Szia Margo!
Sztornírozni a kiállított kp. számlákat valóban nem lenne egyszerű. Az áfa törvényben nem látom, hogy ilyen esetben utalna a kötelező stornírozásra.
Véleményem szerint minden vásárló kiértesítése, aki ilyen számlát kapott megfelelő megoldás lenne, ha el akarjátok kerülni a bírságot.
A levélben pontosan fel kell tüntetni a számla sorszámát, dátumát, összegét, a vásárolt bizonylatok sorszámát, és közölni, hogy "felhívjuk figyelmét, hogy az Önnek értékesített számlanyomtatványok előállításának éve......" (azt nem tudom, honnan tudjátok ezt az évszámot), ugye az Apeh azt írta nektek, hogy 2007. 01 hót megelőző gyártású, elvileg a szabályozás úgy szól, hogy a gyártás évét kell feltüntetni, de ha az nincs meg, akkor írjátok, hogy 2007.01. hót megelőző gyártású.
A leveleket tértivevénnyel kell elküldeni. Talán ez így olcsóbb megoldás, mint később a bírság. Persze az nem garantálható, hogy ezt később nem kifogásolják, de a semminél jobb.
Üdv.: Szilvi
Szia Margo!
Szerintem - a többiekkel ellentétben - a számlákat stornírozni kellene, főleg, ha számítógéppel kiállított számlákról van szó. Ugyanis, ezek esetében biztosítani kell az egyezőséget a gépben lévő, és a kinyomtatott között, és arra az áfa tv. 45, 45/A.§ értelmében nincs lehetőség a levélben való javításra.
Az alábbi állásfoglalásokat olvasd át, ugyan ezek a géppel készült számlákkal foglalkoznak, de csak azért inkább azzal, mert feltételezik, hogy a kézzel írottakat szabályszerű javítással javítani lehet, és nem gondoltak ilyen utólagos javításra.
http://www.apeh.hu/adoinfo/afa/helyesb_storno_jav.html
http://www.apeh.hu/adoinfo/afa/afa_sztorno.html
Egyébként egyszer - amikor előírták, hogy a számlán rajta kell lennie az ev.igazolvány számának - kértem állásfoglalást, hogy megfelelő-e, ha levélben küldöm meg a partnereknek a javítást, de az APEH azt válaszolta, hogy nem, stornózni kell, és új számlát kell kiállítani. Pedig kézzel írt számlákról volt szó.
Üdv: Böbe
Böbe véleményét messzemenően nem osztom. Készpénzes számlát NEM LEHET STORNÍROZNI, hiszen az egy megtörtént esemény kapcsán került kiállításra. Egy készpénzes kifizetést nem lehet meg nem történtnek kezelni. Készpénzes vásárlásnál csak a visszárú fogalma létezik.(ekkor visszárú számlát kell kiállítani és csere esetén az új termékról új számla állítandó ki.) Ez a kérdező esetében pedig nem áll fenn. Mindenképpen a vásárlók felé történő "értesítés" megküldése lehet a járható út. Az értesítésre én még ráírnám azt is, hogy a jelen értesítés az X sorszámú és keltű számla elengedhetetlen mellékleteként szolgál.
Olvastad hivatkozott cikket a készpénzes számla stornózásáról? Az APEH honlapjáról való.
Amennyiben egy számítógéppel előállított egyszerűsített számlában a számla lezárását követően észlelt hibát kell javítani, akkor az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban áfa törvény) 35/A. § (1) bek. b) pontja alapján erre csak a hibás tartalmú számla sztornírozását követően, a számla újra előállítása során van lehetőség.
A sztornó számla kitöltése során a teljesítés időpontjaként az eredeti, tévesen kiállított bizonylaton szereplő teljesítési időpontnak kell szerepelnie.
Az újonnan, helyes tartalommal kiállított bizonylat azonban már nem lehet egyszerűsített (ún. készpénzfizetési) számla, hiszen az áfa törvény 45. § (1) bekezdésének b) pontja csak a teljesítéssel egyidejűleg történő készpénzfizetés esetére vonatkozóan ad vagylagos lehetőséget egyszerűsített számla kibocsátására. Az adóalany tehát dönthet úgy, hogy eleve számlát bocsát ki akkor is, ha elegendő az egyszerűsített számla, azonban, ha a az egyszerűsített számla kibocsátásának feltételei nem állnak fenn, akkor csak számlát bocsáthat ki az ügyletről.
Tekintettel arra, hogy a módosított számla teljesítési időpontjának meg kell egyeznie a javításra szoruló eredeti számla teljesítési időpontjával, ez azonban nem egyezhet meg a javító számla kibocsátásának időpontjával (mert az annál értelemszerűen csak későbbi lehet), ezért a javító számlát már nem lehet egyszerűsített számla formátumában kibocsátani, hiszen azon csak egy időpont szerepel a kibocsátás és teljesítés időpontjának meghatározására. Ezért a javító számla csak számla lehet, amelyre a törvény hivatkozott rendelkezése alapján a lehetőség fennáll.
(APEH Adójogi Főosztály 8931621103/2005.)
Sziasztok!
Az áfa tv. 45 §. ami a helyesbítést illetve stornírozást taglalja, nem emlit ilyen tárgyban kötelezettséget.
Amiről most beszélünk az tulajdonképpen egy átmeneti szabály, amit a 25/2006. (X. 27.) PM rendelet, 3. bekezdése tartalmaz:
2007. első félévében a nyomtatványértékesítésről kibocsátott számlában a nyomtatvány értékesítője a rendelet 1 § (2) bekezdésében tárgyalt adatokon (értékesített számlatömbök, nyugtatömbök megnevezése, a nyomtatvány sorszáma tól-ig, a vevő neve és címe, vevő adóazonosító száma) túl a nyomtatvány előállításának évét is köteles a számlában feltüntetni.
Szerintem, ha az áfa tv. nézzük, akkor a levél a megoldás.
Üdv.: Szilvi
Ugyanakkor, amikor az Áfa-törvény 45/A. §-a alapján a hibásan kiállított számítógépes számlát sztornírozni kell – tekintettel arra, hogy a helyesbítés jogintézménye az adót érintő hibák javítását teljes körben rendezi – egyértelműen kijelenthető, hogy a sztornírozás kapcsán hivatkozott hibás számla csak olyan számla lehet, amelyen bármely más, az adó összegét, mértékét nem érintő adat hibás.
Az általános jogértelmezési alapelvek alapján, ha egy nagyobb kérdéskört szabályozó jogszabályhely mellett létezik egy olyan jogszabályhely, amely az érintett kérdéskör egy kisebb részére nézve eltérő szabályokat állapít meg, akkor azon speciális esetekre, amelyekre nézve külön szabályozás született, nem az általános, hanem az esetek szűkebb hányadát átfogó, speciális szabályt kell alkalmazni.
A fentiek alapján elmondható, hogy amikor az Áfa-törvény 45/A. §-a hibás számlát említ, akkor ezen számlák körébe csakis azon – számítógéppel kiállított – számlák tartoznak, amelyek az adó összegét nem érintő hibában szenvednek.
(PM Forgalmi adók, Vám és Jövedéki Főcsoport 18.567/1/2006. – APEH Adójogi Főosztály 8990175621)
Sziasztok!
Jó lenne tisztázni, hogy milyen számlákról van itt szó.
Margo! Számítógéppel vagy kézzel lettek ezek a számlák kiállítva?
Üdv. Szilvi
Szia Szilvi!
Miért, ha kézzel, akkor mi van?
Üdv: Böbe
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég