Adófórum

Adózási és számviteli információk

EU-n belüli értékesítés számlázása, könyvelése

ÁFA

EU-n belüli értékesítés számlázása, könyvelése

HozzászólásSzerző: nvera5 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kérem a segítségeteket! Egyéni vállalkozó  férjem Ausztriába értékesíti gabonáját. A számlát EU-ba kell kiállítani. Úgy gondolom, hogy nem kell ÁFÁ-t felszámítani, mert van CMR, és a vevőnek közösségi adószáma, több napon keresztül szállították az árut. A számlára milyen teljesítési dátumot írjak ? Az ÁFA /havi bevalló/ bevallásánál mi a teendőm milyen árfolyammal kell számolnom, és, ha megérkezik a pénz milyen árfolyammal kell könyvelni a pénztárkönyvbe? Én csak amatőr vagyok, kérlek segítsetek.

Üdv: vera

nvera5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EU-n belüli értékesítés számlázása, könyvelése

HozzászólásSzerző: Napraforgó » hétf. júl. 30, 2007 6:30 pm

Szia! Gondolom nektek is van közösségi adószámotok. Gyakorlatilag mindegy melyik teljesítési dátumot írod a több napból ( én az utolsót írnám, ha nem fordul át másik hónapra), mert árfolyam szempontjából a számlakészítés napja az irányadó.(HA AZ EV-nál MÉGSEM EZ a nap az, majd valaki KORRIGÁL engem, és AZT FOGADD EL, a kettős könyvelésben így van).   ÁFÁ-t nem kell számolnod! A számlára írd rá: "Közösségen belüli értékesítés miatt Áfa mentes, Áfa fizetési kötelezettség a vevőt terheli". Mindig azonos banki árfolyammal(vagy a számlavezető bankod, vagy az MNB közép árfolyam) számolj. Ha megérkezik a pénzed akkor az aznapi választott árfolyamon forintosíts. Üdv:Napraforgó

Még annyit: Mindig legyen a CMR-en az átvételről elismerő aláírás,  ha itt nincs akkor vagy a számlán vagy a szállítólevélen, mert az ÁFA mentesség feltétele, hogy hitelt érdemlően bizonyítható legyen hogy az áru elhagyta Mo-t. Ezt az APEH vizsgálja.

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EU-n belüli értékesítés számlázása, könyvelése

HozzászólásSzerző: stamasi » hétf. júl. 30, 2007 6:56 pm

Szia Vera!

Pénztárkönyvvel kapcsolatban:

Az szja. tv. szerint a bevételt és a költséget forintban kell meghatározni. Szja. tv. szerint a külföldi pénznemben keletkezett bevételt az MNB hivatalos, a megszerzés napját megelőző hónap 15. napján érvényes devizaárfolyamának alapulvételével kell forintra átszámítani.

Az áfa tv. szerint, ha az adó alapjának megállapításához szükséges ellenértéket külföldi fizetőeszközben fejezték ki,, qakkor az adó alapjának forintban történő megállapításakor az adófizetési kötelezettség keletkezésének napján érvényes, az MNB által közzétett hivatalos devizaárfolyamot kell alkalmazni.

Ennek megfelelően a pénztárkönyv szempontjából a devizaárfolyamot az szja tv.-ben előírtak szerint kell átszámítani. Az áfa bevallás készítésekor az áfa tv. szerint kell számolni, amennyiben ez eltér az szja. tv. alapján kiszámított összegtől, azt a pénztárkönyvbe egyéb bevételként, vagy amennyiben magasabb az áfa tv. szerint számolt összeg, akkor egyéb költségként kell feltüntetni.

Üdv. Szilvia

 

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EU-n belüli értékesítés számlázása, könyvelése

HozzászólásSzerző: M.Éva » kedd júl. 31, 2007 3:26 am

Szia Vera!

A havi bevalláskor csak a 2. sorban kell megadni az értéket, de negyedévente a 0760-as nyomtatványon kell összesítőt küldened már a vevőidre lebontva, és arra figyelj, hogy az összesítő megegyezzen a 3 db havi érték összegével, ne legyen benne kerekítés miatt eltérés, mert akkor hibás lesz a 60-as nyomtatványod, nem dolgozzák fel. Az előző két választ csak megerősítem!

Üdv:Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EU-n belüli értékesítés számlázása, könyvelése

HozzászólásSzerző: Napraforgó » kedd júl. 31, 2007 3:51 pm

Töröltem az előbb föltett kérdést, mert újra megkevertem a kettőssel. Biztosan ügyes vagy a devizás egyszeresben, légyszi írj egy példát számokkal, mert engem is kezd érdekelni. Üdv:Napraforgó

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EU-n belüli értékesítés számlázása, könyvelése

HozzászólásSzerző: nvera5 » kedd júl. 31, 2007 4:29 pm

Sziasztok! Köszönöm a segítségeteket.

Azért pontosan leírom . A számla EU-ba van kiállítva, a teljesítés napja 2007.07.30. és ez a számla kelte is, fizetési határidő 2007.08.08. Nincs devizaszámla nyitva  csak a vállalkozói számlára utalhatják a pénzt.

Tehát a július havi ÁFA bevllásban a 2-es sorban a 07.30-i MNB deviza középárolyamával számolok. A banktól megkapom augusztusban a pénz jóváírásáról az értesítést és ezt az összeget, vagy a Szilvi által tanácsolt SZJA törvény szerint számolt árfolyam összegét írjam be a pénztárönyvbe, így már  valószínű, hogy  3 féle árfolyamom lesz. Kérlek benneteket erre válaszoljatok, nekem, mint amatőrnek.

Köszi: Vera

nvera5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EU-n belüli értékesítés számlázása, könyvelése

HozzászólásSzerző: kohnmari » kedd júl. 31, 2007 5:10 pm

Szia Vera!

Úgy látom, hogy Te még új vagy a fórumon, és még nem ismered a fórum szabályait. Igaz, ez egy ingyenes fórum, de akinek a válaszával meg vagy elégedve, azt szoktuk jutalmazni a felajánlott pontokkal, ezzel ismerve el a segítőkészséget (és nem a saját válaszunkat elfogadni). Ne vedd sértésnek az általam leírtakat, csak segíteni próbálok.

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EU-n belüli értékesítés számlázása, könyvelése

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd júl. 31, 2007 5:47 pm

Szia Mari!

Györgyi is pont ugyanezt tette a:

"KKT tagok -nincs személyes közreműködés 07/31/07"

kérdésében. Úgy látszik ma többen vannak új tagok? Kicsit én is meglepődtem a dolgon, de látom Vera is így tett. Biztosan csak elrontották (ahogy Te is gondolod), de majd belejönnek.

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

EU-n belüli értékesítés számlázása, könyvelése

HozzászólásSzerző: nvera5 » csüt. aug. 02, 2007 5:16 pm

 Sziasztok!

Valóban új vagyok, de észrevettem rögtön, hogy eltévesztettem, de már késő volt. Nem véletlen írtam a végére, hogy amatőr. Cak azt nem tudom, hogy most ismét fel kell tennem a kérdésemet, mert senki nem válaszolt rá, vagy ez ennyire egyszerű lenne, csak én vagyok érthetetlen?

Üdv: Vera

nvera5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EU-n belüli értékesítés számlázása, könyvelése

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. aug. 02, 2007 5:58 pm

Szia Vera!

Ha nincs devizaszámlátok, és forintban jelenik meg a pénz a vállalkozói számlán, akkor nincs gond, mert a pénztárkönyve azt a forintösszeget könyveled, amit a bank jóváírt. Ha viszont devizát kaptok, na akkor kell a Szilvi által leírt árfolyamon könyvelni.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég