Adófórum

Adózási és számviteli információk

Mi számít igazolt kiadásnak távmunkavégzés során ?

SzJA

Mi számít igazolt kiadásnak távmunkavégzés során ?

HozzászólásSzerző: szeret » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Az Szja törvény értelmében:

"...a Munka Törvénykönyvének a távmunkavégzésre vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően, a munkaszerződésben foglaltak szerint távmunkát végző munkavállalót a távmunkavégzéssel összefüggésben terhelő költség(ek) megtérítése érdekében a munkáltató által kifizetett bevétellel szemben a munkavállaló a következő, igazolt kiadás(ok) alapján számolhat el költséget

a) a távmunkavégzéshez, valamint a kapcsolattartáshoz szükséges nem anyagi jószág, számítógép, számítástechnikai eszköz megszerzésére fordított, 100 ezer forintot meg nem haladó kiadás,"

Az lenne a kérdésem, hogy van-e valakinek valamilyen információja arra vonatkozólag, hogy mi számít igazolt kiadásnak? Programozóként dolgozom távmunkában, viszont a cég nem biztosít számomra nyomtatót, viszont a munkámat sokszor megkönnyítené, ha bizonyos listákat ki tudnék nyomtatni ill. fénymásolni vagy faxolni tudnék. 1szóval ha vennék 1 multifunkciós nyomtatót, akkor mi alapján dönti el az APEH egy esetleges ellenőrzés során, hogy ez jogos kiadás volt-e vagy sem?

szeret
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mi számít igazolt kiadásnak távmunkavégzés során ?

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » kedd okt. 24, 2006 5:02 am

Szia!

Mivel ez ugye a kapcsolattartáshoz kell, így sztem ez elszámolható ktgként, csak az nem mindegy, hogy hogyan, mivel ha 100 E ft alatt van az értéke, akkor egy összegben, ha felette, akkor évente a 33%-os leirási kulcs alkalmazásával lehet écs címén ktgelni...

De ezt inkább a céggel kéne megbeszélned, mivel ha te megveszed és ők neked nem téritik meg, akkor nincs miről beszélni, szoval ők ha akarják, akkor el tudják számolni ktgként vagy igy vagy ugy az értéktől függően, viszont nem a te tulajdonod lesz a készülék, hanem a cégé, szóval csak a cég nevére tudod megvenni és ők tértithetik meg neked... Mint ahogyan a cég tulajdona lesz az ominozus nyomtató és ők tudják lektgelni...

üdv: Barti

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Mi számít igazolt kiadásnak távmunkavégzés során ?

HozzászólásSzerző: szeret » kedd okt. 24, 2006 12:46 pm

Köszi a választ, de szerintem nem a cég számolja el hanem én, hiszen a cég nem ad nyomtatót, nem is fizeti ki. Én viszont szükségét érzem, mivel megkönnyítené a munkám, viszont a hiánya sem teszi lehetetlenné a munkavégzést.

Én venném a nyomtatót, saját tulajdonom lenne, ezért aztán én is akarom elszámolni. Nem vagyok azonban biztos benne, hogy mindezt megtehetem, mert mi van ha jön az APEH, és azt mondja, hogy ejnye-bejnye ez bizony nem volt jogos kiadás.

Szóval az érdekelne, hogy konkrétan van-e valahol szabályozva, hogy mi alapján dönt az APEH a jogosságáról?

szeret
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mi számít igazolt kiadásnak távmunkavégzés során ?

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » kedd okt. 24, 2006 1:09 pm

Ez úgy van szabályozva, hogy a kizárólag üzemi célt szolgáló eszközöket lehet elszámolni, ebben is vannak különböző eltérések, de a lényeg, hogy akkor lehet elszámolni pl. egy nyomtatót, ha a bevételszerző tevékyenységhez kell...  Na most persze ha megveszünk egy nyomtatót, és azon ne adj isten nem 100% ban céges dologokat nyomtatunk, azt az APEH nem tudja, de sztem nem is akarja ellenőrizni...

üdv: Barti

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Mi számít igazolt kiadásnak távmunkavégzés során ?

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » kedd okt. 24, 2006 1:16 pm

Egyébként az Szja tv. 8. § (1) szerint "nem számit ktgnek azon kiadás, amely a magánszemély személyes vagy családi szükségletét részben vagy egészben kielégítő termék vagy szolgáltatás megszerzése érdekében merült fel"

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Mi számít igazolt kiadásnak távmunkavégzés során ?

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd okt. 24, 2006 6:11 pm

Bár én csak most kezdtem el újratanulni a dolgot, épp ezért szerény  a véleményem, de szerintem itt az "igazolt" szó arra vonatkozik, azt jelenti, hogy "bizonylattal/számlával igazolt". Tehát az, hogy távmunkát végzel, valamint hogy számítástechnikai eszközt szerzel be, önmagában feljogosít arra, hogy ezt a nyomtatót elköltségeld, ha 100 E alatti, akkor egyösszegben, ha 100 E feletti, akkor a 33%-os éves mérték szerint.

A nyomtatót igazolja maga az a tény is, hogy nyilván kell tartanod azt a munkát, amit végzel, tehát a kiadott feladatokat, utasításokat, egyéb munkáltatótól származó információkat, valamint esetlegesen az elszámolásokat is elektronikus úton kapod, de papíron kell megőrizned.

Gondot jelenthet a "kizárólag üzemi célból" kitétel (amit a "Jellemzően előforduló költségek" címszó alatt találsz, de mi lenne, ha ehelyett a szabály helyett a 36/A paragrafus (3) bekezdés szerinti számítógép, szám.tech. eszköz beszerzés 60 E forintos kedvezményét ("Sulinet") használnád fel, ott nincs semmilyen megkötés a kizárólag üzemi célra, 60 E-ből pedig már elég jó nyomtatót lehet kapni. (Egyébként forintban jobban is jársz, hiszen a 60E az adót csökkenti, a 100E pedig az adóalapot csökkentené.)

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mi számít igazolt kiadásnak távmunkavégzés során ?

HozzászólásSzerző: opika » kedd okt. 24, 2006 6:55 pm

A távmunkavégzés költségelszámolásához most nem tudok hozzászólni, mert nincs kéznél a rá vonatkozó jogszabály. Azonban az előző pontban leírt válasz azon része, hogy sulinet keretében szerezd be a nyomtatót, már nem jó ötlet, mivel az adókedvezmény már csak számítógépre használható fel, számítógép nélkül számítástechnikai eszköz vásárlására már nem. 
opika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Mi számít igazolt kiadásnak távmunkavégzés során ?

HozzászólásSzerző: szeret » kedd okt. 24, 2006 8:20 pm

Köszönöm a hozzászólásokat.

A szívemhez legközelebb természetesen Anikó véleménye áll, miszerint "szerintem itt az 'igazolt' szó arra vonatkozik, azt jelenti, hogy "bizonylattal/számlával igazolt". Tehát az, hogy távmunkát végzel, valamint hogy számítástechnikai eszközt szerzel be, önmagában feljogosít arra, hogy ezt a nyomtatót elköltségeld"

Szeretném én is így gondolni a dolgot, de mi van ha az APEH ragaszkodik ahhoz, hogy "nem számit ktgnek azon kiadás, amely a magánszemély személyes vagy családi szükségletét részben vagy egészben kielégítő termék vagy szolgáltatás megszerzése érdekében merült fel"

Gondolom érzitek, hogy pont ez a 2 vélemény viaskodik bennem egy ideje, és ezért is hozakodtam elő itt a kérdéssel.

Mondjuk azt nem egészen értem, hogy ha követem a törvény Barti által idézett (Szja tv. 8. § (1)) szövegét, akkor elvileg számítógépet sem vehetnék, hiszen azt is tudom részben vagy egészben személyes ill. családi szükségletre használni. Márpedig szintén az Szja tv. szerint:  "a munkavállaló a következő, igazolt kiadás(ok) alapján számolhat el költséget a) a távmunkavégzéshez, valamint a kapcsolattartáshoz szükséges nem anyagi jószág, számítógép, számítástechnikai eszköz megszerzésére fordított, 100 ezer forintot meg nem haladó kiadás,"

Szóval itt én ellentmondást érzek a törvény paragrafusai között... vagy nem jól látom ? 

szeret
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mi számít igazolt kiadásnak távmunkavégzés során ?

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » szer. okt. 25, 2006 4:40 am

Sajnos a törvény szövege nem egyszer ilyen ellentmondásos... Valójában egy nyomtató sokszor használható magán célra, ami nem gond, ha egy vállalkozás telephelyén van, vagy akár  a székhelyén, de nem egy magánlakásban, még itt is rá lehet persze fogni, de nehezebb ügy.... és persze az is igaz, hogy ha egyszer távmunkát végzel, akkor nyilván nem a vállalkozás telephelyén/székhelyén végzed....

 

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Mi számít igazolt kiadásnak távmunkavégzés során ?

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » szer. okt. 25, 2006 7:42 am

Igaz, igaz! A szemem előtt nem a tv szövege van, hanem az a nyomtató, amit két éve még így vettünk... bocsánat.
aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég