Adófórum

Adózási és számviteli információk

egyéni vállakozó közterhei

Egyéni vállalkozók

egyéni vállakozó közterhei

HozzászólásSzerző: antal79 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Szakértők, Fórumtagok!

Férjem egyéni vállalkozó, de a havi max 10-15 számla könyveléséhez úgy gondoltuk, nem igényeljük könyvelő közreműködését.  Kezdem belátni, hiba volt... :-(

 

 Kérdéseim a következők:

Egyéni vállalkozó esetén az osztalékalap számításánál figyelembe kell venni a különadót (merthogy az is a vállalkozói adóalapot terheli, akárcsak a 16% SZJA)?

Vagyis : vállalkozói osztalékalap =vállalkozói adóalap-vállalkozói SZJA (16%) - különadó (4%) ?

Vagy pedig  osztalékalap= váll. adóalap - SZJA, és ezután fizetendő még a váll. adóalap után 4%? És mindezek mellé az osztalékalap után jön a 14%EHO?

 

Valaki segítene nekem kiszámolni, csak a viszonyítás kedvéért, hogy egy havi 500.000 Ft-os bevételnél, 100.000 Ft elszámolható költség || minimálbérnek megfelelő vállalkozói kivét esetén  (most olvastam, hogy kezdőként nem fizethet magasabb járulékot, még ha szeretne, akkor sem)  mennyi lesz az adózott vállalkozói jövedelem? Mert amit az én kis excel-táblácskám kikalkulált, attól két napig nem fogok tudni aludni...

Előre is köszönöm! 

antal79
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

egyéni vállakozó közterhei

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szomb. aug. 18, 2007 10:42 pm

Szia!

A sejtésed jó, az összeg tényleg nem semmi lesz.Elkészítem én is táblázatban Neked,a kérdésem még: az 500.000.- bevétel nettó vagy bruttó, a ktg-ed nettó vagy bruttó,vagy alanyi mentes vagy?Üdv:Nelly

Bocs! Alanyi mentes nem is lehetsz, vagy ha az is vagy évközben átléped a határt!!! 

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

egyéni vállakozó közterhei

HozzászólásSzerző: antal79 » szomb. aug. 18, 2007 10:51 pm

Más sem tud aludni ilyen késői órán?:-)  Ha kapnék egy emilcímet (nem tudom, szabályos-e) átküldeném az én kis táblázatomat, a képletekkel együtt. Áfa-kötelesek vagyunk, a  bevételek és a költségek mind áfa nélkül számítandók (nettó, ha jól emlékszem, ezer éve tanultam pénzügyet...), az áfát külön táblázatban kezelem.
antal79
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

egyéni vállakozó közterhei

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szomb. aug. 18, 2007 10:55 pm

küldjed nyugodtan: tothkornelia@citromail.hu

Várom!

Még nem kaptam meg!" messze még a hajnal 3 óra 20".Ennyi most az idő.Ezért itt a táblázat, arányosan tudsz viszonyítani:

 

2007teljes évre 
   
árbevétel(nettó)12*500.000.-6000000
besz ktg(nettó)12*100.000.--1200000
váll.kivét.12*65.500.--786000
tb jár 29%12*18.995.--227940
EHO12*1950.--23400
váll.jár 4%12*2620.--31440
eredmény 3731220
   
   
váll.16%3.731.220*0.16596995
különadó 4%3.731.220*0.04149249
  746244
   
   
   
25%oszt adó786.000*0.3*0.2558950
35% oszt adó(2.984.976-235.800)*0.35962212
EHO 14 %(2.984.976-235.800)*0.14384885
  1406047
   
 Fizetendő adó: 
16% 596995
4% 149249
25% 58950
35% 962212
EHO 14% 384885
összesen 2152291
   
Ezen kívül áfa  
   
fizetendő6.000.000*0.21200000
levonható1.200.000*0.2-240000
befizetni 960000

Az eredményed csökkentheti még(ha van, vagy egyáltalán elő fog fordulni): az écs, gk ktg(térítés útnyilvtart alapján), hitel ktg-e , IPA 50 %-a ha van azon a településen ahol a székhelyetek, telephelyetek működik,100.000 ft alatti  t.e. beszerzés egyösszegű elszámolása,új t.e. beszerzése estén kisváll.kedv.(beruh),korábban mn.fogl.esetén kedv.,fejlesztési tartalék.Ekkor persze a fizetendő adó nem ennyi lesz.Ilyen eredmény estén ha ez előreláthatólag ennyi lesz, célszerű lenne TÁRSASÁGI FORMÁBAN  FOLYTATNI A MŰKÖDÉST.

Célszerű lenne egy egyszerű pénztárkönyv programot is használnod(megvenned)ami kiszámolja helyetted az áfát, járulékot, nyilvántartja az eszközöket,és még feladást is elkészít.nem kell táblázattal bíbelődnöd, és listákat is kérhetsz.(áfa, bér, váll.kivét.bér,járulék nyilvántartás, eszközlista stb) Üdv:Nelly

Azt elfelejtettem:3.731.220-2.152.291=1.578.929.-(ennyid marad év végén a nyereségből, 42%)

És még valami:évközben adóelőleget kell fizetni negyedévenként az egyéni váll-nak(16|| 4%-ra) , tehát negyedévente is kell a jövedelmed figyelni,és megfizetni.Más egyelőre azt hiszem nincs.Azt hiszem ez bőven elég.

Jó éjt mindenkinek !!!

"Egyéni vállalkozók különadó alapja:

  1. - a személyi jövedelemadó bevallásában bevallott összevont adóalapnak a nyugdíjjárulék-fizetés felső határát meghaladó része, és

     

  2. - vállalkozói jövedelemadózás esetén a kapott támogatás (ideértve különösen az egységes területalapú támogatást is) nélkül számított vállalkozói bevételek összegéből a vállalkozói költségeket meghaladó rész, átalányadózás esetén az átalányadó-alap együttes összege.

     

    Amennyiben a magánszemély az egyéni vállalkozói tevékenysége tekintetében külföldön is rendelkezik telephellyel, akkor a külföldi telephelynek betudható adóalapot ki kell venni a különadó alapjának összegéb
ől.

Az egyéni vállalkozó a különadót költségként nem veheti figyelembe. "

 

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

egyéni vállakozó közterhei

HozzászólásSzerző: Pikikee » vas. aug. 19, 2007 8:01 am

Sziasztok!

A fenti számítás nagyon jó, de vajon igaz ez a kezdő egyéni vállalkozóra is ?  

 Kornélia !
Ide hozom azt az állásfoglalást amit Zsuzsa kapott:

A tevékenységet kezdő egyéni vállalkozó a járulékfizetési
> kötelezettségének kezdő évében a társadalombiztosítási,
> egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékot a tárgyhónapot megelőző hónap első
> napján érvényes minimálbér összege után fizeti meg. Ez a rendelkezés nem
> alkalmazható arra az egyéni vállalkozóra, aki egyidejüleg munkaviszonyban
> áll, és foglalkoztatása eléri a heti 36 órát, illetőleg aki közép- vagy
> felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytat.

Az Alkotmánybíróság a kezdő egyéni vállalkozó járulékfizetésére vonatkozó
hatályos rendelkezést nem minősítette alkotmányellenesnek, és azt nem
semmisítette meg. Következésképpen a törvény módosításáig a hatályos
rendelkezés szerint áll fenn a járulékfizetési kötelezettség, azaz a
tényleges kivét összegétől függetlenül, a tárgyhónapot megelőző hónap első
napján érvényes minimálbér lesz a fizetendő járulékok alapja"

A nyereséges kezdő vállalkozó akkor sem tud a minimálbérhez kapcsolódónál
> magasabb járulékot fizetni, ha azt a bevételei lehetővé tennék. Ennek
> megfelelően alacsonyabb szintű pénzbeli biztosítási ellátosokra jogosult.

 

Üdv: Pikikee 

Pikikee
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

egyéni vállakozó közterhei

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » vas. aug. 19, 2007 8:17 am

Szia!

Nem értem miért lobogtatod ezt az állásfoglalást?Nem minibálbér a kivét és járuléka?( az év végi nyereséget terhelő adójára kíváncsi minimálbér esetén)) Azt nem írja az állásfoglalás, hogy a nyeresége után nem kell megfizetnie az adóját!!!Nelly

Ha konkrétan leírnád mi nem a jó a számításnál,megköszönném!!!!!!!

 

http://gondola.hu/cikkek/54947

Az egyéni vállalkozói tevékenység kezdő évében - a fentieken túlmenően - elszámolható;

1.       a vállalkozói tevékenység megkezdése előtt legfeljebb három évvel korábban beszerzett, és utóbb e tevékenységhez felhasznált anyag- és árukészlet beszerzésére fordított, korábban költségként még el nem számolt kiadás;

2.       a tevékenység megkezdéséhez szükséges egyéb kiadások; illetőleg

3.       megkezdhető a legfeljebb három évvel korábban beszerzett tárgyi eszközök és nem anyagi javak értékcsökkenési leírásának elszámolása.

„Az Alkotmánybíróság 42/2007. (VI. 20.) AB határozata szerint alkotmányellenes a társadalombiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXX. törvény egyéni vállalkozók járulékfizetésére vonatkozó szabályozás, mivel nem biztosítja a kezdő egyéni vállalkozók számára a járulékfizetési alapok közötti választás lehetőségét. Felhívta ezért az Országgyűlést, hogy 2007. december 31. napjáig alkosson olyan szabályt, amely lehetővé teszi, hogy a kezdő egyéni vállalkozók a járulékfizetési kötelezettségüknek a tényleges bevételük után tehessenek eleget.  "

http://www.ado.hu/hirek.php?idx=672&kat=1&s=a&p=1 

Egyelőre a tv.nem mondja ki azt,hogy a minimálbérnél nagyobb összegű kivéted nem lehet,csak azt szabályozza hogy a járulékot a min.bér után kell fizetned.Nem találtam eddig olyan állásfoglalást ami ezt tiltaná(de olyat sem ami ajánlaná) hogy több kivéted legyen ami után persze meg kell fizetni az szja-t.(nagyon össze van kuszálva, a vége pedig az lesz szerintem hogy ebben az estben is meg kell fizetni a járulékot-de ez csak magánvélemény-) Ha valamelyik kollega(nő)tud ilyenről biztos közzé teszi!

Üdv :Nelly

 

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

egyéni vállakozó közterhei

HozzászólásSzerző: Pikikee » vas. aug. 19, 2007 4:20 pm

Szia Nelly !

Bocs, de azt hiszem én azzal kevertem össze a dolgokat, hogy az én páromnek télen vissza adom a váll.ig-át.

Akkor viszont nem kell a nyereség után osztalák adót , 14%-os EHO-t, külön adót fizetnem. Az esetleges nyereséget kivétbe teszem  és 18% SZJA-t megfizetem és kész.

Persze lehet, hogy most is tévedek ?

Üdv: Pikikee

Pikikee
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

egyéni vállakozó közterhei

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » vas. aug. 19, 2007 4:31 pm

Szia Pikikee!

Működőnél így kell számolni,megszűnőnél viszont nem tudom.Te megteheted hogy váll.kivétként számolod el, ő viszont kezdő és nem "tud" többet kivenni( a tv miatt ).A kivéted után a járulékokat is be kell csengetned(tb.....),de legalább ellátási alap lesz, úgy gondolom,de írtam megszűntetésben nincs rutinom. Viszont ev.van olyan akinél az utóbbi években 1mill ft van a váll.adóalap,pedig kivétet is produkál tisztességesen.Év közben is kiszámolgatom neki, kb.hogy áll az adója. 1 mill év végi adóalapnál kb 500-550 ezer ft a fizetendő adó és EHO.(ez biztos)Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

egyéni vállakozó közterhei

HozzászólásSzerző: Pikikee » vas. aug. 19, 2007 4:51 pm

Szia Nelly !

A járulékokat természetesen meg kell fizetnem ( a minimál bér után )

Azt nem vitatom, hogy egyébként rengeteg a fizetni való, hiszen mikor előszőr kiszámoltam majd hanyat vágtam magam. Rögtön segítséget kértem, hogy jól számoltam-e. Szerencsére kohmari segített és így már tisztábban láttom a dolgokat. Azt is kiszámolta nekem, hogy nem éri meg kint hagyni a vállkozást ha nincs bevétel, mert akkor is fizetni kell természeesen mindent. Ezért jártam körbe inkább én azt a variációt, hogy mi van akkor ha évközben megszűnik a vállalkozás. Persze még nem tudni, hogy esetleg mennyi munka jön össze. Ezért nem is vittem be semmit a vállakozásba mert a végén még az is bevételnek számit, ha mégis megszünik. Na, akkor aztán lenne mit fizetnem. 

 

Üdv: Pikikee 

Pikikee
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

egyéni vállakozó közterhei

HozzászólásSzerző: madora100 » vas. aug. 19, 2007 9:13 pm

Egy pici pontosítást tennék. Ha a férjed egyéni vállalkozásának kezdő éve 2oo7.január hónap, akkor január hónapban a 2oo6.dec.havi minimálbér után kell a tb.járulékot megfizetni (625oo,-Ft) még akkor is, ha január hónapra 655oo,-Ft jövedelmet vesz is fel. E szabály nem alkalmazható akkor, ha az egyéni vállalkozó munkaviszonyban áll és foglalkoztatása eléri a heti 36 órát.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 53 vendég

cron