Szia Vera!
Csökkenti a bevételt: a tételes költségelszámolást választó egyéni vállalkozók körében a kisvállalkozói kedvezmény címén levonható összeg, amely egyben csekély összegű (de minimis) támogatásnak minősül. A kisvállalkozói kedvezmény címén elismert beruházások értéke nem lehet több, mint a bevételek és az elismert költségek különbsége, de legfeljebb évi 30 millió forint. A kisvállalkozói kedvezmény érvényesítése nem jelent korlátot az értékcsökkenési leírás elszámolására.
A kisvállalkozói kedvezmény alapjául szolgáló elismert beruházásnak minősül:
- nem anyagi javak közül a szellemi termékek beszerzésére fordított kiadás, ha azok az egyéni vállalkozói tevékenységet közvetlenül szolgálják és a hasznlatba vételükre korábban nem került sor,
- kizárólag üzemi célt szogáló ingatlan (üzemkörön belüli ingatlan),
- a tenyészállat,
- a kizárólag üzemi célt szolgáló gépek, berendezések, feleszerelések, járművek.
Az "első" tulajdonosok által megvalósuló beruházásokat értékeli kedvezően a törvény, korábban még használatba nem vett, tehát teljesen új eszközt feltételez.
A kisvállalkozói kedvezmény végleges érvényesítésének vannak általános - időhatárhoz kötött - korlátai.
Ha a kisvállalkozói kedvezmény érvényesítésének évét követő negyedik adóév utolsó napjáig bizonyos esetek bekövetkeznek, akkor a kedvezmény címén levont összeg kétszeresének 16 vagy 10 százalékával meg kell növelni a vállalkozói személyi jövedelemadót. Például ilyen eset, ha az eszköz üzembe helyezésére, használatbavételére négy éven belül nem kerül sor (kivéve, ha ez elháríthatatlan külső ok miatt történt).
A kedvezmény folyamatos beruházás esetén akkor is érvényesíthető, ha az több adóévben valósul meg.
A vissza nem térítendő állami támogatással kapcsolatban az Szja tv. 19 §. foglalkozik.
Üdv.: Szilvi
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég