Adófórum

Adózási és számviteli információk

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

Számlázás

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: gizmomano » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Van egy BT, aki tananyag fejlesztés címén vállalkozói szerződést kötött egy Zrt-vel. A Bt késedelmesen teljesített, így a Zrt élt a kötbér lehetőségével, amit a szerződésben ki is kötöttek. A Zrt azt kérte a Bt-től, hogy a számlát a követezőképpen állítsa ki:

Számla ellenértéke || Áfa - kötbér. Azaz, a számlában mínusszal tüntesse fel a kötbért is.

Igen ám, de a Bt kézi számlát állít ki, és egy számlán belül szerintem ez megoldhatatlan. A szolgáltatás ugyanis 20 %-os, a kötbér pedig áfa körön kívüli. A számlatömb pedig csak egyféle áfa kimutatására alkalmas.

Most hogyan állítsa ki a számlát???

Én tanácstalan vagyok. Kérlek segítsetek. Előre is köszi. 

Gizmomano 

gizmomano
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » hétf. okt. 30, 2006 10:58 am

Szia!

Nem tudom gyakorlatbol de ez nekem kicsit gyanus.... A számviteli trv előírásai szerint számlázni a termékértékesítést és a szolgáltatásnyujtást kell az elfogadott elismert összegen... Szóval sztem itt az alapbizonylat az a szerződés amiben ki lett kötve a kötbér. Te pedig nem a kötbérel csökkentett összeget számlázod hanem rendesen számlázol mintha kötbér nem lenne, aztán majd a ZRt megteheti, hogy a kötbérrel csökkentett összeget utalja át neked, mivel a PTK 296§ alapján erre lehetrősége van.....

De kiváncsi leszek mit mondanak, a többiek mert mint irtam nem volt ilyen esetem de sztem nem lesz számlázva a kötbér hanem a szerződés alapján amit mindketten aláritak. A kötbérfizetés feltrételeit illetve hogy a kivitelező milyen késedelembve került és ennek milyen hatása van a fizetendő kötbérre is irásban kell rögziteni, és mindkettő félnek alá kell irni...

üdv: barti

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: aesdbt@axelero.hu » hétf. okt. 30, 2006 11:50 am

A kötbért szerzödésben kell megatározni arról nem kell számlát kiállitani hanem csak könyvelési értesitést illetve mint az utolagos engedményt és a szerzödéssel együtt lesz érvényes.a szerzödésben megvan határozva az 1 napra jutó kötbér.
aesdbt@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: tim72 » hétf. okt. 30, 2006 12:40 pm

Szerintem azért megoldható a ZRt. kérése is. Szépen kiállítod a számládat az igazolt teljesítésed alapján (a teljesítés igazoláson célszerű, ha jelzi is feléd a ZRt., hogy él a kötbér igényével) . Majd  a bruttó összegből külön soron egyösszegben (mert ÁFA körön kívüli) levonod a kötbér összegét, azaz csak a fizetendő összeget csökkented vele. Így szerepel a számlán minden adat, az árbevételtől, az ÁFÁ-n keresztül a kötbérig, mégsem torzul egyik sem.Lehet, hogy nem tökéletes megoldás, de szerintem minden félnek (neked, a partnernek és az APEHnek) is megfelel.

tim72
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: M.Éva » hétf. okt. 30, 2006 12:50 pm

Szia,én is 3 tim72 megoldását javasolom,ha nem is kötbér témát, de pl. túlfizetést én is vontam már le számlából,mert így rendeződött az egyenleg.

Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. okt. 30, 2006 1:18 pm

Gizmomano!

A kötbérről nem lehet számlát kiállítani. Mint ahogyan Barti is írta, csak a termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás teljesítése számlázandó.

A kötbér összegéről lehet a szerződésre hivatkozással tehelő levelet küldeni (ugyanúgy, mint a késedelmes fizetésről a kamatterhelő levelet), de számlát semmiképpen sem.  Kompenzálni csak egynemű követeléseket lehet (e megjegyzést M.Éva hozzászólására írtam) Ott be lehet tudni az azonos követeléseket, de azt sem a következő számlából történő levonással kell megoldani, hanem egy értesítő levéllel.  

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. okt. 30, 2006 1:22 pm

A konkrét javaslat lemaradt: A számlát ki kell állítani a szolgáltatásról nettó + áfa összegben. A kötbérről pedig egy terhelő levelet kell írni.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: M.Éva » hétf. okt. 30, 2006 1:32 pm

Akkor nem értem,hogy egy számlára (pl.telefon),késedelmi kamat sor hogyan kerülhet, ha szerintetek csak szolgáltatás vagy termékértékesítés kerülhet!!Sok hasonlóval találkozom a munkám során.A fennti példán nem a kötbérrről állították ki a számlát, hanem a gazdasági eseményhez kapcsolódó sor lenne, én nem látom be hogy miért ne kerülhetne rá!

Üdv Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » hétf. okt. 30, 2006 1:42 pm

Na sziasztok!

Közben utánaolvastam a dolognak a számviteli levelekben, és ott is azt irják, hogy nem szabad számlát kiállítani a kötbérről! Hanem ahogyan már irtam meg ahogy madora is irja kell a szerződés mellé egy irat/levél amiben a konkrét összeg elismerésre kerül és a levonáshoz ez lesz az alapbizonylat a szerződéssel együtt...

üdv: Barti

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Hogyan kell kiszámlázni a kötbért?

HozzászólásSzerző: M.Éva » hétf. okt. 30, 2006 1:45 pm

Naná , egynemű az a követelés,amit kompenzálok!! Csak egy pl. egyszer egy ügyfelem rendszeres számlájához 6-szor írtam levelet,hogy egyszer figyelmetlenségből 1243 ft-tal többet utalt, a következőnél utaljon kevesebbet ennyivel.Mindig elfelejtette, már az ő könyvelője is szólt a lógó tételről, már az év vége felé jártunk, amikor egyszerűen levontam a fizetendőből és egy csapásra megoldódott minden.Helyreállt a rend mindkettő könyvelésben, nem látom be,hogy valami nagy szabálytalanságot csináltam volna, vagy bárkit is kár ért volna!!

M.Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Következő

Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 44 vendég