Kedves András!
Látom jó ideje fenn van a kérdésed, s még egyiket sem fogadtat el, vagy már választottál és érdektelen az egész. De megpróbálkozom:
Ha azt kérdezed hogyan érné meg neked, hát (most megfognak kövezni) esküvőt senki sem számolhatja el adóalapját csökkentendő költségként, tehát ami leginkább megéri az nem az adószámos vállalkozás. De félretéve a tréfát: én azt tanácsolnám először készíts egy tervezetet arról, hogy milyen minőségű, illetve mit tartalmazó szolgáltatást szeretnél nyújtani. Te vállalod fel az esküvő rész költségeit, amit előleggel és egyben számláznál a megrendlőnek (helység bérlet, éttermi/étel-ital,dekoráció,zenekar stb), vagy te a megrendelőt összehozod az egyes szolgáltatóval és a megrendelő közvetlenül nekik fizet. Tehát mérd fel, hogy kb milyen bevétellel és milyen költségtípusokkal fogsz várhatóan számolni. Fogsz-e alkalmazni alkalmazottat, hol lesz a székhely/telephely a vállalkozásnak, annak várható költsége. Az egyes költségeket nem úgy érvényesítheti egy egyéni vállalkozó (pl.a lakástól műszakilag el nem különült székhely/telephellyel), mint egy gazdasági társaság.
A lehetséges vállalkozási változatok eldöntése előtt azon is el kell gondolkodni, hogy kizárólag egyedül akarod-e vinni a vállalkozást, vagy találsz magad mellé olyan társtulajdonost, akiben megbízol, stb. Az egyszemélyes kft elég macerás forma, a többi gazdasági társasági formához még legalább egy tag kell.
A kft, bt. a számviteli tv.hatálya alá tartozik, s kettős könyvvitelt vezet, amit könyvelő nélkül nem tudsz megoldani, az egyéni vállalkozó vezethet pénztárkönyvet, naplófőkönyvet is, aminek vezetésért a külső könyvelő is kevesebbet kér, mint a kettősért.
Nem ismétlem az előttem szólókat, hogy a társaság alapításának külön plusz alapítási költségei vannak, az egyénivállalkozónak ez lényegesen kevesebbe van. De a kft-ben a tagok alap esetben a bevitt vagyonukkal felelnek a társaság kötelezettségeiért, a bt-ben a beltag, az egyéni vállalkozásnál a vállalkozó teljes vagyonával felel. Mivel van máshol heti 36 órát elérő biztosítási jogviszonyod, sem az egyéni vállalkozásban, sem a két gazdasági társasági formában nincs (JELENLEG!!) kötelező járulék fizetési kötelezettséged. Járulékot csak a ténylegesen kivett, elszámolt jövedelmed után kell fizetni. Az egyes vállalkozási formák adózását, azok különbségét ilyen formában kifejteni nem lehet, de egy biztos mindegyikben elég nagy az elvonás.
Ha van körvonalazódott elképzelésed a fentiekben írtakról, keress fel egy felkészült könyvelőt, vagy könyvvizsgálót, tanácsadót aki a várható bevételed és kalkulált költségtípusaid alapján el fogja neked mondani, hogy adózás szempontjából melyik vállalkozási formánál mi maradna neked a bevételből, s segítségével eldöntheted melyik vállalkozási formát válaszd, figyelemmel a felelősség,stb körülményekre is.. Ha megteheted ne hagyatkozz csak egy ember tájékotatására.
Ha az esküvőt teljeskörűen a te vállalkozásod vállalja fel, akkor vélhetően több lesz a bevételed, mint évi 4 millió forint, ami az alanyi ÁFA mentesség választásának a max.határösszege. Ha efeletti a bevételed, akkor ÁFA alánnyá válsz, ami a bevallásokat és nyilvántartásokat is tekintve szintén plusz procedúra.