Adófórum

Adózási és számviteli információk

KFT ügyvezető, lehet egyéni váll is?

TAO

KFT ügyvezető, lehet egyéni váll is?

HozzászólásSzerző: jános123 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szerintetek egy kft tagja, aki a kft ügyvezetője is, lehet egyéni vállalkozó is? A cég ügyvédje szerint az új GT változások miatt 2006. július 1-től nem lehet egyéni vállalkozó az, aki ügyvezetői feladatot lát el.
jános123
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

KFT ügyvezető, lehet egyéni váll is?

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. aug. 09, 2007 1:24 pm

Szia!

Ezt így nem találtam az új Gt-ben. Attól is függ, mi az egyéni vállalkozó tevékenysége? Azonos-e a kft-ével?

Nem erre gondolt az ügyvéd?:

25.§

(2) A vezető tisztségviselő és közeli hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pont], valamint élettársa nem köthet a saját nevében vagy javára a gazdasági társaság főtevékenysége körébe tartozó ügyleteket, kivéve, ha ezt a társasági szerződés megengedi.
  
 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

KFT ügyvezető, lehet egyéni váll is?

HozzászólásSzerző: stamasi » csüt. aug. 09, 2007 1:39 pm

Szia János!

Ilyen megkötés nincs. Egyéni vállalkozó nem lehet tagja KKt-nak és nem léphet be Bt-be. Kérdezd meg az ügyvédet, hogy melyik paragrafusban található meg ez a kikötés.

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

KFT ügyvezető, lehet egyéni váll is?

HozzászólásSzerző: mifer2 » csüt. aug. 09, 2007 1:46 pm

A kft. tagja lehet egyéni vállalkozó. Ezek a kitételek azért szerepelnek a gt-ben, amit Szilvi írt, mert az egyéni vállalkozó teljes vagyonával tartozik felelősséggel, ugyan ez vonatkozik a Bt. beltagjára is. És ha már egyik vállalkozási formánkban teljes a felelőség, akkor ez már kizáró ok pl. bt. beltagjának lenni az egyéni vállalkozónak. A Kft. tagok viszont csak a jegyzett tőke arányában kötelesek felelőséget vállalni. Ezért nem kizáró ok, hogy EV is lehet a Kft. tagja.
mifer2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:10 am

KFT ügyvezető, lehet egyéni váll is?

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. aug. 09, 2007 2:25 pm

Így van, olyan társaságban nem lehet, ahol korlátlan a felelősség,  pl. betéti társaságban beltag, vagy pl. kkt. tagság. De Kft. esetében csak a már említett, tevékenység végzésével kapcsolatos megszorítás van, de a társasági szerződés azt is engedheti.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

KFT ügyvezető, lehet egyéni váll is?

HozzászólásSzerző: madora100 » csüt. aug. 09, 2007 3:24 pm

Összeférhetetlenségi szabályok változása
Az 1997. évi CXLIV. törvény rendelkezései szerint vezető tisztségviselővé egy személy legfeljebb három gazdasági társaságnál volt megválasztható. Az új törvény hatályba lépésével ezen korlátozás megszűnik, a közszférán kívül egy vezető tisztségviselő bármennyi társaságnál korlátozás nélkül megválasztható.
Mivel a társasági szerződésben kötelező jelleggel csak a társaság főtevékenységét kell feltüntetni, így a törvény részesedésszerzési, ügyletkötési tilalma is csak az azonos tevékenységet főtevékenységként megjelölő más gazdálkodó szervezetre vonatkoznak. A társasági szerződés azonban ennél szigorúbban is rendelkezhet.
Vezető tisztségviselői jogviszony
Az új Gt. rendelkezései szerint a vezető tisztségviselő ezen megbízatását munkaviszonyban nem láthatja el, csak megbízási jellegű jogviszonyban. Ennek egyik következménye, hogy a vezető tisztségviselő teljes vagyonával felel az e minőségében hozott döntéseiért.
A fenti idézetből én azt olvasom ki, hogy az ügyvédnek igaza van. Az új GT szerint az ügyvezető teljes vagyonával (és nem a tözstőkéje összegéig) felel az ügyvezetői minőségében hozott döntéseiért, ezért nem lehet egyéni vállalkozó is egyben, hiszen az EV is teljes és korlátlan  vagyonfelelősséget jelent. Nem tévesztendő össze az összeférhetetlenségi szabállyal.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

KFT ügyvezető, lehet egyéni váll is?

HozzászólásSzerző: szedlacsek » csüt. aug. 09, 2007 3:42 pm

Szeptembertől újra lehet munkaviszonyban is ügyvezetni... És ez a korlátlan ügyvezetői felelősségi  szabály a korábbi (már az 1988-as Gt-ben is megvolt...)
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

KFT ügyvezető, lehet egyéni váll is?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. aug. 09, 2007 5:17 pm

Sziasztok!

Az idei (június) Gt módosítások ismét lehetővé teszi az ügyvezetői feladatok ellátását munkaviszonyban.(De ember legyen a talpán aki ki tud igazodni azon, mikor ki lehet mviszonyos illetve megbízott.)Szept. 1-ig viszont csak megbízottként láthatja el a feladatát, melyre a mviszonyra vonatkozó jogszabály nem alkalmazható, a Ptk előírása a döntő.Kivéve ezt az esetet:"lehetővé tette a törvény, hogy a hatályba lépésekor - azaz 2006. július elsején – fennálló munkaviszonyok legfeljebb a vezető tisztségviselő megválasztásától számított öt évig fennmaradjanak."

"Szeptembertől megint új szabályok jönnek

Június 11-én fogadta el a parlament a cégtörvény és egyéb törvények módosításáról szóló 2007. évi LXI. törvényt, amely az indokolás szerint, kis terjedelemben ugyan, de érinti a társasági törvény szabályait is.

Ennek értelmében 2007. szeptember elsejétől a vezető tisztségviselőket érintő szabályok az alábbiak szerint módosulnak: A vezető tisztségviselőt e minőségében megillető jogokra és az őt terhelő kötelezettségekre - a törvényben meghatározott eltérésekkel - a Ptk. megbízásra vonatkozó szabályait (társasági jogi jogviszony) vagy a munkaviszonyra irányadó szabályokat kell alkalmazni. A vezető tisztséget - ha a társasági szerződés eltérően nem rendelkezik - nem láthatja el munkaviszonyban az egyszemélyes gazdasági társaság tagja, illetve a közkereseti és a betéti társaság üzletvezetésre egyedül jogosult tagja.

A legújabb szabályok megszüntetik tehát a vezető tisztségviselés munkaviszonyban történő ellátásának a tilalmát, a törvénymódosításhoz fűzött indokolás nem téri ki ugyanakkor arra, hogy mikor, milyen feltételek mellett lehet majd a megbízási forma helyett munkaviszonyt választani. Az új szabályok hatálybalépéséig remélhetőleg sikerül az illetékes szervektől a kérdésről gyakorlati iránymutatást kérni. Erre feltétlenül szükség is lenne, mert a helyzet eddig sem volt teljesen egyértelmű, most pedig tovább bonyolódik.

Kérdés, hogy miként lehet majd a szakemberek számára is nehezen követhető módisításokról az ügyfeleket egyszerűen tájékoztatni, illetve, hogy a gyakorlatban milyen következményekkel jár, hogy a szabályozást rövid időn belül másodszor változtatják meg gyökeresen?"

http://ado.hu/blog.php?b=7 

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

KFT ügyvezető, lehet egyéni váll is?

HozzászólásSzerző: szmolkal » pén. aug. 10, 2007 7:24 am

Sziasztok!

A munkaviszony ugye munkaadó és munkavállaló között jön létre. Tegyük fel, hogy a KFT képviseletre, cégvezetésre jogosult tagja munkaviszonyban akarja ellátni ezt a feladatát. Ha egy kétszemélyes KFT-ről van szó ki fogja ellátni a munkáltatói feladatokat, ki gyakorolja ezt a jogkört az ügyvezetővel szemben? Mert ugye önmaga munkáltatója nem lehet.

Az előzővel kapcsolatban nekem is az a véleményem, ha munkaviszony keretében látja el az ügyvezetői feladatokat, akkor lehet mellette egyéni vállalkozó is.

Valamelyik fórumon azt olvastam, hogy a törvény magyarázata a törvényalkotó feladata (és nem az APEHé például). Én is várom már mikor lesznek egy kicsit egyértelműbbek a jogszabályok, mert elegem van már abból, hogy egy kérdést öt jogszabály rendelkezései szerint kell levezetni.

szmolkal
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

KFT ügyvezető, lehet egyéni váll is?

HozzászólásSzerző: taffy » hétf. aug. 13, 2007 8:48 pm

Egyéni vállalkozó és a Bt beltag is lehet szeptembertől ügyvezető akár munkaviszonyban is Kft-ben.
taffy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Következő

Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 49 vendég

cron