számlára került a termék könyvelésre, akkor először készletre kell venni) Mint térítés nélküli átadást, TAO alapnövelő tételként kell majd kezelni. Természetesen, amikor  az ügyfél vásárol, a beváltott utalvány értékével a 0. számlaosztályban kimutatott utalványok darabszámát, értékét csökkenteni kell. Amennyiben az összes utalványt nem váltják be (és már nem is lehet beváltani), akkor azokat a nullás számlaosztályból majd ki kell vezetni és le kell selejtezni.

A fentieken túl még arra is vigyázni kell, ha magánszemély részére kerül átadásra ingyenesen az utalvány, akkor még az adóköteles természetbeni juttatások terheit is meg kell fizetni. 

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Vevőnek kiállított vásárlási utalvány

HozzászólásSzerző: pronny » pén. aug. 31, 2007 5:04 am

Áfarendszerbeli megítélésével kapcsolatban az alábbi linket találtam, talán hasznos lehet.

http://www.adoforum.hu/?fejezet=5&alfejezet=0&tartalom=0&cid=28649&wa=eado0706h

pronny
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Vevőnek kiállított vásárlási utalvány

HozzászólásSzerző: madora100 » pén. aug. 31, 2007 7:19 pm

A mi esetünkre ez nem etalon megoldás. Az ajándék kuponokat, utalványokat általában valaki megvásárolja, majd azt továbbadja beváltásra. A mi esetünkben nem fizetnek pénzszközt az ajándékutalvány megvásárlásáért, azt ingyen adják oda a nagyobb vásárlóiknak.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Vevőnek kiállított vásárlási utalvány

HozzászólásSzerző: M.Éva » szomb. szept. 01, 2007 4:35 am

Sziasztok!Én ezt úgy kezelném, hogy a kupon adását nem könyvelném,hiszen ez egy ígéret, hogy ha beváltja beszámítom a fizetésbe- de nem kötelező a partnernek használnia!Érvényességi időt megszabnék és csak analítikusan vezetném, hogy kinek adtam, sorszám-vevő pl.Amikor igénybeveszi vásárláskor pl.5eft.-ot, akkor T 381 (115.000) -K 911 Ért.(100.000,-)467 Áfa (200.000,-)969 Egyéb (-5.000,-). Üdv:Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Vevőnek kiállított vásárlási utalvány

HozzászólásSzerző: Bp2007 » hétf. szept. 03, 2007 11:24 am

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat! Én is a 0-ás osztályban gondoltam nyilvántartani, ezek szerint jól gondoltam :-)

Viszont az adó vonatkozásra találtam egy Önadózó cikket (2006/11) szám. Ezek alapján ha jól veszem ki, ez adómentes. A cikk alapján a következő feltételeknek kell teljesülni:

- a szerződési feltételek tartalmazzák az általunk nyújtott kedvezményt,
- azonos feltételekkel nyújtsuk, tehát mindenkire vonatkozzon, aki megfelel a feltételeknek. Pl. egy könyvelő programot készítő vállalkozás 2006. november 01. és 30. közötti minden nettó 150 ezer forint feletti programvásárlás esetén lehetőséget biztosít a 2007. évi adóváltozásokról szóló előadáson 1 fő külön térítés nélküli részvételére, vagy előfizet részére  2007. évre egy szakmai újságra, vagy több program vásárlása esetén egyiket „ajándékba” adja, stb.
- nem lehet nyeremény, vagy vetélkedő díja a térítésmentesen átadott termék, nyújtott szolgáltatás,
- a beszerzési számlákon jelöljük annak tényét, hogy mihez kapcsolódik,
- az átadást dokumentáljuk,
- a két ügylet – az értékesítés, és az ahhoz kapcsolódó érték nélküli juttatás időben ne legyen túl messze egymáshoz,
- az érték reális legyen, semmiképpen sem magasabb az általunk kiszámlázott értéknél.
Ugyan az Szja tv. 69.§ j) pontja szerint természetbeni juttatásnak minősül az  ingyenesen vagy kedvezményesen átadott termék, nyújtott szolgáltatás révén juttatott adóköteles bevétel – itt mégsem erről van szó, hanem az Szja tv. 1. számú Melléklet 8.14. pontjában szabályozott jogcímű – adómentes juttatásról:
8.14. a kifizető által üzletpolitikai (reklám) célból, bárkinek azonos feltételekkel és módon, nyilvános körülmények között adott kedvezmény, árengedmény, visszatérítés, termék, szolgáltatás, ha az
a) nem tartozik a nyereményből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezések hatálya alá,
b) nem vetélkedő és nem verseny díja, valamint a termék megismertetése, forgalmának növelése céljából adott áruminta, ha az nem tartós használatra rendelt dolog, és mennyisége nem éri el a kereskedelemben forgalmazott/forgalmazható legkisebb mennyiséget;

Valaki esetleg meg tudná nézni ezt a cikket? Vagy ez erre az esetre nem vonatkozik?

Bp2007 

 

 

 

Bp2007
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 10 vendég

cron