Adófórum

Adózási és számviteli információk

Euróban történő számlázás

Egyéni vállalkozók

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: pp528 » kedd okt. 24, 2006 12:42 pm

Szokás szerint a lényeget lehagytam: fentiekből adódik, hogy a könyvelt áfa és az analitika szerinti áfa el fog térni, de abban nincs is semmi probléma. Áfa ellenőrzésnél az áfa analitika kell, amely úgyis tartlamazza az előírást és a befizetést, míg az szja ellenőrzésnél a pénztárkönyv megfelel az szja szerinti előírásoknak.
pp528
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: duoasz » kedd okt. 24, 2006 12:49 pm

Kedves Mindenki!

Elnézést kérek tőletek,hogy az első hozzászólásként nem jól válaszoltam. Sajnos amikor válaszoltam , elfeledkezdtem az 5. § (2) bekezdésről és így természetesen madora levezetése a helytálló.

Köszönöm minenkinek, aki kijavított.

duoasz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd okt. 24, 2006 3:36 pm

No, talán a végéhez közeledünk. Az EV nem számolhat el adóalapba tartozó devizaárkülönbözetet. Viszont ahhoz, hogy a pénzforgalmi számlákkal meglegyen az összhang mégis kell különbözetet könyvelni, mert egyébként az életbe nem lehet megtalálni az eltéréseket.

Én az alábbi levezetést állítottam össze, amiből egyértelműen látszik az szja alapba beszámítható tétel (ami az Szja tv. 5. § szerint megfelel az előírásnak) és az pénztárkönyves áfa és az áfa analitikát is tükrözi.

 

Előző hó 15-i árfolyam: 11o,-Ft

Teljesítéskori árf.          1oo,-Ft

12oo EUR-t számlázunk, nettó 1ooo EUR + áfa 2oo EUR

                                           nettó                   áfa                 összesen

1.) előző hó 15.árf.    1ooox11o= 11oooo   2oox11o=22ooo      132ooo

2.) teljesítéskori árf.  1ooox1oo= 1ooooo   2oox1oo=2oooo      12oooo

NEM KÖNYVELJÜK!!!!

3.) árfolyam különbség      -1oooo                    -  2ooo       -12ooo

     (nyereség jellegű)

Könyvelés:

                          alapba beszám.  nem számitó              ÁFA       Összesen

                                 bevétel             bevétel

1. tétel                       11o.ooo,-                                 22ooo,-      132ooo,-

3. tétel                                                -1oooo,-        - 2ooo,-       -12ooo,-

Teljesítéskori árfoly.    11o.ooo,-   +    -1oooo,-          2oooo,-      12oooo,-

                                       áfa alap  = 1oo.ooo,-  áfa= 2oooo,-

Ezzel a könyveléssel egyezünk a pénzforgalmi számlákkal is.

Devizaszámla = 12ooEUR

Devizaszla forintban: (előző h.15-i árfolyamon)= 132ooo,-

Áfa  kötelezettség (szerz,szerinti árfolyamon)=    2oooo,-

A 3. könyvelési tételből pedig látható az árkülönbözet.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: barkaszg » kedd okt. 24, 2006 3:38 pm

Szervusztok!

ma vettem részt a kötelező fejtágítón és megkérdeztem a PM-es és az APEH-es előadókat.

Nos, a válaszuk az volt, hogy pénzforgalmi szemléletű vállalkozás a kiegyenlítés napján érvényesMNB árfolyamot használja!! 

Többször rákérdeztem,hogy jól értem-e?! Az előadók és a körülöttem ölők is egybehangzóan azt állították,hogy a kigynlítés napján érvényes árfolyam a helyes alkalmazás.

Rákérdeztem,hogy akkor az szja tv.5.§-a kire vonatkozik? A válasz az volt, hogy olyan magánszemélyekre akik pl. deviza ellátmányt kapnak..stb.

Hát, nem mondom,hogy megnyugodtam,mindenesetre én írásban is megkérdeztem az APEH-tól..

Holnap is fejtágítón leszek..

Sziasztok! 

barkaszg
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: duoasz » kedd okt. 24, 2006 4:09 pm

Hát jól elbizonytalanítotok engem. Legelőszőr én is ezt mondtam,hogy a pénzforgalmi szemlélet miatt a kiegyenlítés napján érvényes..... Utána meg  eltérítetek,de oylan meggyőzőek voltatok. A kiegynelítetlen tételek közé én azért viszem fel, mert a programom erre lehetőséget ad és így könnyebb figyleni a 30 napot.

 

duoasz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd okt. 24, 2006 4:17 pm

Gabika!

Feltétlenül tedd közzé, ha erre vonatkozóan kapsz megerősítő tájékoztatást. Az áfa bevallás jó, ennyien értelmeztük rosszul a jogszabályt? A deviza ellátmány miért jönne a jövedelemadózási törvénybe? (Szja tv. 5. §) Az ellátmány az soha nem lesz sem bevétel, sem költség. Ezt elszámolás terhe mellett adják és elszámolási előlegnek hívják. Van aki forintban kapja, van aki devizában.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: duoasz » kedd okt. 24, 2006 5:19 pm

A deviza ellátmányon esetleg az Apeh nem azt akarta értelmezni,hogyha a munkavállalók külföldi szolgálaton vannak( kint dolgoznak napi 8 órát meghalaódan) és a bizonyos értékhatár felett kapnak ellátmányt az adóköteles bevét és erre vonatkozna az 5. §-us? Pont most atláltam meg a tavalyi szja kitöltési útmútatóban: " ha ön a munkáltatója külföldön foglalkoztatta és erre tekintettel térítést kapott....... Az átszámításnál a bevétel megszerzésének napját megelőző hónap 15. napján érvényes MNB által közzétett devizaárfolyamot kell figyelembe venni"?
duoasz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd okt. 24, 2006 5:29 pm

A munkánk során nem keresztrejtvényt kéne fejtenünk, mi mit is jelenthet. Eddig 47 hozzászólás és még mindig bizonytalanok vagyunk az árfolyamot illetően.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: kriszta4 » kedd okt. 24, 2006 6:33 pm

Madora 2. sz. válaszával értek egyet az alábbiak miatt:

Az egyéni vállalkozó a tevékenységéből származó jövedelmének adóját az Szja tv. alapján állapítja meg. Az 5. § rendelkezik afelől, hogyan kell megállapítania a bevételét amennyiben azt külföldi fizetőeszközben kapja meg.

Az Szja tv. 49. §-a külön foglalkozik az EV. adózásával azzal, hogy a bevételét a 4. és 10. számu mellékletek rendelkezései szerint állapítja meg. Ezen a Törvényhelyen nem található az 5. §-tól eltérő módszer, amiből az következik hogy az 5. § rendelkezéseit kell figyelembevennie - bármit mondott az APEH-es és a PM-es előadó.

kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EURó-ban történő számlázás

HozzászólásSzerző: gerine » kedd okt. 24, 2006 6:52 pm

Kedves Kriszta.

Madora rengeteget dolgozott a kérdéssel, a legtöbbet mindőnk közül, s  leginkább a lelkén viselte a megoldást. Jutalmat érdemelt volna, igaz, hogy nem a pontok számítanak,  rengeteget tanulunk egymástól, de az ember lelkének mindig jól esik egy kis elismerés.  Madora köszönet mindezért.

 

gerine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 57 vendég